Palpitatii care au mai scazut din intensitate, dar tot le mai simt + fumat

24-01-2008
Davo
Nu este medic/terapeut
Davo
Salutare, vreau as va spun ca de cateva zile, am inceput sa am palpitatii la inima(Tahicardia daca nu ma insel), intensitatea batailor a mai scazut cat de cat dupa ce am inceput sa iau tinctura de paducel, insa tot mai simt... eu si fumez.. Poate este de la tutun? am 19 ani

Dureaza mult tratamentul?

Aceasta afectiune ma poate pica la examenul medical sustinut in vederea admiterii la scoala de politie?
4 comentarii
0
07-02-2008, ora 00:00
aminomax
Nu este medic/terapeut
aminomax
de la tutun este cu siguranta ceva...pt ca tutunul este un factor de risc foarte important in aparitia afectiunilor cardiace. Totusi, tinctura aceea de paducel cine ti-a dat sa o iei ? era multmai usor sa te adresezi medicului:)palpitatiile pot fi un semn de o afectiune cardiaca sau pot fi doar o reactie la niste dereglari functionale provocate in organism de factori externi, cum este fumatul. cel mai bun este consultul medicului si rezolvarea acestui lucru inainte ca sa devina un discomfort pt ine. stai linistit pentru ca nu cred, ca acestlucru poate fi un impediment in admiterea la academie. bafta multa la examen si daca te hotarasti sa consulti un medic ( si asta este si recomandarea mea), astept sa imi scrii despre rezultat, si poate te pot indruma, cat pot, cum pot.
0
26-03-2008, ora 00:00
Davo
Nu este medic/terapeut
Davo
scuze ca nu am mai scris de ceva vreme. Am fost la medicul cardiolog si mi-am facut un EKG nu prea am primit o explicatie destul de detaliata despre diagnosticul care mi l-a pus in latina :), insa am inteles ca aceasta senzatie nu-mi va afecta viata cel putin din cate mi-a zis doctorul. Am urmat tratamentul care acum 3 zile l-am terminat 2 luni (20 de zile (Propanorol, Aspacardin si Extraveral), 10 zile pauza dupa care iar 20 de zile...) si totusi inca mai simt senzatia aia de... cum sa-i zic parca as fi tot timpul emotionat, mai fac o vizita
0
31-03-2008, ora 00:00
marcelush
Nu este medic/terapeut
marcelush
salut, cred ca am si eu aceeasi problema, si mie mi s-a dat aceeasi reteta dar nu am luat metoprolol deloc...
nu mi-au trecut starile dar apar din ce in ce mai rar si total neregulat
totusi apar cu precadere in momentele ce presupun emotii puternice...
te rog sa ma tii la curent cu starea ta...
Multa sanatate!
0
19-10-2010, ora 16:53
Utilizator_50733
Nu este medic/terapeut
Utilizator_50733
buna...as avea si eu nevoie de ceva ajutor...despre tahicardie...nu stiu exact daca acesta este diagnosticul tatalui mei dar, din cate am citit pe forum si pe site cam asa cred. problema e ca el este plecat din tara acum. singurul lucru care il stiu este ca a luat inca de acum 2 ani metoprolol(la sfatul medicului), si stiu ca are mari palpitatii..iar acum in ultimele 2 sapt. a fost dus la urgenta de 3 ori pt ca s-a simtit foarte rau...intrebarile mele sunt: cat de grave pot fii acele palpitatii? sau la ce pot duce ele? se poate face infarct sau ceva grav? din mom ce a ajuns la urgente ma gandesc ca e ceva serios.acum isi face analize in italia dar.nu stiu daca o sa-mi spuna mie daca chiar e ceva grav.si as vrea o parere...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Palpitatii - primul ajutor
  • Palpitațiile
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • De ce apar palpitatiile?
  •