OCD

12-08-2023
Claramaria8833j
Nu este medic/terapeut
Claramaria8833j
Hei dacă ai ganduri obsesive ( OCD ) poți face schizofrenie ?
5 comentarii
0
12-08-2023, ora 21:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e o regula dar sunt rarisime cazurile in care au facut si schizofrenie.
0
14-08-2023, ora 09:31
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Eu am făcut schizofrenie de la ganduri obsesive prea multe dar cum a zis și Clara nu e o regula
(Dar niciodată exceptie)
Eu acum am 2 diagnostice și e o nedreptate făcută mie se către Dumnezeu sau soarta.
0
31-08-2023, ora 00:40
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
N-ai facut schizo de la TOC, e doar in mintea ta.

De la anxietate nu se face TAB sau schizo.E aproape imposibil.
0
02-09-2023, ora 21:28
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am început cu atac de panica ;mi-a trecut, am făcut toc și ma chinuie și acum după 14 ani si tare, iar acum câțiva ani am făcut și schizo.
Eu nu am făcut nimic pt toc-ul meu și am dus obsesiile la maxim si la exacerbarea toc-ului si cred ca de asta am făcut schizo, chiar un doctor îmi spunea ca toc nu e nimic foarte grav, dar dacă nu ma îngrijesc de el și continui cu compulsii și obsesii și mai ales cu rușinați dau în altceva mai grav.
Orice suferință psihica se poate agrava adică poate duce la episod psihotic și unul lung cum a fost și meu da în schizofrenie.
De ce sa nu zicem realitatea?
Evident asta nu înseamnă că ce am pățit eu pățesc toți sau și inițiatorul toc-ului, Doamne ferește!


Doar dacă se exagerează prea mult cu făcutul compulsiilor poți da în episod psihotic și daca e lung implicit în schizofrenie.

Mie doctorul psihiatru de acum mi-a zis ca toc defapt e un fel de psihoza anxioasa sau are elemente ce se apropie de genul nu e o tulburare simpla anxioasa ci și cu elemente psihotice vezi gândurile violente care vin în mod eronat și violent fără ca omul cu OCD sa vrea.

Iar în schizofrenie deseori ai elemente obsesive..
Mie mi-a zis clar ca am și schizo și OCD.

Dar la mine au fost ruminatii grele și duse la extrem, compulsii la fel.
0
08-09-2023, ora 12:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Vernusio, ai facut schizo ca asa aveai genetic sa faci, altfel nu conteaza ca aveai TOC, ai fi ramas cu toc si anxietate mereu ca diagnostic asa cum sunt f multi.
Pot apare si simptome TOC in schizo, aia e altceva. Dar atunci intai aparea schizo si apoi TOC-ul.

Tu n-ai dus nimic la maxim, boala ti-a dus gandurile obsesive la maxim, ca altfel de la sine nu aveai aceste ganduri, nu aveai tu ce sa duci la maxim.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: