Nu respir bine pe nas

22-12-2019
WhiteRaven78
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven78
As vrea sa descriu si eu situatia prin care trec si daca cineva ma poate sfatuii ce sa fac v-as fi foarte recunoscator. In 2017 mi sa facut micsoarea cornetelor prin radiofrecventa fara niciun rezultat, in 2018 mi sa facut septoplastia plus micsorare cornete prin radiofrecventa din nou fara niciun rezultat. Acum 2 saptamani mi sa facut din nou radiofrecventa la cornete si din pacate nu observ nici de data asta rezultate vizibile, probabil o sa imi spuneti ca acum e inca prea devreme sa ne pronuntam, ca inca efectele radiofrecventei nu au disparut, dar din experienta previe pot sa afirm ca problema nu e rezolava, cand stau in picioare nu probleme dar cand ma asez in pat, pe partea care ma pun mi se infunda nara respectiva, in momentul cand schimb pozitia se infunda cealalta nara si se desfunda cea infundata.Din cauza asta nu pot dormi noaptea, ma trezesc destul de des din somn cu gura uscata cu senzatie de lispa de aer, mai pe scurt noptile sunt un cosmar. Dupa 3 operatii nu am rezolvat nimic si sunt disperat deja incepe sa ma afecteze psihic si incet incet simt cum cad in depresie. Tin sa precizez ca am facut investigatii la gastro si reflux nu am, deci iritarea cornetelor din cauza refluxului este exclusa.
5 comentarii
0
23-12-2019, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris multe postari aici pe forum unde am explicat
1. Omul respira cu Diafragma... ca aerul sa treaca prin nas si gat.. pana in plamani.. e nevoie ca Diafragma sa coboare libar in abdomen. Orice problema de acolo, balonari, ficat gras, dureri la colecist, pancreas sau staoma.. NU permit diafragmei sa coboare in jos..si ai falsa impresie ca aerul nu intra prin nas si gat. defapt roblema e jos
2. alimentatia gresita seara, dupa cina, cu fructe si dulciuri desemenea, consumul cu otet, lamai, usturoi la cina..duc la hiperaciditate gastrica si reflux gastro eosfagin in somn. Acidul gastric cand urca sus.. arde tot pana sus in spatele nasului.. se ingroasa mucoasa faringelui in volum.gatul devine mai ingust pana sus.. si de aici si sforaitul si senzatia ca nu trece aerul. Cozile de cornet..ajung si ele in faringe.. si se pot reinflama si hipertrofia de la acidul gastric...
3 asa ca sigur e cazul de investiagtii serioase la Gastrologie... asta este motivul de ce nu se vindeca nasul doar prin operatii.. cauza e la distanta, in abdomen.
0
24-12-2019, ora 19:25
WhiteRaven78
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven78
Multumesc pentru raspuns, dar dupa cum am comentat in primul mesaj la Gastrologie am facut investigatii destul de serioase, nici urma de reflux sau hiperaciditate Cat despre senzatia ca aerul nu intra in nas si gat despre care spuneti dumneavoastra va asigur ca nu este asa, am nasul complet infundat pe nara dupa partea pe care sunt asezat si cea de deasupra este deasemenea infundata undeva la 50-60% fata de normal.Poate nu m-am exprimat bine cand am spus ca ma trezesc cu senzatia ca imi lipseste aerul, dar senzatia asta o am pentru ca incerc sa respir pe nas si nu pot. Inca o data va multumesc enorm pentru raspuns.
0
01-01-2020, ora 21:44
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Salut WhiteRaven, si eu trec exact prin acelasi lucru, si m-am informat destul de mult despre reflux, sunt persoane care au reflux silentios, adica in forma gazoasa, acidul gastric urca sub forma gazoasa, ajung e in laringe, faringe, si nas, si orice mancare acida mana ci activeaza acidul respectiv si arde in continuare mucoasa, din pacate aceste informatii sunt doar in engleza se pot gasii pe Google... pot sa iti zic ca am rezolvat cu refluxul de 2 ori in decursul a 5 ani si nasul a revenit la normal, dar am mancat dezordonat si a revenit refluxul ( si problemele cu cornetele), cand ai un reflux usor nu sunt simptome evidente, si nu se gaseste nici la control... vb din experienta sper sa iti fiu de ajutor
0
02-01-2020, ora 21:13
WhiteRaven78
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven78
Salutare Andrei_key, multumesc pentru raspuns. O sa incerc sa caut informatii despre ce mi-ai scris, intradevar mananc dezordonat, dar acum dupa sarbatori mi-am propus sa rezolv problema asta pentru ca am luat foarte mult in greutate, la momentul actual am ajuns pe la 105 kg. Dar problema cu nasul la mine este de cand ma stiu, niciodata nu am putut respira bine pe nas, nici cand eram copil. Dar in ultimi ani problema sa agravat si dupa operatii sunt mai rau ca inainte.
0
03-01-2020, ora 11:08
WhiteRaven78
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven78
Buna ziua, am ceva noutati. Am observat azinoapte ca daca dorm pe spate, cu fața in sus nasul nu se mai infunda, problema este ca nu sunt obisnuit sa dorm asa. Deci cred ca am putea sa excludem varianta cu refluxul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: