Mâncarime pe tot corpul

26-04-2021
GLavy
Nu este medic/terapeut
GLavy
De cateva saptamani ma mananca toata pielea, la inceput doar picioarele de la genunchi in jos si nu am dat importanta, dar acum ma mananca tot corpul.Am fost la dermayolog acum 6 zile si de 5 zile tin un tratament cu advantan crema, xyzal si desloratadina.Mancarimile nu s au diminuat si au devenit insuportabile, am control doar peste 8 zile si nu mai stiu ce sa fac.Mentionez ca diagnosticul pe care mi l a dat doamna dermatolog a fost PRURIGO SUBACUT pielea mea este foarte sensibila si uscata, bubite nu am si ma mananca si fata si scalpul cateodata.Va rog frumos sa imi raspundeti, am examemul la scoala de soferi in 2 saptamani si nu as vrea sa ma apuce scarpinatul.
2 comentarii
0
27-04-2021, ora 11:04
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca mancarimea este atat de severa ar intra in discutie si o scabie, dar fara un consult clinic este imposibil de stabilit un diagnostic. Incercati sa va reprogramati mai repede la dermatolog.
0
27-04-2021, ora 12:19
GLavy
Nu este medic/terapeut
GLavy
Multumesc!am sa sun la dermatolog azi, se poate sa fie scabie fara bubite?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  • Cercetătorii identifică mecanismul care stă la baza mâncărimii alergice și cum poate fi blocat
  •