Lipsa stranut

06-02-2013
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
De ceva vreme am o senzatie ciudata uneori..am senzatia ca vreau sa stranut dar nu se intampla nimic..simt doar furnicaturiile dinaintea stranutului si atat..iar azi cand in sfarsit parea ca o sa stranut dupa ce am tras putin aer in piept s-a oprit si am simtit o senzatie extrem extrem de ciudata...o excitatie(ca cea de la stranut) doar ca dureroasa...


in spatele acestei probleme se pot ascunde altele(neurologice, cardiace) ?mai am si alta senzatie...uneori respiratia imi este taiata de boluriile de aer care vin din stomac insa eructatia nu se produce...
15 comentarii
0
06-02-2013, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o problema locala nazala
dar poate fi si o problema abdominala cu influenta asupra diafragmei
consultul la ORL si gastrologie...
0
06-02-2013, ora 20:18
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
la orl am fost..am rinita...si cred ca e cronica..am fost si la pneumologie(spirometrie+radiografie)..si la gastro(o usoara gastrita-am facut examen baritat)..si nimic..
0
06-02-2013, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e.ok.. ca inca nu e nimic...
1. mananci mai incet..fara sa te grabesti si sa inghiti aer
2 eviti toate produsele alimentare alergene / gasesti pe google/
0
07-02-2013, ora 16:57
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
la alergologie am fost..nu sunt alergic la nimic...

totusi va intreb(desi pare stupid): se poate intampla ceva cand in sfarsit o sa stranut...data trecuta cand am tras aer in piept(involuntar-de la stranut) am avut senzatia ciudata si un fior..
0
07-02-2013, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stranutul, tusea,...sunt reactii normale de Aparare..a organismului
nu se intampla nimic grav...niciodata
0
07-02-2013, ora 21:50
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
am fost testat si la alergologie cu testul de baza.si n-am iesit alergic la nimic...insa am senzatia permanenta ca o sa stranut si uneori am mancarimi langa barbie...e ok sa iau un aerius ?(mai iau anxiar si coaxil)-stiu ca la anxiar scrie ceva de antihistaminice..

am si niste tulburari de respiratie ca in cazul stranutului..respiratia imi este uneori taiata in asteptarea stranutului..
0
09-02-2013, ora 00:13
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
de ieri e mai rau...acum am permanent senzatia de stranut si tulburari de respiratie aferente pregatirii stranutului..si parca as avea praf in gura...mi s-a dat Avamys..
0
09-02-2013, ora 10:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu e departe si poti sa ajungi la pascani.. vorbim mai la concret..asa nu se poate stabili o cauza..
0
10-02-2013, ora 20:47
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
Din pacate sunt din bucuresti.dar vin cu o intrebare:avamys e recomandat daca am gastrita usoara/reflux gastro/sindrom instestin iritabil ?
0
11-02-2013, ora 10:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este indicat in rinite alergice
cu stranut, rinoree apoasa...
daca nu aveti aceste simptome.. nu are alt efect
0
19-04-2013, ora 21:50
Alex G
Nu este medic/terapeut
Alex G
Buna ziua ! D-nul dr sunt disperat...totul a inceput acum 2 luni de zile cand am inceput sa am probleme cu respiratia...mi se oprea aerul cand alergam sau mergeam cu bicicleta...si imi crestea tensiunea..ulterior acestor stari a inceput o perioada dificila in care am facut milioane de investigatii:orl, endocrinologie, cardiologie.mentionez ca am folosit un decongestant deoarece nu puteam resoira..asadar de 5 saptamani imi suflu nasul cu sange si dimineata am chegulete inchistate de sange in gura, ameteala si presiune in zona cefei...de o saptamana am facut investigatii si para investigatii si nimeni nu-si da seama de cauza..bineinteles si investigatii de pneumologie unde au iesit niste noduli calcificari dar cica ar fi pe seama unei raceli mai vechi, nu are legatura.am stat cu nasul si in piper pt a stimula senzatia de stranut dar in zadar. ce ma sfatuiti sa fac d-nul dr..??in speranta unui raspuns de la dumneavoastra, cu mult respect ! Alex G
0
19-04-2013, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. stranutul aici nu are nici o relevanta
2. trebuie sa faci diferenta intre
o respiratie nazala proasta, care se rezolva chirurgical la orl
o senzatie de lipsa de aer, care poate fi de la probleme cardiace, pulmonare, ficat, anemie.neurologice s.a
3. regimul alimentar gresit, tensiunea marita, kg in plus...duc la schimbari a mucoasei nazale
0
19-04-2013, ora 22:20
Alex G
Nu este medic/terapeut
Alex G
rezultate orl.ingrosarea mucoqasei in chenar ; ecografie-normal, psihiatrie-normal, insa eu ma simt rau si mi se fac exudate si teste de sputa..dar in schimb ma doare coloana in zona cervicala, simt ca si cum as avea puroi acolo si imi trosneste, noaptea sar speriat din somn cu ambele maini amortite din somn..si ma dor articulatiile si toate incheieturile..aslo.bun..hemoleucograma buna, fibrinogen bun, proteica c activa bun, acid uric bun, decii...?Niciun dr nu-si da seama de ce natura poate fi si iar la fel niciun dr nu ma trimite la tomograf..Nu inteleg nimic si ma simt din ce in ce mai rau si mai slabit, Multumesc si astept sfatul dumneavoastra !
0
19-04-2013, ora 22:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este oblugatoriu consult reumatolog, balneologie cu investigatii serioase a coloanei
0
07-02-2019, ora 21:28
Florinpuscas
Nu este medic/terapeut
Florinpuscas
Buna ziua domnu doctor de vreo luna ma chinui constant am fost de 2 ori la urgenta, mi-au făcut cate o perfuzie dar nu mi-a zis nimic concret.Am o senzație de arsură in partea dreapta a capului plus că am și furnicături că mâini și în picioare, tensiunea 143/82 pulsul ba e ok va o ia razna și mă incomodeaza, am vârstă de 27 de ani...oare ce as putea avea mă puteți ajuta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  • Rolul vitaminei D în infecțiile acute ale tractului respirator la copii
  • Spray-urile nazale ar putea reduce cu până la 20% severitatea infecțiilor respiratorii
  •