lipsa apetitului sexual la 35 ani... posibila?

19-03-2009
diana1971
Nu este medic/terapeut
diana1971
Sunt casatorita de 9 ani, eu am 37 iar sotul 35 de ani, anul trecut am avut 3, 4 rel fizice cu sotul meu insa de prin august am constatat (amandoi ) lipsa totala a apetitului sexual la sotul meu. El a mai avut probleme cu prostata in urma cu 2, 3 ani dar a luat tratament si totul a revenit la normal.De data asta s-a constatat iar o inflamare a prostatei, a luat tratament (medicamentos si ceva "masaj" +laser) insa apetitul nu exista, chiar mai rau - nu are erectie deloc sau are o mica tendinta de 2, 3 min.
Nu avem probleme, ne intelegem bine deci factorul de stress intre noi nu este, l-am inteles cu problema asta si doresc sa o rezolvam impreuna.Am inceput sa-mi pun problema daca nu e acea "obisnuinta" care apare in cupluri desi noi aveam relatii fizice excelente inainte.
Exista ceva analize / tratamente ce se mai pot face?
14 comentarii
0
19-03-2009, ora 11:07
dear
Nu este medic/terapeut
dear
cel mai bine e ca vreti sa rezolvati problema impreuna sunteti pe drumul cel bun! si totodata tu diana ca iti intelegi sotul ca are o problema de sanatate dai dovada de devotament si intelepciune (sper ca stie sa te aprecieze).din cauza prostatei exista probleme de erectie dar daca isi rezolva problema medicala cealalta problema cu apetitul o sa se rezolve si ea.cunosc cupluri si mai tinere care au aceasta problema deci este se vede ca ceva, , in trend" sa nu ai apetit.o fi din cauza stresului a vietii cotidiene a unor probleme medicale e foarte complex subiectul si depinde de la caz la caz.noi cei care recunoastem ca avem o problema sa sti ca avem si sanse mai mari sa ne-o rezolvam.
cred ca intervenit si rutina dupa 9 ani trebuie sa iesi din ea asa ca uimeste-ti sotul!!! arata-i cit esti de frumoasa sexy.fa-i surprize
bineinteles dupa ce isi rezolva problema cu prostata
0
19-03-2009, ora 11:09
david_cdd
Nu este medic/terapeut
david_cdd
cel mai bun tratament ar fi sati iei alt barbat sau un amant !
0
19-03-2009, ora 14:26
dear
Nu este medic/terapeut
dear
draga david_cdd vad ca privesti problema cu multa superficialitate.o fi si sugestia ta buna dar nu cred ca si in cazul dianei iar acum eu te intreb:daca ai fi in locul sotului ei tie ti-ar place ca cineva sa o sfatuiasca astfel pe partenera ta? numai bine!
0
20-03-2009, ora 07:46
diana1971
Nu este medic/terapeut
diana1971
E cel mai simplu sa imi caut un amant sau in lipsa sa-mi cumpar o jucarie...dar asta nu inlocuieste anumite trairi, sentimente.
Pe mine ma intereseaza rezolvarea problemei - a noastra - nu a mea.
De aceea am scris deoarece doresc un sfat specializat daca se poate.
Iar la faza cu apetitul...crede-ma "dear" am incercat toata variantele.
0
26-09-2009, ora 02:16
casanova22
Nu este medic/terapeut
casanova22
aici sunt:D
0
27-09-2009, ora 22:46
diana1971
Nu este medic/terapeut
diana1971
ma bucur pt tine casanova..poti sa ramai tot"aici".
0
28-09-2009, ora 09:42
casanova22
Nu este medic/terapeut
casanova22
E bine si asa, important e ca sunt bine venit.


O zi buna!
0
28-09-2009, ora 17:30
sella
Nu este medic/terapeut
sella
ati incercat varianta psiholog/terapie de cuplu nush zic si eu poate ca nu va dati seama si lipsa libidoului v a afectat la modul asta avand loc schimbari de lunga durata?!poate ca sotul tau este efectat din cauza asta si la nivel emotional/psihic
vi se pare ca daca vroia intr adevar un amant si nu rezolvarea problemei mai apela la ajutorul cuiva?pt david_cdd si casanova22
0
29-09-2009, ora 10:51
casanova22
Nu este medic/terapeut
casanova22
Ai dreptate Sella, imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu mesajul respectiv.
Problema Dianei e clar ca ar putea fi de natura fizica sau psihica. As putea spune multe despre asta desi continutul mesajului ei nu e suficient pentru a deslusi problema. O varianta buna ar fi cum a propus si Sella terapia in grup.

Numai bine!
0
29-09-2009, ora 11:25
sella
Nu este medic/terapeut
sella
sa inteleg ca tu chiar te vezi vreun casanova
pacat ca unii dintre noi nu fac altceva decat sa traiasca in lumea lor iluzorica.
sincer imi pare rau pt tina casanova...
0
29-09-2009, ora 11:52
casanova22
Nu este medic/terapeut
casanova22
E dreptul fiecaruia sa interpreteze cum vrea insa desi banuiesc ca o sa te dezamagesc trebuie sa ti marturisesc ca ai cam inteles prost...


O zi buna!
0
29-09-2009, ora 11:57
sella
Nu este medic/terapeut
sella
daca am inteles gresit imi cer scuze credeam ca faci vreo aluzie ceva prin "propunerea terapiei in grup "pt ca in postarea mea era vb de terapia de cuplu...se pare ca o mai iau razna si gandurile mele:)sorry daca ai vb serios...
0
29-09-2009, ora 12:21
casanova22
Nu este medic/terapeut
casanova22
Inteleg diferenta dintre terapia de cuplu si de grup insa m am gandit ca ar fi important sa inteleaga si ca astfel de probleme nu li se intampla doar lor de asta am punctat pe terapia de grup pentru ca acolo persoanele care formeza grupul respectiv inteleg si constientizeaza faptul ca nu sunt singuri care au problema respectiva si pot oarecum sa se ajute reciproc. In fine important e sa mearga la una din terapi si sa fie sinceri in raspunsuri pentru ca numai asa vor putea gasi rezolvarea.
Nu ai de ce sa ti ceri scuze, eu ar trebui sa o fac pentru ca nu m am facut inteles.


Numai bine!!
0
29-09-2009, ora 22:23
diana1971
Nu este medic/terapeut
diana1971
Casanova : m-ai inteles gresit - cand am spus "aici" ma refeream "tu aici si eu imi vad de ale mele in alta parte" . Dar recunosc ca celelalte raspunsuri ale tale mi-au picat mai bine ca sa spun asa.

Sella - m-am gandit si eu la terapie. dar aici cred ca asta tine deja mai mult de sexolog.

Multumesc pentru idei, sunt utile - eu lucrez intr-un domeniu unde psihologia e a doua natura, iti intra in reflex.Ceea ce ma interesa pe mine este daca medical trebuie facut altceva decat ceea ce am descris la prima postare aici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • Cum poți influența libidoul sexual? - informații dovedite științific
  • Efectele lipsei activității sexuale
  • Interesul sexual la bărbați - un avantaj important pentru starea de sănătate, inclusiv riscul de moarte
  •