Karissa28 cu Belusha 28

19-01-2021
Gio1
Nu este medic/terapeut
Gio1
Buna seara. La recomandarea medicului, mi a prescris Belusha in locul a.c. Karissa28. E ok? Adica a mai luat cineva? Eu am mers pe Karissa din 2011 fara probleme. Le am intrerupt pentru a ramane gravida. Am luat Desiree pe timpul alaptarii dupa care am reluat Karissa. M am obisnuit cu ele si zic sa mai intreb pareri in legatura cu Belusha. Va multumesc!
4 comentarii
0
21-01-2021, ora 12:36
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Este greu de facut o recomandare fara sa stim toate datele problemei. Contraceptivele care contin drospirenona au un risc usor mai mare de trombembolism, fata de celelalte COC combinate. Daca nu aveti o indicatie medicala clara pentru acest tip de contraceptiv si le luati doar in scop de contraceptie, probabil ca sunt preferabile cele care nu au progestativ antiandrogenic (drospirenona, ciproterona sau dienogest)
0
21-01-2021, ora 13:06
Gio1
Nu este medic/terapeut
Gio1
Ca sa fiu mai clara... am Retinopatie Pigmentara. La farmacie mi s a recomandat si Logest...
0
21-01-2021, ora 13:20
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Eu nu va fac recomandare de anticonceptional. Asta face medicul dumneavoastra. V-am expus doar situatia. Puteti intreba din nou ginecologul de ce doreste sa luati Belusha, pentru ca eu nu am de unde sa stiu asta. Logest are aceeasi compozitie cu Karissa.
0
21-01-2021, ora 15:21
Gio1
Nu este medic/terapeut
Gio1
Am luat Logest. Am vorbit cu medicul. Va multumesc oricum!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •