Interpretare CT

02-08-2023
yoyom
Nu este medic/terapeut
yoyom
Buna seara, am fost diagnosticata cu pleurezie tb, am făcut diverse puncții, am terminat tratamentul recomandat pentru șase luni, apoi am efectuat un CT toracic a cărui interpretare ar fi următoarea:acumulare lichidiană închistată la nivelul pleurei latero -toracale stângi cu grosime de 13 mm ce asociază benzi fibroase retractile și ascensionarea hemidiafragmului stang; îngroșarea scizurii interlobare stângi ;mic nodul pulmonar parțial calcificat situat juxtapleural in segm.latero-bazal al LIS;mici resturi timice in mediastinul antero -superior; aspect microlitiazic caliceal renal stâng.Am o durere permanenta in partea stângă, acceptabilă ca să zic, mai profundă din momentul când obosesc.Am cerut părerea a trei medici pneumologi care au spus că trebuie curățată chirurgical pleura aceea, că în timp se strânge plămânul și vor fi probleme.Am cerut de asemenea părerea unui dr chirurg care nu mi-a oferit un răspuns concret spunând doar că este multă migăleală și că dumnealui nu face așa ceva.Am rugămintea dacă poate să mă lămurească și pe mine cineva, ce ar trebui făcut, încotro să o iau, nu înțeleg de ce medicii pneumologi spun că ar trebui curățată zona aceea fibroasă, iar medicul chirurg refuză să facă așa ceva! Vreau doar să fiu sigură că va fi totul în regulă pe viitor ! Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.