Imi place sa fiu solitar.Nu îmi place între mulți oameni.Nu imi place in societate..

06-01-2024
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Cum se numește faptul ca mereu mi-a plăcut sa fiu singur, îmi place singurătatea, deci nu îmi place la biserica unde e foarte multa lune, nu m-am prea integrat niciodată asa cum trebuie intr-un grup la scoala etc, nu îmi plac oamenii sau mai bine zis sa stau în preajma multor oameni de exemplu când am de făcut o injecție sau când mi se ia o tensiune la spital daca sunt doar eu și alt om e totul bine liniștit daxa sunt mai mulți care se învârt pe acolo deja îmi urca tensiunea, emoțiile?neliniștea.Nu imo place sa vorbesc on public deși visam la asta cândva sa fiu un lider doar sunt zodia Leu, nu îmi face placere când se aduna mulți oameni chiar și rude în casa la mine cu diverse ocazii, îmi place sa stau singur sau cu familia.La biserica deja când sunt atât de mulți sau intr-un Mall simt deja disconfort psihic și ca parca toți ochii sunt ațintiți asupra mea, vreau sa zic ca nu îmi place sa fiu și sa funcționez în societate, intr-un grup, îmi place sa fiu solitar sau eventual eu cu familia, oricum fata familia nu pot sa fac nimic nici fizic nici psihic..Întrebarea mea este;Chiar trebuie sa ne integram intr-un grup;sa funcționat mai mulți în dicietate?De ce se aduna oamenii mai mulți?E chiar asa distractiv?
Pe perioada pandemiei când era închis tot și nu era aglomerație eram cel mai fericit.
Nu îmi plac adunările și societatea asta care se aduna în grupuri, as putea spune ca nu îmi place prezrnta oamenilor străini în afara de familie sau sa fiu și eu prezent printre ei și sa fac si ru ceva?
Am observat asta azi cand am mers la biserica la slujba de Boboteaza.
Cum se numește plăcere asta de a fi mai mult singur și de a nu vrea și a nu putea dar mai ales a nu vrea sa ma integrez intr-un grup?Prieteni n-am, am avut sporadice și atunci doar 1-2 mai mulți nu.
Cel mai mult imi place liniștea nopții și sa stau noaptea pana târziu, nu îmi place forfota zilei.
Urăsc adunările și distracțiile în grup.
Cum se numește asta în psihiatrie sau asa ca termen?
Am eu ceva defect sau sunt pur si simplu mai solitar și îmi place singurătatea?Sunt foarte timid în societate și cu gura mare în familie, acasă ma simt în largul meu, în societate parca ma forțez sa fiu eu.
Ce e asta on termeni științifici?
Intr-un fel ma bucur ca sunt diferit ca de la oameni și adunările lor nu poți avea mari pretenții și nici nu as vedea integrarea mea intr-un grup sau expunerea la adunări, aglomerație vreun castig.Imi place asa solitar cum sunt.
11 comentarii
1
07-01-2024, ora 03:10
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca te simti bine singur e f bine, tot ce conteaza e sa te simti bine, atat.
S-ar numi putin schizo asta, tenta de izolare e ceva caracteristic si cam principal, dar poate fi si o personalitate retrasa.
1
07-01-2024, ora 12:19
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Si eu cred ca e un simptom schizo, caci eu, inainte sa ma imbolnavesc eram o persoana extrovertita, cu multi prieteni, pusa numai pe distractii. De cand m am imbolnavit, si in special de cand iau tratament, m am izolat.Adica ma identific cu ce zici tu. Evit sa mai ies cu prietenii, pur si simplu nu mi mai face placere. Imi place in familie cel Mai mult. Dar nu sunt anxioasa in situatii sociale.Dar mi s indiferente, nu mi aduc placere.
0
07-01-2024, ora 19:52
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Eu sunt asa mai visatoare si chiar daca e lume in jur nu am tendinta de a intra in vorba cu oamenii. La servici sunt obligata. Dar in timpul liber eu nu ma bag in seama cu oamenii..
0
08-01-2024, ora 20:34
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Eu sunt ultra visător și contemplativ uneori devin melancolic din cauza contemplativ și a ganditului existentialist asupra vieții în general;am trndinta de a analiza, despica firul în 4 și de a contemplativ totul sfârșind prin a visa și apoi a îmi da seama ca visele sunt departe de realizare sau sunt mai mult idealuri și apoi cad în melancolie noroc ca exista muzica care sa te scoată apoi din starea de melancolie..
1
08-01-2024, ora 20:53
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
mie imi place comunicarea, insa nu cu toata lumea. sunt mai picky...
legat de muzica, ce muzica asculti ?
1
08-01-2024, ora 22:16
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Mie îmi place să vorbesc cu persoanele cu care simt că am ceva în comun. Problema e că simt asta din ce în ce mai rar. Nu prea m-am integrat în grupurile din școală, cred din cauză că mi-am făcut prieteni pe cine nu trebuia. Dacă făceam un pic de psihoterapie și astrologie atunci, alta era povestea acum. Cel mai bine e să te cunoști pe tine, să-ți cunoști calitățile, defectele, punctele forte/slabe. De aici începi bine. Dacă nu știi cine ești și vrei să te pierzi în peisaj sau să te mulezi pe caracterele altora, vei avea doar de pierdut.
Pe de altă parte, singurătatea e bună dacă e "cu măsură" și cu un scop. Nu izolare totală de lume, că o dăm în altceva. Acela e semn clar de boală psihică gravă, ba chiar în trecut capetele bisericești vedeau și un semn clar de posesiune demonică.
1
10-01-2024, ora 13:13
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Foarte multi dintre noi, anxiosii, depresivii, schizofrenicii, bipolarii sunt solitari, fie din nastere, firea, cum sunt eu, fie din cauza bolii.

Eu, de cand ma stiu, am fost si sunt mai retras, nesociabil, visator, romantic, melancolic, nu-mi place sa vorbesc cu oricine, nu-mi place galagia, zgomotul, dinamismul, ma simt bine singur si nu e din cauza bolii ci, pur si simplu, din fire, dupa cum a spus Costy.

Imi place mult asa cum sunt.
1
11-01-2024, ora 14:05
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Eu de cand sunt bolnava sunt destul de fixata pe boala si acesta e un motiv pt care nu ma mai imprietenesc usor pt ca eu in timpul liber caut informatii despre boala si implicit despre asta imi vine sa vorbesc. Probabil ca pe o persoana sanatoasa as plictisi-o.

Inainte de boala eram o fire energica, poate chiar sportiva imi placea sa dansez sa ma misc etc.. Si eram incantata sa cunosc oameni noi si bucuroasa de prietenii.

Acum tin legatura cu cetva prietene apropiate dintre care doar una imi stie diagnosticul. Restul stiu doar ca am probleme de sanatate mai deosebite. Dar e ok, e gestionabil.
1
11-01-2024, ora 15:27
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
o chestie pe care o fac eu pt a controla aspectul asta al introversiunii, e sa ader la un anumit grup. adica in loc sa incerc sa socializez cu toata lumea si sa fiu pe placul tuturor, incerc sa fiu putin strategic in abordare. odata integrat intr-un grupulet, devine mai usor sa fiu acceptat de majoritatea persoanelor si sa socializez cu altii.
0
11-01-2024, ora 23:10
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Luna și eu fac la fel ma concentrez pe cercetarea despre boala si pe găsirea vindecarii sau ameliorării insa pana acum fără succes, tu ai găsit ceva soluții?:(
0
12-01-2024, ora 19:45
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Vernus daca gaseam cu siguranta spuneam pe forum. :))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: