Helicobacter Pylori, Trombocitopenie, Deficit sever vit. D, Anemie feripriva etc

26-03-2022
Dan98
Nu este medic/terapeut
Dan98
Buna.

Cu aproximativ 3 luni in urma intamplator am facut un test Helicobacter Pylori pentru prima data, ca rezultat a iesit pozitiv, foarte avansat. Am inceput un tratament, scade.. dar foarte greu.

Totusi, e posibil ca din cauza infectiei cu Helicobacter sa fi dat in alte complicatii, sa fi dat organismul peste cap?
Cu 3 ani jumatate in urma am facut doar o Hemoleucograma si Vitamina D dupa ce au aparut multe stari de rau, slabiciune, greata, ameteala, oboseala permanenta, vedere tulbure, concentrare si atentie slabita, si cel mai rau a fost un deficit sever de vitamina D caruia n-am dat importanta atunci, si am refacut analizele 2 saptamani in urma, vitamina D fiind si mai scazuta, 12.2 ng/ml, deficitul sever fiind sub 20 ng/ml.
De un an in urma am inceput sa ma confrunt si cu o Purpura Trombocitopenica Idiopatica.
Cam 9 luni am luat tratament de steroizi si abia au reusit sa mai creasca trombocitele pana la 250 aprox. De cateva zile trombocitele au scazut iarasi sub 130, monocitele tot cresc peste limita maxima recomandata..
Iarasi, cam cu jumatate de an in urma, mi s-a gasit si o Anemie feripriva din care cu greu mi-am revenit..

Scap de ceva, apare altceva in schimb.. totu-i dat peste cap.
Care ar putea fi cauza?

Consultari fara numar facute: RMN cranio-cerebral, Neurolog, Oftalmolog, Stomatolog, Cardiolog, Ecografii una dupa alta, ORL ( aici fiind o deviatie de sept si o rinita hipertrofica dar s-au remediat ), analize la sange fel si fel, pentru infectii, alergeni si lista continua.. si totusi toate rezultatele fiind bune, nimic care sa produca aceste stari/ boli..

Daca cineva a trecut prin asa situatii, boli.. orice raspuns, sfat, idee m-ar ajuta foarte mult.
Zi minunata tuturor!
1 comentarii
0
03-04-2022, ora 12:34
Liv335
Nu este medic/terapeut
Liv335
Bună ziua! Vă recomand să apelați la un medic hematolog pentru investigații mai amănunțite daca modificările sunt mai mult pe analizele de sânge. Dacă nu vă ajută, incercați și la reumatologie.
Nu cred că vă poate explica nimeni toate simptomele din pacate aici pe forum însă vă las mai jos câteva video-uri despre patologiile pe care le-ati menționat, poate vă ajută. Multă sănătate!
---------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influența infecției cu Helicobacter pylori asupra artritei reumatoide
  • Infecția cu Helicobacter pylori ar putea crește riscul apariției ulterioare a bolii Alzheimer
  • Screeningul pentru Helicobacter pylori la nivelul comunității ar putea reduce riscul de cancer gastric
  •