Helicobacter pozitiv/negativ

06-03-2023
ralucav54
Nu este medic/terapeut
ralucav54
Buna seara,
Am 35 ani. In urma cu 8 ani am luat helicobacter de la un aliment consumat în oraș fiindcă la câteva zile după m-am simțit foarte rău, greata, diaree, moleșeală (simptome care au ținut cam o săptămână). După un an am inceput sa am dureri foarte mari în partea stângă sub coaste și am slabit vreo 4 kg (le-am pus pe seama unui șoc emoțional, tocmai decedase tatal meu). Apoi mă simțeam tot mai rău, greata, lipsa poftei de mâncare și am mers să fac analize și la proba de scaun mi-a ieșit helicobacter pozitiv. Am urmat 3 luni (cate 10 zile pe luna) cu antibiotice (diferite în fiecare lună) și zilnic inhibator al pompei de protoni. După tratament la o luna am repetat proba din scaun și a ieșit negativă. După alte 4 luni am simțit iar greata, etc am repetat proba din scaun și a ieșit pozitivă. Am făcut o endoscopie digestiva (in 2017) și mi -a spus că am gastrita eritematoasa (fara rani) și mi s-au dat Augmentin pe care nu l-am luat fiindcă mai luasem acest antibiotic fara efect. Am urmat o dieta cu mâncare fiarta, miere, suc proaspăt de varza, fara prăjeli. Am rămas cu arsuri și uneori dureri in partea stângă. Din 2018 la toate probele de scaun a ieșit helicobacter negativ( le repet la 6 luni). In 2021 am repetat endoscopia, cu proba rapida(mi-a luat cu endoscopul o bucățică din stomac) și a ieșit negativă și aceasta și stomacul era curat, roz. Problema este că uneori mai am dureri în stânga și arsuri mai ales în aceste perioade am și un miros urat al respiratiei cum aveam când eram pozitivă( când eram pozitivă era zilnic). Am perioade și perioade, când nu am nimic pot manca orice și alta data când am arsuri supărătoare și miros urat al respiratiei. Stomacul nu mă mai doare cum mă durea când aveam gastrita doar asurile mă deranjează.
Este posibil sa mai am helicobacter și să fie așa bine ascuns și să se activeze la anumite perioade? Nu înțeleg ce se întâmplă și nu știu ce să mai cred daca am scăpat sau nu de aceasta bacterie.
Mulțumesc!
3 comentarii
0
06-03-2023, ora 22:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi o gastrita fara helicobacter.
Luati cumva antiinflamatoare?
0
06-03-2023, ora 22:27
ralucav54
Nu este medic/terapeut
ralucav54
Nu folosesc nici un fel de medicație.
0
08-03-2023, ora 16:55
360
Nu este medic/terapeut
360
aveti probleme de stres cronice, boli autoimune ?
alta cauza poate fi consumul prea mare de mese pe zi...spre exemplu la fiecare 3 ore o masa, ar fi prea des si ar putea duce in timp la probleme de gastrita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici