gadilat in gat, nas infundat

06-04-2010
maxy_
Nu este medic/terapeut
maxy_
Buna, am si eu o problema care ma deranjeaza destul de tare. Acum vreo 3 luni cineva mi a tras atentia ca dupa fiecare masa tusesc o data sau de 2 ori, Nu am bagat in seama dar cu timpul am inceput sa am o senzatie de gadilat in gat mai ales daca respir pe gura si nas sinfundat mai tot timpul. Au urmat analize de sange si extrudat farigian si fuga la ORL. Nimic semnificativ. Mi s a zis ca am o iritatie pe gat. am luat mai multe augumentin bioparox tantum verde, Pentru o periada nu m a mai suparat dar de la o vreme a inceput din nou, mai am acum si o senzatie de nod in gat. Cand trag aer pe gura ma deranjeaza in gat ceva si imi vine sa tusesc iar nasul il simt in permenta pe jumatate infundat. Tre sa recunosc ca sunt destul de speriat, la cate citesti in ziua de azi cu cancerul asta de gat te apuca groaza..
14 comentarii
0
06-04-2010, ora 15:24
maxy_
Nu este medic/terapeut
maxy_
Revin cu o completare noaptea daca ma trezesc nu simt nimic, ca si cum nu ma deranjeaza deloc doar nasul vesnic infundat (mai putin sau mai mult). dimineata cand ma trezesc la fel nu ma deranjeaza deloc pentru ca dupa o ora doua sa revina senzatia de gadilat care ma face sa tusesc
0
06-04-2010, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
respiratia proasta nazala. duce la uscarea mucoasei faringiene.. care da acele senzatii.
mergi la ORL si trateaza corect nasul !!!
0
08-04-2010, ora 12:14
dr. Tepes Monica
Identitate neconfirmată
dr. Tepes Monica
Iti recomand un remediu homeopatic, Drosera 30 CH cate 3 granule de 3 ori pe zi timp de 3 zile. Daca mai ai probleme contacteaza-ma, in fuctie de simptome si modalitati iti pot recomanda altceva.
0
28-12-2010, ora 21:50
ionutcojo
Nu este medic/terapeut
ionutcojo
Exista posibilitatea sa trimiti mesaje de la utilizator la utilizator ?

Daca nu as dori sa aflu adresa de mail a utilizatorului maxy_ sa-l intreb cum a rezolvat problema pentru ca am exact aceleasi simtome si alte analize nu pot sa fac pentru cel putin o saptamana din cauza sarbatorilor.
Ma poate ajuta cineva sa-l contactez ? Ma deranjeaza foarte tare.
Multumesc
0
09-02-2011, ora 10:28
deea_simina
Nu este medic/terapeut
deea_simina
salut, am si eu o problema la fel ca maxy_.Gadileala in gat este de insuportabila, am fost la doctor mia dat augumentin, nistatina, endogen pentru amigdalita si am urmat acest tratament timp de 7 zile. S-a schimbat putin starea dar nu de tot. Cand ma trezesc nu am nimic sau cand ies afara dar cand ajung in scoala imi incepe iara starea.Profesoara de biologie mi-a spus ca ar putea fi o alergie dar nu prea cred ca ar fi trebuit so am de mica.Imi voi lasa id aici si cine a avut aceasi problema ca mine sa ma contacteze: frumusyk_girl2008
ps: dupa ce am luat tratamentul am inceput sa tusesc ceea ce mia provocat si o durere mare de spate cam pe langa coloana lanfa plaman
0
27-12-2014, ora 16:15
cristi_24
Nu este medic/terapeut
cristi_24
buna ziua ma poate ajuta si pe mine cinva acu vreo 5 luni am avut o raceala zdravena am tratato cu antibiotice si miea trecut dar am ramas cu un gadilat in gat care ami provoca tusea nu mai stiu ce sa fac am fost la medicu de familiea care el ma trimis la orl...orl mia trimis sami fac niste analize exudat si raglaj lingual si fungi tote apsent nu mai stiu ce sa iau sami treca am loat vitamina A, citrosept, nistatina, humisec. tuso calm, glicerina broxata, codeina etc..
0
28-12-2014, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gadilatul in gat este simptom a mucoasei faringelui uscata si iritata
poate fi si de la alimente acre, acide si de la reflux gastro-esofagian
foloseste vit A 5 pic cu miere de albini..tinuta inn gura sa se topeasca
Voseptol si faringo-sprey pentru gat
NU folosesti tab de supt care contin Vit C sau lamaie
0
21-03-2015, ora 22:42
soare.soare3
Nu este medic/terapeut
soare.soare3
Buna ziua !Va rog sa ma ajutati. Problema mea este similara, doar ca senzatia de gadilat permanenta este in nazofaringe, nu in gat.Senzatia o am de circa 45 de zile.
In urma unei raceli, m-am trezit intr-o dimineata cu durere puternica si o inflamare a luetei, si o senzatie de mancarime persistenta in zona superioara a faringelui, acolo unde in mod normal se gasesc polipii copilariei. Nu am scurgeri de mucus anormale, galben, verde, urat mirositor etc. Nu am probleme la inghitit. Doar din cand in cand nas infundat, dar pot respira usor pe nas fara obstructii.
Am efectuat investigatii cu fibroscop, exudat faringian, testari pentru fungi, streptococ etc. Toate rezultatele de laborator au iesit negative. Diagnosticul : clinic normal, cu macro deviatie de sept, rinita cronica neobstructiva, angina eritematoasa minora, amigdala dreapta hipertrofiata care nu sunt de natura a produce simptomele acuzate de pacient.
Am ajuns si la psihiatru convins ca am o problema psihica, din cauza indicatiei ca as suferi de globus isteric. Nici aici nu am gasit raspuns, simptomele mele nu corespund senzatieie de nod in gat specifica depresiei.
Intrebarea este ce pot sa fac sa scap de aceasta senzatie de mancarime extrem de neplacuta, poate cunoasteti un tratament.
Multumesc.
0
21-03-2015, ora 22:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa stiu
cum ati schimbat regimul alimentar
ce tratamente locale ati facut
conform cu cele citite pe forum si recmandate altor pacienti
0
21-03-2015, ora 22:57
soare.soare3
Nu este medic/terapeut
soare.soare3
Multumesc pentru raspunsul rapid.
Nu am mai mancat dupa ora 18 pentru a evita refluxul esofagian. desi din cate cunosc nu am asa ceva.
Uneori noaptea ma trezesc cu gura uscata, dar nu am probleme in a readormi dupa ce beau apa.
Nu tin o dieta speciala.
Am folosit local strepsils, hexoralete, tantum verde. Efectul lor este minim, nu ajung in zona unde am mancarimea asta persistenta.
Din pacate senzatia asta cuprinde si lueta, care desi nu si-a schimbat forma este usor edemizata.
0
22-03-2015, ora 18:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 exista alimente care irita si usuca facringele
toate fructele citrice, sucurile acidulate, mancarea cu otet, sosuri acre s.a
2 NU se folosesc nici tab d esupt cu lamaie s vit C
3 usaciuea mucoasei noaptea.. imi vorbeste despre posibile probleme cu respiratia nazala.si respiratia pe gura..duce la uscarea mucasei
mergi la ORL is rezolva problma cu respiratia nazala
4 in rest Vit E, VIt A, alte solutii uleioase care gasesti de baut
o sa hidrateze celula
5 lichide multe.. ceaiuri si apa plata
0
28-03-2015, ora 14:41
soare.soare3
Nu este medic/terapeut
soare.soare3
Buna ziua D-nule doctor!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Am 38 de ani, 1, 81 m, 99 kg. Sotia spune ca sforai tare, si ma trezesc deseori noaptea cu senzatia de gura uscata.
In urma cu circa o saptamana va intrebam in legatura cu usoara senzatie de mancarime din zona nazofaringiana.
Precizez ca am urmat intocmai sfatul dumneavoastra si m-am prezentat din nou la ORL in vederea rezolvarii problemelor de respiratie, am tinut regim alimentar conform indicatiilor de pe forum
Primul diagnosticul a fost : macro deviatie de sept pe ambele nari, rinita cronica ( cornete marite ), amigdala hipertrofiata partea dreapta.
Al doilea consult a confirmat diagnosticul initial, iar medcul ORL ( din cadrul spitalului de Urgenta Floreasca Bucuresti ) a considerat ca desi operatia de sept poate fi necesara, este la latitudinea mea, obstructia nazala nu este totala, deviatia fiind in partea anterioara pe ambele nari ( precizez ca se infunda cand o nara cand cealalta, cand amandoua odata, niciodata nu sunt ambele libere ), cu siguranta am o problema majora de respiratie.
Pentru mine insa nu atat nasul infundat reprezinta o problema, (de la varsta de 7 ani am problema asta, cred ca am invatat sa traiesc cu ea ) ma deranjeaza senzatia de mancarime din cerul gurii in zona luetei si in spatele ei.
In urma descrierii simptomelor de mancarime din zona nazofaringiana si din cerul gurii, si daca inspir mai profund pe nas am senzatia ca lueta se misca, medicul ORL a examinat lueta si a constatat ca desi este doar usor mai mare decat una normala, lueta pare nefiresc de flasca, are o pozitie extrem de ciudata orientata spre stanga cu varful spre cerul gurii si baza atingand limba ( in conditiile in care am o limba hipertrofiata ) si ca probabil cand tin gura inchisa, lueta pur si simplu atarna si atinge simultan cerul gurii si baza limbii. De aici si senzatia de corp strain si manacarime.
Foarte ciudat, mi-a cerut sa inghit si ulterior a observat ca varful luetei s-a intors si s-a lipit de baza sa. Asadar lueta in loc sa atarne in jos, sta incolacita ca un covrig...foarte straniu. In pozitia aceea lueta nu mai dadea senzatie de corp strain.
In plus cand respir pe gura mai profund, lueta vibreaza usor dar si dispare senzatia de corp strain.
Medicul ORL spunea ca se poate ca formatiunile anatomice din cavitatea bucala sa fie asa din totdeauna sau ca lueta sa fie usor hipertrofiata din cauza unui traumatism ( poate un papilom de mici dimensiuni ), de asemenea spunea ca nu este ata de mult hipertrofiata incat sa necesite rezectie cu radiofrecventa. Cel mai probabil mucusul din nas se scurge si posterior in loc sa se scurga anterior ceea ce duce la senzatia de mancarime in spatele nasului.
Am primit un tratament pentru alergii : avamyst, vibrocil, borenar, spray cu apa marina, sinupret pentru 2 saptamani si indicatia de a reveni la control pentru a hotara asupra operatiei de deviatie de sept.
Patru zile dupa tratament respir mult mai bine, nasul este infundat mai putin in timpul zilei dar de trezit ma trezesc noaptea cu gura uscata in continuare iar senzatia de mancarime pe lueta, in cerul gurii si in spatele luetei persista.
Am plecat de la medic complet nelamurit, cu mai multe intrebari decat cand am ajuns :(. Acum sunt convins ca o asemenea operatie intr-un spital de stat inseamna bataie de cap pentru medici si daca nu este o problema grava vor incerca sa o amane sau sa te trimita la un cabinet privat. Dar acest medic nu a zis nici ca ar trebui sa fac rezectie de lueta nici ca nu ar trebui, nici daca operatia de deviatie de sept va rezolva problema luetei.
Dupa aproape doua luni de senzatie de corp strain si mancarime in aceea zona chiar nu stiu ce sa mai fac. Va pot confirma ca in cele doua luni lueta nu s-a micsorat si nici nu si-a schimbat pozitia.
In ceea ce priveste operatia de deviatie de sept am inteles ca pot astepta pana la varsta de 45 de ani, ulterior nu mai este recomandata.
Oare puteti sa va dati seama dupa o poza daca ar trebui sa fac operatia de rezectie a luetei sau nu?
Am vazut pozele postate de dumneavoastra si am observat ca una dintre ele prezinta o lueta identica cu a mea ( CA DIMENSIUNI SI POZITIONARE ) pe care dumneavoastra ati catalogat-o ca hipertrofica si a-ti redus-o cu radiofrecventa.
Multumesc.
0
28-03-2015, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pasii corecti
1 internare in clinica ORL si tratament chirurgical a septului nazal si reducerea in volum a cordenetelor nazale
2 in paralel se trece pe un regim alimentar mai drastic spre vegetarian
complet fara lactate..cu putina carne si peste.. mancat cate putin mai des sa se micsoreze stomacul in volum + multa miscare sa mai dati jos din burta
3 dupa 3 luni dupa operatie o sa stiti daca e mai bine cu gatul si cu sforaitul
sau e cazul de taiat si lueta si cauterizat muschii valului palatin.
0
28-03-2015, ora 22:31
soare.soare3
Nu este medic/terapeut
soare.soare3
Multumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •