fractura tibie si peroneu

12-05-2009
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
Dl Doctor ati putea sa imi oferiti o consultatie?
Daca da unde va pot gasi?
25 comentarii
0
12-05-2009, ora 16:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Desi sunt ortoped generalist, in ultimii 5 ani m-am dedicat 100% Chirurgiei Gleznei si Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului"), prin urmare nu va pot ajuta direct printr-o consultatie sau operatie.
Consultati-l pe chirurgul care v-a operat sau gasiti un alt ortoped generalist.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
13-07-2009, ora 22:50
campeanu iulian
Nu este medic/terapeut
campeanu iulian
Stimate Domn,
In urma cu 45 de zile am suferit o fractura inchisa fara deplasare de tibie si peroneu ce au necesitat fixarea piciorului cu o tija blocata si 3 suruburi.La ultimul control piciorul s-a prezentat bine astfel incat domnul doctor a hotarat ca nu mai e necesat gipsul.As vrea sa stiu daca peroneul se va suda si ce riscuri sunt in cazul in care nu se va reface. Din cate am inteles tibia se va reface.

Va multumesc.
0
14-07-2009, ora 07:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Exista zeci de tipuri diferite de fracturi ale gambei, avand un tratament profund diferit.
Din ceea ce relatati de pare ca este vorba despre o fractura diafizara.
In acest caz fractura fibulei ("peroneu") se consolideaza in abesnta oricarei osteosinteze.
Totul se judeca insa caz cu caz, in functie de imaginea la radiografie.
Cred insa ca ati beneficiat de tratamentul corect.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-07-2009, ora 14:35
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
as vrea sa stiu daca am voie sa sar in bazin la strand macar in august daca nu acum si daca o sa pot schia in ianuarie-februarie 2010...aveti radiografiile mele..multumesc anticipat !
0
17-07-2009, ora 17:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu vad nicaieri radiografiile.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-07-2009, ora 17:30
Daddy_boy
Nu este medic/terapeut
Daddy_boy
le-am trimis pe mail...
0
17-07-2009, ora 17:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns tot pe mail
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-07-2009, ora 14:56
kinesio
Nu este medic/terapeut
kinesio
Buna ziua !
Am 67 de ani si am avut o fractura tripla de tibie. Operatia (cu suruburi si placute ) a fost pe data de 20 julie. Externarea pe 24 julie. Piciorul se afla intr-o sina de gips pina peste genunchi !!??????? Din punct de vedere medical este necesar ca gipsul sa fie pana peste genunchi ?? as-i avea voie sa-mi misc genunchiul de cateva ori pe zi daca imi scot pentru cateva minute sina ??
Va multumesc anticipat.
0
26-07-2009, ora 16:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Raspunsul poate fi dat doar dupa studierea completa a dosarului, inclusiv studierea in amanunt a protocolului operator, a tuturor radiografiilor initiale si de control.
Cel mai competent raspuns il poate da numai chirurgul care v-a operat. V-ati gandit sa-i solicitati aceste informatii??
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-07-2009, ora 20:09
kinesio
Nu este medic/terapeut
kinesio
Stimate Domnule doctor,
va multumesc pentru raspunsul acordat. Stiu ca este greu a raspunde acestei intrebari dar am auzit ca in strainatate in cazuri asemanatoare pacientii sunt mobili de la bun inceput.Imediat dupa operatie sunt instruiti de un kinetoterapeut pentru a merge cu carjele li se face drenaj limfatic de cateva ori pe saptamana si chiar li se recomanda miscarea fara a pune greutatea pe piciorul operat. Aici operatorul mi-a spus ca nu am voie sa ma ridic 4 saptamani din pat. In acest caz nu dureaza reabilitarea mai mult ca urmare ca muschii gambei si al genunchiului/coapsei se atrofiaza ?
Cu deosebita stima
0
28-07-2009, ora 00:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Aveti perfecta dreptate: acesta este protocolul de kinetoterapie. De ce nu se aplica in Romania?? Cred ca veti gasi singur raspunsul.in intarzierea de 20-30 de ani a medicinei romanesti fata de cea occidentala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-07-2009, ora 22:02
kinesio
Nu este medic/terapeut
kinesio
Stimate Dr. Uscatu
Va multumesc ptr. raspuns in speranta ca toti mai multi " pionieri " ai medicinei rom. vor pasii pe urmele dvs. si va doresc pentru viitor mult succes.
0
29-07-2009, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Multumesc, dar eu imi fac doar datoria.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-08-2009, ora 11:11
oana_ecaterina
Nu este medic/terapeut
oana_ecaterina
Stimate Dr. Uscatu am suferit o fractura inchisa de tibie si peroneu am fost operata in danemarca, fractura a fost stabilizata cu ajutorul unei tije metalice dar dupa 2 zile de la operatie am facut infectie..dupa saptamani de tratament cu antibiotice am scapat de infectie dar tesuturile de pe o zona de aproximativ 5 cm nu mai regenereaza asa ca m-am ales cu o gaura in picior care are adancimea pana la nivelul metalului, se poate simti tija...de aproximativ o luna astept sa se videce si nici o imbunatatire..parerea medicilor de aici este ca din cauza metalului care are trebui indepartat.d-voastra ce parere aveti?va multumesc
0
06-08-2009, ora 11:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata doamna,
V-as ajuta cu cea mai mare placere exprimandu-mi opinia, insa imi lipsesc datele esentiale.
Incercati sa faceti copii scanner ale radiografiilor, fotografii digitale ale plagii si trimiteti-mi-le pe mail (aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele meu, in oricare dintre raspunsurile de pe forum).
Astept raspuns,
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-08-2009, ora 11:26
oana_ecaterina
Nu este medic/terapeut
oana_ecaterina
va multumesc!o sa incerc sa fac rost cat mai curand de fotografii pentru ca rana nu mi-o ingrijesc singura si nu pot desface pansamentul.va multumesc
0
06-08-2009, ora 20:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
ok
Va astept.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-08-2009, ora 21:48
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimata Doamna,

desigur ca parerea medicului care vede bolnavul este si cea mai importantanta.

Referitor la scoaterea tijei nu pot decit sa subscriu sfatului colegilor din Danemarca, o infectie osoasa poate trece dupa saptamani de antibiotic, dar mult mai des aceasta se poate retrage in interiorul osului ducind la o tulburare de vindecare atit a tesutului osos cit si a tesuturilor moi. Aceasta se poate reactiva uneori si la ani de la interventie, situatie descrisa ca osteomielita cronica. Faptul ca aceasta infectie nu mai supureaza nu inseamna ca este si vindecata, iar faptul ca osul nu caluseaza constituie un indiciu de persistenta al edemului osos prezent si determinat de infectiile osoase, cu alte cuvinte un indiciu al faptului ca odiseea d-voastra inca nu s-a terminat, ci mai degraba de acum incepe!

Deci tulburarea de vindecare este un semn tipic al persistentei infectiei si nu prezenta tijei, dar prezanta tijei poate impiedica o evolutie favorabila a infectiei, chir si in cazul aplicarii tratamentului de electie al osteomielitei care este oxigenarea hiperbara si nu antibioterapia.

In Danemarca va puteti adresa colegilor mei de la Copenhagen University Hospital, si anume:


Lone Forner, DDS; PhD lone.forner@rh.regionh.dk (+4535458211)
Erik Jansen, MD, DMSc erik.jansen@rh.regionh.dk (+4535451257)


Cei doi colegi va pot indruma catre urmatorul centru situat in apropierea d-voastra si explica exact si corect semnificatia infectiei osoase, edemului osos si posibilitatile de tratament ale acestor afectiuni.

Oricum ma voi adresa unui coleg ortoped german sau roman, cu experienta in tratamentul combinat ortopedic-HBO, cu rugamintea de a prezenta, teoretic desigur, solutia ortopedica optima intr-o astfel de situatie. Personal inclin sa cred ca scoaterea materialului de osteosinteza este importanta, avivarea osolui cu recoltarea materialui biologic destinat culturilor, urmata de o solutie ortopedica de imobilizare cu presiune in focar, externa, sub protectie HBO pentru combaterea infectiei si inceperea proceselor de consolidare, dar aici sint rugati colegii ortopezi sa explice, deoarece aceasta tine strict de competenta lor.

Dr. Bogdan Cristian Ion
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
0
23-08-2009, ora 09:40
oana_ecaterina
Nu este medic/terapeut
oana_ecaterina
va multumesc pentru raspuns.oricum tija a fost inlaturata iar acum oparatia se videnca si nu mai supureaza, am facut tratamente doar cu antibiotice, penicilina si metronidazol si din cate am inteles de la medicii de aici infectia nu a ajuns la os ceea ce imi spuneti d-voastra ma pune pe ganduri...!!!va multumesc pentru informatii.
0
23-08-2009, ora 17:59
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Faptul ca se vindeca operatia este foarte probabil, faptul ca nu a ajuns la os este aproape imposibil (din ce ati descris d-voastra), iar faptul ca acesta osteita nu a cronicizat (adica s-a vindecat) iarasi este posibil, dar, probabil, prea devreme pentru a ne pronunta.

Daca dispare intreaga simptomatica asociata, osul se consolideaza si recupereaza foarte bine atunci foarte probabil ca s-a rezolvat problema d-voastra, daca insa nu, atunci foarte probabil ca in citiva ani va fistuliza din nou.

Certitudine o ofera RMN-ul, care poate evidentia edem osos, SAU NU!, acesta fiind un semn tipic al inflamatiei provocate de infectie, desigur in contextul osteitei. In cazul prezentei edemului, ariile de edem corespund zonelor de os afectat de procesul infectios.

DECI!

Nu trebuie sa intrati in panica deoarece:
- este posibil sa se fi rezolvat de la sine totul
- DAR este f. important sa stiti ca daca nu sa rezolvat cu cit actionati mai rapid cu atit distrugerile masei osoase sint mai mici. In cazul ipotetetic al prezentei edemului pe RMN, exact aceste arii de edem se vor transforma in citiva ani in sechestre osoase care vor supura, numindu-se de data aceasta osteomielita (necroza osoasa septica). Osteita ca si osteodiscita deoarece apar de cele mai multe ori intraoperator, desigur NU din vina chirurgului dar cu siguranta din vina spitalului, sint notiuni despre care nu prea se discuta cu placere preferinduse termenul de osteomielita, care presupune o insamintare la distanta pe cale sangvina.

Cei doi colegi numiti mai sus sint cunoscatori in detaliu ai patologiei asociate infectiilor osoase, nu au nevoie de nici o radiografie de a d-voastra, si sint convins ca daca simptomatica d-voastra nu dispare va pot ajuta cu toate informatiile necesare si mai mult va pot chiar trata intr-un mod eficient, primul dintre ei fiind chiar seful de sectie ATI Hiperbar al Spitalului Universitar din Copenhaga.

Cu stima
Dr. Bogdan Cristian Ion
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
0
21-01-2010, ora 16:37
brebenel_boy
Nu este medic/terapeut
brebenel_boy
Buna ziua!am cazut pe gheata si am piciorul in ghips de 3 saptamani si mai trebuie sa stau o saptamana pentru ca sa fracturat(fractura inchisa) un pic mai sus de glezna...doctorul mi-a spus sa nu clac deloc pe picior dar eu cand am vazut ca nu ma mai doare am inceput sa merg asa pe el...exista posibilitatea sa nu se prinda???
0
21-01-2010, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Trebuie sa respectati indicatiile ortopedului, chiar daca mersul vi se pare nedureros.
Pot exista deplasari secundare ale fragmentelor osoase, cu efecte catastrofale in viitor (operatii de corectie, cu rezultate nu tocmai stralucite, si totul datorita incapacitatii D-voastra de a intelege si respecta indicatiile medicale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 23:15
Daniela Miclea
Nu este medic/terapeut
Daniela Miclea
Stimate domn,

fiul meu in varsta de 6 ani, a fost "eroul" unui accident rutier din care a scapat (din fericire), doar cu o fractura transversala 1/3 medie, ambe oase, fara deplasare.
Accidentul s-a petrecut in data de 19.07.2010.In acest moment este imobilizat in atele gipsate, urmand sa facem un control si probabil sa-i fie schimbat gipsul, miercuri 28.07.2010.
Din pacate comuicare este o mare problema in spitalele noastre, astfel incat o serie de intrebari au ramas fara raspuns...
Indraznesc sa va rog pe dumneavoastra sa-mi spuneti in conditiile in care Vlad, are 1.20 m, 20 kg, cat timp trebuie sa poarte gipsul si daca imi puteti da detalii despre beneficiile gipsului din fibra de sticla.
Durata purtarii gipsului ma intereseaza din cauza inceperii scolii, Vlad urmand sa inceapa clasa I-a anul acesta.
Va multumesc anticipat,
Daniela Miclea
0
25-07-2010, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Gipsul se va purta pana la obtinerea consolidarii osoase, adica vreo 6-8 saptamani.
Nu exista un termen prcis, ci se stabileste in functie de controalele radiologice periodice.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2012, ora 13:42
nicol1974
Nu este medic/terapeut
nicol1974
Buna ziua!
Sunt Nicoleta, am 37 ani si 77 de kilograme.
Pe data de 30 ianuarie 2012 am alunecat pe scari, am cazut in genunchi si mi-am fracturat platoul tibial precum si partea superioara a peroneului.Am suferit interventia chirurgicala pe 6 februarie, cu introducere de tija cu suruburi.Am purtat ghips timp de 2 saptamani dupa operatie, in prezent purtand o orteza cu unghi de indoirea genunchiului reglat la 45 grade.Pe 9 martie am programare pentru raze si marirea unghiului de indoire la 90 grade.Ma deplasez cu ajutorul carjelor, fara sa pun greutate pe piciorul fracturat, lucru pe care am inteles ca pot sa il fac abia dupa 6-8 sapt de la operatie.
Problema este ca nu pot sa indoi genunchiul decat la un unghi de 15-20 grade unghi pe care nu il pot mari de o saptamana si am temerea ca nici nu il voi putea indoi mai mult vreodata datorita a ceea ce simt cand incerc sa-l indoi.(parca ceva din interior este blocat si la fortare de indoire da senzatia de rupere a ceva solid).
Imi puteti spune va rog daca este normala acesta senzatie si ce exercitii de recuperare as putea sa execut acasa, pe cont propriu, pentru indoirea genunchiului, si eventual ce exercitii si unguente sau creme pot sa folosesc pentru intretinerea muschilor coapsei si gambei care simt ca se atrofiaza.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul