Eterna și chinuitoarea problema a secrețiilor în gât

09-12-2023
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Bună ziua,

Am această problemă de 7 ani de zile.
Am fost la ORL. Apoi m-au trimis la Gastroenterologie pentru boală de reflux. Apoi din nou ORL. Apoi alergologie și boli autoimune. Apoi Pneumologie. Apoi iar ORL.

Și tot așa.

Bun. Am 45 de ani. Nu fumez, nu consum alcool, decât cafea. Într-adevăr am boală de relax gastro-esofagian, dar medicii de la gastro nu pun pe seama refluxului secrețiile.

Este logic că sputa și secrețiile (mucus) nu vin din stomac.

Este o secreție permanenta în spatele gâtului, vascoasa, lipicioasă, care se desprinde foarte greu. Trebuie să fac eforturi mari, sa tușesc foarte tare și mult ca să se desprindă. Și nu reușesc, nu se desprinde. Uneori mă sufoc, iar alteori mă innec cu aceste secreții. Sunt tot timpul iritat în gât (probabil și de la tuse). Am mereu gura uscată. Și un gust sărat.
Menționez că am fost și la Infecțioase la Matei Balș și nu au găsit nimic infecțios.

Am rănită vasomotorie (nu alergică). Testele alergice nu au indicat nimic alergic în afară de intoleranță la lactoza. Însă am teren alergic.La Zinnat am făcut soc anafilactic iar la Augmentin alergie.
Am fost operat de doua ori de polipiza nazală. Am deviație de sept dar părerile sunt împărțite între medici dacă să o operez.
Am luat antialergic pe cale bucală și inițial nu mi s-au prescris spray-uri nazale. Ulterior când am folosit spray-uri mi-a fost mai rău. Ma dor mereu nările și maxilarele
Și am mereu secreții.
De foarte multe ori curg în gât.

Pulmonar la raze și CT nu mi-a ieșit nimic. Mama are focare de brosectazie bilaterala. Eu nu am.
Pentru secreții mi s-a prescris antialergic, Erdomed și Astha 15. Și un spray, dar mi-a fost foarte rău cu spray-ul în sensul că nu mai puteam respira.

În urma tuturor tratamentelor simptomele au rămas aceleași și ma chinuie permanent zi și noapte.

Cunoașteți vreun remediu care ameliorează/vindeca în afară de cele menționate mai sus?

Va mulțumesc anticipat din suflet pentru răspuns!
31 comentarii 12 Înainte ›
0
09-12-2023, ora 13:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Tineti regimul fara lactoza?
0
09-12-2023, ora 14:16
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Da.
Lapte fără lactoza.
0
09-12-2023, ora 15:50
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Daca stati intr-o zona cu praf puteti sa incercati un purificator de aer, asa ma trezeam si eu cu secretii si flegme in gat. A fost super folositor acel purificator.

Mai am si o rinita alergica si voi merge sa o operez, asa mi s-a recomandat.

Cat despre reflux, am si eu, si iau nexum pentru asta.
0
09-12-2023, ora 21:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lactoza este in multe produse. Trebuie sa cititi etichetele si le alegeti pe cele fara lactoza.
0
09-12-2023, ora 22:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lactoza o gasiti in toate produsele lactate si in majoritatea produselor semipreparate. Trebuie sa va uitati pe eticheta sa scrie ca nu contin lactoza.
0
10-12-2023, ora 10:14
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Așa este.
Chiar și medicamentele au lactoza ca și excipient.
Bănuiesc că este concentrație foarte mică.

Altfel nu am mai putea lua nici un tratament.
0
11-12-2023, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cautati Lista ALIMENTE producatoare MUCUS
le excludeti pe toate...un timp
dupa incepeti diversificarea.. cate putin... sa vedeti ce tolerati si ce nu
0
12-12-2023, ora 00:30
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Buna seara! Eu, eu ma confrunt cu asa ceva de 1 an de zile!! E absolut ingrozitor. Eu am si probleme cu mancatul, din pacate. Tot de la acest mucus in gat, simt si mancarea ca se duce f greu, motiv pentru care de ceva timp mananc doar pasat, iaurturi si orice e f moale si aluneca mai usor.
Am facut investigatii peste investigatii. De la ORL m-au trimis la gastro, apoi la ORL si tot asa, exact ca dvs. Am facut fibroscopie nazala, endoscopie digestiva (nici macar reflux nu am deci se exclude si aceasta cauza) exudate nazale si faringiene, am dat si sputa aceasta la laborator (mucusul). Am fost la pneumologie, alergologie. Am incercat pana si cu inhalator de astmatici la care am renuntat pentru ca am facut pneumomie. Am incercat cu antihistaminice. Am teren alergic la graminee, ambrozie, pisica. Dar mucusul acesta persista zi si noapte nu doar in perioada ambroziei sau daca stau langa o pisica si o ating (pana acum cateva luni nici nu eram alergica la pisici). Am facut spirometrii, radiografii pulmonare si CT torace. Absolut nimic. Plus radiografie de sinusuri. Curata si ea. Sunt absolut disperata. Singura problema este hipertrofia de cornete nazale. Eu am ajuns la concluzia ca acest mucus din gat vine de fapt de la saliva. Daca inghit de mai multe ori saliva la un moment dat il simt pe gat si tusesc ca sa iasa. De aceea si la mancare simt ca nu se duce, ca inghitind cu saliva care e vascoasa, ramane pe gat si automat si mancarea se duce mai greu.. nu stiu, mi se pare singura varianta plauzibila pentru ca daca nu vine nici de la plamani nici de la stomac nici de la sinusuri, atunci de unde ar putea?? Doar sa fie saliva vascoasa si sa ramana pe gat..
0
12-12-2023, ora 08:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mucusul se formeaza in Intestin.. si este adus spre mucoasele ORL si traheobronsice, , de sistemul Limfatic.
trebui eobligatoriu excluse toate aliementele producatoare de MUCUS
trebuie sa va Hidratati fortat cu ceaiuri calde cu infuzie scurta de 1 minut
trebuie sa consumati preponderet Alimente bogate in Vit E, A, D omega 3.. ele inpreuna cu lichidele bauta schimb a calitatea mucoaselor si calitatea acelor secretii
0
13-12-2023, ora 18:27
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Mariaa15, parcă descrieți mai în amănunt simptomele pe care mă chinuie permanent de ani de zile.

Exact.Acea secreție vascoasa și care, din nefericire, se desprinde foarte greu din gât (nici când tușesc enorm de tare-am disperat toți vecinii din bloc cu tusea mea) se duce pe partea cealaltă. Tot timpul mă innec cu ea ca și cu mâncare.
Exact asta simt și eu, și e din ce în ce mai rău.

Legat de regimul alimentar, înainte consumam orice, dar absolut orice și nu aveam nici o problema.
De când a apărut situația asta am eliminat în primul rând laptele și produsele lactate cu lactoza și dulciurile.

Nu am eliminat toate produsele din lista de alimente generatoare de mucus, doar pe cele mai agresive.
Dacă as elimina tot din acea listă:lapte, produse lactate, carne, ouă, pâine, unele fructe și legume ar mai rămâne de consumat doar anumite legume și fructe.
Ori un asemenea regim strict nu pot ține. Lucrez în condiții de stres zilnic. Am nevoie totuși de proteine, vitamine, mineralele. Altfel pic din picioare.

Și așa din cauza lipsei de odihna datorate acestor secreții mă simt epuizat complet.

Iată mai jos lista de alimente generatoare de mucus:
(Cele mai agresive sunt totuși laptele și dulciurile ):

---------*

(*modificat de admin)
0
13-12-2023, ora 22:00
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Chiar este extraordinar de chinuitor. Este f vascoasa si f lipicioasa aceasta secretie si uneori oricat m-as chinui sa o scot (la fel, fac f urat pana sa o elimin), parca imediat se formeaza la loc. Inainte, cum sti spus si dvs, mancam absolut orice, dar orice. Nu ma deranja niciun aliment, nu aveam nici pic de mucus, nu stiam ce e ala. Ei bine, nu stiu ce s-a intamplat in urma cu un an de zile ca de atunci ma lupt cu aceste chinuitoare secretii. Dar am tinut si regim o perioada, degeaba. Reflux nu am, de la sinusuri nu vine. Chiar nu am idee sincer. Acum iau 5-HTP, este ceva natural pentru stres si anxietate cu atacuri de panica. Ca am si astfel de probleme si poate este de acolo si acest mucus. Eu cu psihicul sunt mai binisor, dar schimbari in privinta secretiilor nu am vazut inca.
0
14-12-2023, ora 08:45
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Nu știu, dar eu unul am ajuns la concluzia că este un microb (virus, bacterie, fungi) care dă aceste secreții și care nu iese la analize (exudat faringian, nazal, sputa).

Mama are brosectazie. Are secreții, tușește, scuipa în continuu. Este posibil să fi luat microbi dar care nu ies la analize.

Este singura varianta plauzibila.
Problema este de ce nu ies acești microbi la analize.
0
14-12-2023, ora 16:01
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Dar dvs ati facut CT toracic sa excludeti aceste bronsiectazii? Ca si eu m-am gandit la ele, dar CT ul meu e curat.
0
14-12-2023, ora 16:02
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Sa stiti ca eu si eu m-am gandit la aceasta varianta. Sa fie un microb, o bacterie care isi face de cap, dar intr-adevar sa nu iasa la analize.
0
14-12-2023, ora 17:11
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Da.

La Pneumologie m-au pus sa fac și CT.
Nu am bronsiectazie.
0
14-12-2023, ora 21:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dupa sarbatori, procurati-va borcanele de la laborators si fuati probele acasa din prima sputa de dimineata, cand se acumuleaza acea secretie in gat.
Luati doua probe:
- pentru analiza bacteriologica a sputei
- pentru analiza TBC a sputei.
Duceti chiar atunci dv. probele la laborator.
Poate fi ceva chiar daca nu iese la radiografie.
0
14-12-2023, ora 22:59
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Mie mi-a facut la infectioase inclusiv pt TBC. Negativ, din fericire. O sa mai repet exudate si examenul sputei..
0
15-12-2023, ora 12:49
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
O sa mai încerc sa dau sputa.

De fiecare data nu am reușit să dau decât salivă. Chiar și când mi-au indus sputa cu Xilina.
Deși eu simt (și vad ) urme mici de sputa, ei nu vad decât salivă. Și proba nu e concludenta.

Acum din câte știu prima proba de la Pneumologie a fost TBC și a ieșit negativă. Așa cu salivă cum am dat. Atunci nu mi-au spus proba neconcludenta.
Plus că la raze și CT nu a ieșit nimic.

O sa mai încerc o dată sa dau sputa. Dacă nu reușesc o sa fac bronhoscopie.

Nu înțeleg totuși de ce lor le iese doar salivă deși eu am mereu gâtul plin de secreții și mă înnec cu ele.

Probabil de asta e greu de crezut și de înțeles.
0
15-12-2023, ora 13:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Recoltati-va dv. secretiile din sputa dimineata si duceti-le la laborator.
0
04-01-2024, ora 16:47
Stanci
Nu este medic/terapeut
Stanci
Da.
0
04-01-2024, ora 16:49
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Nu am reușit să dau sputa.
Deși simt secreții aspectul este de salivă în mare parte.

Ei nu considera concludenta proba. Ca nu este sputa.
Este a cincea oara când încerc. O data au încercat la Pneumologie să îmi induca sputa cu Xilina și tot nu au reușit.

Au spus că nu se impune bronhoscopie doar pentru atât, pentru că RX și CT nu arata secreții atât de abundente.
Bronhoscopia este doar atunci când e suspiciune de cancer pulmonar.
0
04-01-2024, ora 18:02
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
La multi ani!
Eu inca ma confrunt cu aceleasi secretii, am fost din nou pe la infectioase pentru analize si examenul sputei. Sincera sa fiu m-am gandit la o posibila bronhoscopie pentru ca poate as elucida misterul acestor secretii. Am fost si pe la maxilo-faciala ca sa fac un control si mi-a dat de facut o ecografie a glandelor salivare ca sa elimin totusi si aceasta posibilitate. Si mai urmeaza sa fac si un RMN de craniu si sinusuri ca sa nu fie cumva si o sinuzita. Cred ca am facut pana acum la investigatii de m-am saturat. Dar o sa fac in continuare pana aflu cauza.
0
04-01-2024, ora 20:14
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Și ati reușit să dați sputa?

Chiar eram convins că de data asta reușesc că am avut gripă și expectoram mai mult ca înainte.

Dar se pare că nu a fost ok.
Nu îmi explic ce se întâmplă.
Probabil urca până în gât și fără sa vreau le înghit, habar nu am.

Dar din păcate nu reușesc să dau sputa cu nici un chip.
0
05-01-2024, ora 00:13
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Da, eu reusesc sa le scot, dar tot se formeaza la loc. Nici nu stiu cum o e mai bine.. ca dvs ca sunt acolo dar macar nu le scoateti sau ca mine ca le scot, dar si ce urat fac ca sa le elimin (e destul de urat pentru o femeie sa haraie asa). Dar eu nici nu pot sa le tin acolo sau sa le inghit pentru ca oricat as inghiti nu se duc, ba chiar urca si mai sus pana la un moment dat sunt nevoita sa le scot.
0
05-01-2024, ora 08:40
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Este foarte chinuitor și așa.
Urca până în spatele gâtului și rămân acolo. De multe ori nu reușesc nici sa le înghit nici sa expectorez.
Chiar dacă reușesc se formează altele. Simt că mă innec sau sufoc cu ele. Ma forțez sa tușesc să le mișc de acolo.

Este și foarte scârbos. Pentru membrii familiei mele:soția mea și băiatul meu, care are 7 ani.

Și eu m-aș scarbi sa stau lângă cineva care hârcâie mereu așa.

Acum o iau din nou cu investigațiile din sfera ORL.
Apoi din nou Pneumologie.
Și tot așa.
0
05-01-2024, ora 12:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum.
poate si aici mai sus gasesti
Sfera ORL.. nasul, rinofaringele, faringele si limba. au acelas sistem LIMFATIC cu tot tractul digestiv
posibil acel mucus sa vina acolo din intestin.. de la anumite inflamatii cronice de acolo
poate o flora intestinala, microbiom de proasta calitate
poate intoleranta la lapte si fainoase...
cred ca e Obligatoriu investigatii amanuntite la Gastrologie
0
05-01-2024, ora 13:38
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Buna ziua! Ne puteti spune ce investigatii sau analize se mai pot face la gastro? Care sunt analizele pentru depistarea intolerantelor?
0
06-01-2024, ora 12:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Calprotectina din materiile fecale ajuta la diagnosticarea afectiunilor inflamatorii intestinale. Potrivit studiilor existente, aceasta analiza poate fi folosita ca test de screening in diferentierea sindromului de colon iritabil de alte boli organice.
Testul Evaluare status inflamator intestinal cuprinde:

• Analiza microbiotei intestinale (bacterii și fungi)
• pH
• Calprotectin
• Proteina X eozinofilică – EPX
• Histamina
• Zonulin

dar cel mai bine. sa vada un medic de la Gastrologie.. paceintul, ecografia abdominala, testul la Helicobacter. si dupa toate acele investigatii pentru Intestin
0
12-01-2024, ora 10:52
Imgh
Nu este medic/terapeut
Imgh
Domnule doctor,

Am făcut consult la Gastroenterologie. Am făcut endoscopie și colonoscopie.
Am boală de reflux și colon iritabil.
Fac tratament pentru reflux și colon iritabil.

Dar medicul nu mi-a dat sa efectuez acele analize pe care le-ati specificat dumneavoastră.

Sunt programat la CT craniu pentru sinusuri, gât și torace pentru că am expectorat sânge de la foarte multa tuse. Am avut recent o gripă.
Apoi fibroscopie cu exudat.

Am acest gust sărat care mă face să tușesc în continuu.
Ma tem sa nu fie astm. Am antecedente în familie.
0
31-01-2024, ora 19:33
Em
Nu este medic/terapeut
Em
Bună ziua. Domnule și cine a mai comentat aici. Afecțiunea dumneavoastră este cauzata de reflux. Inclusiv la cei care nu se știu cu reflux va spun ca aveți reflux laringo-faringian (reflux silentios) 100%. Nu va mai pierdeți timpul la gastroenterologi ca ei nu știu nimic despre afecțiunea asta. Nu mai faceti ct uri degeaba sau operatii la nas. Pt cei care încă nu sunteți convinși va recomand un consult la dr Tudor Ionescu la clinica Primed in București. E singurul pe care l am găsit care sa știe de boala asta. Mucusul în gat este produs în felul urmator: sfincterele voastre esofagiene nu funcționează cum trebuie. Din stomac scapa un gaz - reflux de suc gastric încărcat cu enzime digestive si uneori acid. Enzima care produce distrugerea țesuturilor se numește pepsina si este activa la ph acid dar ramane in stare semi activa pana la ph 8. Ph ul in gat si in corpul uman in general este în jur de 7, 4. Antiacizii nu funcționează la acest reflux și gastroenterologii spun ca nu e reflux pt ca nu citesc studiile. Pepsina întra in celula și in lipsa acidului și va fi activata dr sistemul Golgi care e ușor acid. Va distruge celula. Mucusul este produs ca reacție a tesutului la iritantul care iese mereu din stomac. Mai produce și alte modificări la nivel celular dar nu mai contează. Cred ca e clar ca după ce ajunge în gat fiind aerosol se duce peste tot - în sinusuri, în plamani, în urechi. Simptome foarte frecvente: mucus în gat, nevoia de a drege glasul. La o mare parte din oameni: picătură post nazala (curge mucus din nas când tragi nasul în gat și dacă deschizi gura vei vedea acel mucus alb care sta în spatele gatului și nu curge. Întotdeauna mucusul care nu curge este produs de reflux); disfuncția trompelor lui eustachio și de aici pocnete la înghițire, senzație de urechi înfundate, tinitus mai rar; durere cronica in gat; tuse cronica. La o mica parte din oameni: senzație de limba care arde, ochi roșii și senzația de ochi uscați, umflarea ganglionilor limfatici de la gat. Astea sunt simptome care le retin eu dar pot fi mai multe. Pot fu și simptome gastro la unii - râgâie frecvente, gastrita.. dar fără arsuri. Distincția majora între BRGE și refluxul laringo faringian sau cum i se mai spune reflux silentios este ca la cel silentios nu exista arsuri. Asa ca multi oameni trăiesc de ani de zile cu simptome în zona orl fără sa știe ca torul pleacă de la stomac. Ce puteți face - dieta Acid Watcher Diet, căutați cartea scris de se Aviv sk încercați. Puteți citi blogul dr Jamie Koufman, este medicul american care a dat denumirea bolii im anii 80. Ce se recomanda pe scurt - dieta, apa alcalina, pt cei acre aveți simptome orl - faceți o soluție dr apa alcalina 1 L apa și 2 linguri bicarbonat de sodiu curat, luați o sticluță de parfum goala de la emag și pulverizați de câte ori simțiți nevoia. Evitați complet toate alimentele interzise la reflux- citrice, vin, alcool în general, ciocolata, cafea, ceapa, usturoi, sucuri acidulate sau neacidulate. Ridicați patul sau dormiti pe o perna inclinata la peste 30 de grade. Famotidina de încercat. Alginati - Gaviscon, cel Advance care de găsește foar în uk este cel mai bun. Atenție, nu funcționează la toți.. întrați pe grupul de AWD de pe facebook dacă comandați cartea pt ca aveți multe de citit pana vine.. ca o regula generala, orice întra le gura trebuie sa fie peste ph 5. Acest reflux poate avea mai multe cauze care țin de tubul digestiv de aceea trebuie investigat.. endoscopie..etc încă o data, pare greu de acceptat la început lt ca mulți nj ați avut vreodată arsuri sau dureri de stomac.. dar I sa va obișnuiți cu gândul. Luați masuri acum pt ca progresează și da simptome debilitante. Succes și snaatate. Pr cine vrea.. pot sa dau mai multe detalii ca am citit câteva sute de studii. Dacă e cineva cu tuse cronica.. poate fi și o cauza neurogenica, o problema de nerv vag care de fapt cauzează pana la urma acest reflux, după unele opinii.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •