Dureri musculare și osoase de la antipsihotice?

14-09-2022
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Bună ziua! Dacă am început de o perioada sa am dureri musculare și osoase, mai ales osoase, la nivelul membrelor inferioare, a gleznelor, si mi se îndoaie picioarele foarte ușor de la genunchi când merg, e reacție adversa de la tratament, de la antipsihotice? Știu ca asa a pățit și doamna Clara după câțiva ani de tratament.
Oare m-ar ajuta niște perfuzii cu calciu?
Vreau sa menționez ca mi-a venit ciclul de la 9 ani si 8 luni, am avut pubertate precoce și probleme hormonale încă de la 10 ani. Tratament psihiatric fac de 6 ani.
Dacă în alți ani ma plimbam pe afară în timp ce ascultam muzica, mergeam la câmp, la fân, sau la cules de fructe și legume, sau alte și alte activități care necesitau mers pe jos sau stat în picioare, din păcate, de ceva vreme încoace, majoritatea timpului mi-l petrec în pat, pe telefon, și nu merg sa ma plimb pentru că obosesc foarte tare.

Cred ca xtreme a avut dreptate când a spus ca, acum câțiva ani, am fost bine pe tratament, deoarece eram la început, fata de momentul prezent, cand însumez atâția ani de tratament.
32 comentarii 12 Înainte ›
1
14-09-2022, ora 19:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Ti-ai facut analiza vitaminei D?
2. Ai luat antibiotice de curand sau medicamente/ceaiuri pentru curatarea rinichilor de nisip?
0
14-09-2022, ora 19:07
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Nu, nu am făcut nici una, nici alta, nici punctul 1, nici punctul 2.
1
14-09-2022, ora 19:12
360
Nu este medic/terapeut
360
deficientele de asimilare a calciului in oase pot sa apara de la acidum valproicum (depakine/orfiril), de aceea e importanta o dieta bogata in calciu si vitamina d, conform recomandarilor.
s-ar putea sa fie probleme de calciu si de la antipsihotice pt ca am gasit un articol care zice:
"The recent studies found significant association between the use of risperidone and hypocalcemia"

alimente din care iei calciu considerabil: bit.ly/3xrIsTZ
conform harvard, consumul de caliu trebuie sa fie la femei de 1000mg pe zi, iar vitamina d de 600iu (15mcg) pe zi

pe final nu suna a ceva ce eu as fi putut zice, pt ca nu gandesc asta. cred ca ai inteles gresit ceva mesaj pe care l-am scris. eventual poate ma poti ghida la topicul unde am scris asta, ca sa ma clarific
0
14-09-2022, ora 19:47
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Xtreme

La topicul ala cu multe comentarii, la care m-am certat.
Se numește, , Schizofrenie-Am nevoie de ajutor!"
Cred ca asa se numește. Are în jur de 60 și ceva de comentarii.
0
14-09-2022, ora 19:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Iei Depakine?
1
14-09-2022, ora 20:14
360
Nu este medic/terapeut
360
.referitor la depakine, vazand intrebarea clarei, mi-am adus aminte ca voiam sa te intreb acelasi lucru in mesajul anterior, de aceea am si facut referire la legatura intre depakine si calciu...
0
14-09-2022, ora 20:35
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Nu, nu iau Depakine. În afară de injecția de Xeplion, nu mai iau absolut niciun medicament psihiatric, doar niște pastile laxative pentru constipație, atât.

Xtreme

Din cauza bolii sau a memoriei și a gândirii proaste, nu-mi amintesc exact sau nu procesez bine informațiile pe care creierul meu le asimilează. Cred ca ori am amintiri false(ceea ce e specific schizofreniei), ori interpretez greșit.
Dintotdeauna am avut problema asta, plus ca, atunci când cineva încearcă sa-mi dea un sfat, eu devin brusc suspicioasa, deoarece interpretez informația ce mi se transmite în cel mai negativ mod posibil, motiv pentru care ajung la certuri și neînțelegeri.

Încă o dată:nu iau Depakine și niciun alt medicament psihiatric, doar Xeplion.
0
14-09-2022, ora 20:38
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Xtreme

De ce nu mai apare partea cu, , Later edit" la comentariul tău?
0
14-09-2022, ora 20:48
360
Nu este medic/terapeut
360
referitor la ce am scris in celalalt topic. acolo voiam sa subliniez ca dupa o perioada de timp de cativa ani, tratamentul trebuie ajustat/redus, daca e cazul, la doza necesara. in timp, doza cea mare de meds, care la inceput era potrivita pt tine, s-ar putea sa fie prea puternica dupa 6 ani... aici bateam, si ca se poate ajunge la anume probleme din cauza acestui fapt. sigur eu nu sunt dr si nu trebuie luat ad literam ce zic. spun asta din observatiile mele asupra modului in care am raspuns eu la tratament, iar tot ce pot sa recomand e sa iti asculti corpul si sa incerci sa discuti aceste lucruri si cu dr tau

din mesajul tau de aici se intelege ca acum nu mai esti bine pe tratament pt ca
- tratamentul ar fi acum mai putin eficient datorita tolerantei dobandite de corpul tau la medicamente (ceea ce nu stiu cat de corect e...in cazul gaba da, ar putea fi [nu vreau sa zic mai multe pt ca nu sunt doctor])

sau,

- tratamentul iti face rau pt ca e prea mare doza. aici trebuie avut grija, daca la asta te-ai referit pt ca daca legi aceasta idee cu ce am scris eu, s-ar putea sa faci legaturi gresite. ideile mele din acel topic nefiind focusate pe aspectul acesta de care vorbesti aic, cum ca erai mai bine la inceput pe tratament pt ca erai la inceput. eu acolo voiam sa zic ca desi te vindeci de boala, pot sa apara stari de depresie sau alte astfel de probleme...deci alta mancare de peste... pe cand din textul tau rezulta ca medicamentele ti-ar face rau... si nu sunt de acord cu asta. eu nu am zis asta

sper sa fi fost ceva mai clar acum.

am sters acel comentariu pt ca am vrut sa reformulez mesajul ca sa fiu cat mai clar, iar timpul de editare al mesajului ramasese la un minut, asa ca am sters acel Later Edit

Later edit... e natural sa dai interpretari gresite. si persoanele complet sanatoase fac acest lucru... nut-i fa griji. eu am insistat pe subiect pt ca mai sunt si altii care citesc, care poate sunt bolnavi, si ar putea trage concluzii gresite din ce ai scris, plus ca ar fi un mesaj gresit care este asociat cu mine si ma simtit nevoia sa clarficam acest aspect

revenind la subiectul cu oasele... considerand ca nu iei alte medicamente, pe langa xeplion, nu stiu sa-ti raspund exact care ar fi problema...
1
14-09-2022, ora 21:09
360
Nu este medic/terapeut
360
daca ai avea deficiente de calciu, alte simptome care ar sublinia asta ar fi: pleoapa care se zbate, muschi ai picioarelor (spre ex) care se zbat, contractare/blocare a muschilor la efort fizic crescut, daca nu ma insel inclestarea limbii (asta nu mai stiu sigur. s-ar putea sa gresesc) sau mandibulei... ai genul asta de probleme ?
0
14-09-2022, ora 21:21
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Da, acum am înțeles tot ce-ai vrut sa zici.

Mie acum 5 ani mi-a dat medicul din Cluj doza de 100 mg Xeplion și a zis medicul profesor ca e doza mare și mi-a dat-o pentru că sunt supraponderala, ca cică dozele se dau și în funcție de greutate.
De anul trecut, din decembrie, l-am rugat pe medicul din județul meu, adică cel curant, sa-mi crească doza la 150 mg Xeplion, adică doza maximă de injecție, pentru că mă simțeam extrem de rău, am avut o toamna de coșmar atunci, și oricum nu am mers prea bine după doza de 100 mg, asta s-a văzut și din topicurile mele de pe forum, deschise în perioada cât am luat doza de 100.

Eu atât știu sa zic, în primii doi ani de tratament m-am simțit mai bine, apoi, odată cu trecerea anilor situația mea s-a tot agravat, deși am avut perioade și mai ok, dar per total m-am simțit foarte rău.
Și ce-am mai remarcat:Xeplionul e mai slab decât Rispoletul, și nu doar eu cred asta. E adevărat ca pe simptome negative e mai bun, dar pe pozitive e mai slab decât Rispoleptul.

Legat de treaba cu oasele...eu știu ca și oamenii sănătoși au treaba cu deficitul de calciu primăvara și toamna, de aceea se fac cure cu calciu în astfel de perioade ale anului.
0
14-09-2022, ora 21:25
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Da, mi se zbate pleoapa și mușchii picioarelor. Dar eu știam ca asta e și de la lipsa de magneziu.
Spasmele musculare apar și de la tratament, de la antipsihotice. Știu, ca scrie pe prospect și pe net.
1
14-09-2022, ora 21:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu nu cred ca problemele sunt de la antipsihotic. Nu cunosc alte persoane care au asa ceva.
1. Vezi sa nu ai vreo infectie in corp.
2. Fa-ti analizele generale de Ca si vitamina D (asta e cam 100 de lei). Tin minte ca parca am mai vorbit despre asta. Eu aveam vitamina D aproape inexistenta. Dupa un an dupa ce am initiat-o si s-a stabilizat am scapat de dureri.
1
14-09-2022, ora 21:42
360
Nu este medic/terapeut
360
medicamentele antipsihotice influenteaza absorbtia de calciu in oase (din ce am gasit pe net), iar asta ar explica atunci de ce scrie de spasme pe prospect.
deci, inseamna ca ai sanse mari sa fie probleme de calciu. pot fi si probleme de magneziu, nu se exclude... in cazul in care ai probleme de magneziu, pe langa spasme trebuie sa mai ai si alte simptome, cum ar fi: fatigabilitate si slabiciune, stari de somnolenta, aritmii ale inimii (sper sa nu confund termenul)...
0
14-09-2022, ora 22:16
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Da, am fatigabilitate si slăbiciune, stări de somnolenta și câteodată palpitații la inimă.
1
14-09-2022, ora 23:16
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
În cazul în care trebuie să iei vitamina D3, să nu uiți că aceasta ca și A, E, K sunt vitamine liposolubile iar pentru ca absorbția lor să se facă eficient, este nevoie de o alimentație bogată în grăsimi.
1
15-09-2022, ora 14:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Analizele hormonale ai reusit sa ti le faci?
0
15-09-2022, ora 15:07
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Încă nu mi-am făcut analizele hormonale, dar mă internez luna viitoare în spital, în Cluj, ca mi-am făcut programare, și o sa-mi facă acolo analizele. De fiecare data îți fac analize acolo, indiferent dacă le ceri sau nu, pentru că așa e procedura.
Însă, din ce-mi amintesc, in ceilalți ani îți făceau doar analize generale, nu și hormonale. Dar o sa le comunic toate problemele de sănătate pe care le am, inclusiv parul în exces, și o sa vad ce vor decide medicii. Poate o sa ma direcționeze către un endocrinolog.
1
25-09-2022, ora 18:06
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Eu am un fel de oboseala musculara la efort mai intens. Nu imi trece cu nimic. Doar ca nu i-am prea dat importanta. Probleme cu calciul am mereu, si cu carierea dintilor.

Ma intreb daca orotatul de calciu ar fi bun pt noi, cei cu pb de asimilare a calciului.
1
25-09-2022, ora 21:01
360
Nu este medic/terapeut
360
durerile musculare de la efort fizic intens sunt naturale. nu trebuie sa-ti faci griji. sunt doar o febra musculara...
calciul orotate nu am intalnit pana acum. citratul de calciu e ok, cu exceptia faptului ca pe unele persoane le constipa, cum e si cazul meu.

cacliu din alimente: iaurt 200g de 2% grasimi are 30% din DZR (doza zilnica recomandata) de calciu, telemea vaca/cascaval 50g au vreo 30% dzr de calciu, lapte 1.5% grasimi 250ml are vreo 30% dzr calciu si el... eu astea le consum zilnic, in cantitatile prezentate si sunt ok...

daca ai intoleranta la lactoza (cum am eu), recomand lacataza (eu folosesc de la secom, super enzymes si ajuta foarte bine. un comprimat pe zi si n-am stres)
1
26-09-2022, ora 11:41
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Stiu cum este febra musculara. Problema la mine e ca simt oboseala la muschi de la prima activitate fizica mai intensa deci nu apare dupa efortul fizic ci chiar de la inceput. Ma tem sa nu fie iar ceva boala autoimuna cu anticorpi la musculatura sau ceva de genul.

Cu calciul.. mereu imi iese sub limita daca nu iau supliment.De aceea ma gandeam la orotat de calciu care e singura forma de calciu care favorizeaza aducerea calciului in celule.
1
26-09-2022, ora 14:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista analize pentru bolile autoimune date de reumatolog. Costa in jur de 300 lei.
1
26-09-2022, ora 15:27
360
Nu este medic/terapeut
360
calciul nu trebuie sa fie de tip orotat ca sa se absoarba in oase. chiar si celalalte tipuri se absorb. cine ti-a zis ca numai orotatul se absoarbe
in oase ?

durerea de muschi: e ca un junghi, sau cum altfel ai descrie durerea ? e la o singura grupa de muschi, sau e la toate ?
1
26-09-2022, ora 16:07
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
La muschi nu e chair durere e un fel de moliciune, oboseala. Stiti expresi ca i s-au inmuiat genunchii? Cam asa ceva patesc eu doar ca simt in muschi oboseala asta, ca si cand obosesc peste masura muschii.

Eu mai am tiroidita autoimuna, psoriazis unghial (tot autoimun), plus ca se pare ca unele ipoteze spun ca inclusiv bolile psihice sutn de fapt boli autoimune la neuroni. La reumatolog mi-a gasit recent asta si am uitat sa intreb de partea de muschi.

A fost ceva ce s-a declansat si mai tare cand eram dupa Covid in momente de stress. Simteam ca de la stress mi se inmoaie muschii si ca obosesc la muschi desi nu faceam eforturi deosebit de intanse si capatam repede o stare de somnolenta.

Acum e doar starea aia de oboseala la muschi si cand urc scarile in ritm usor alert. E ceva ce nu am avut inainte de a intra pe antipsihotice - nu stiu daca au vreo legatura.
1
26-09-2022, ora 16:08
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Dureri osoase nu am.

Fluoxetina/ Prozac-ul pe care il iau scrie ca creeaza aceasta situatie: calciul nu intra in celule. De aceea m-am gandit la orotatu lde calciu. Plus ca pt ceva afectiuni psihiatrice intr-un docmentar din SUA de acum 3 ani ziceau ca sutn mia bune formele de orotat ca se absorb mai bine.
1
26-09-2022, ora 17:30
360
Nu este medic/terapeut
360
oboseala a muschlor si inmuierea muschilor sunt senzatii diferite, iar tu le pui pe acelasi plan. daca crezi ca se exclude oboseala de la sport si crezi ca ar putea fi stres, verifica-ti pulsul in stare de relxare si vezi cate e pulsul apoi cand faci efort fizic mic. daca pulsul e mare atunci poate ca ai probleme de anxietate ce trebuiesc tratate. picioarele moi le simteam si eu cand aveam probleme de anxietate serioasa, iar pulsul imi crestea foarte usor pe la 100

ce intuiesc ca simti e ca la urcarea scarilor spre exemplu, simti picioarele ca jeleurile, ca si cand la efortul de a urca se poate prabusi corpul pt ca nu te tin picioarele. daca e asa, mai mult ca sigur asta e o problema de extenuare fizica, daca ai problema asta la picioare in mod expres. (nu ai zis, desi am intrebat, daca e doar la picioare senzatia asta sau daca e si la alte grupe de muschi. daca e doar la picioare, problema e rezolvata... e nevoie de repaus)

treaba cu calciu, sunt convins ca ai citit gresit prospectul cu calciul. mai citeste-l o data pt ca tare cred ca scrie altceva, cum ar fi "absorptia calciului este redusa (sau ceva de genul". daca ar bloca tot calciul, nu ar mai fi existat produsul pe piata :)... asa ca repet, poti lua upliment de calciu de oricare pt ca se absoarbe in oase, chiar daca iei prozac. chiar e foarte indicat sa suplimenteze cei pe tratament psihiatric, tocmai din cauza reducerii absorbtiei calciului in oase, sau daca nu cumva a scaderii nivelului de calciu in sange creat de medicamente. nu mai stiu exact motivul...
1
26-09-2022, ora 19:39
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
E la toate grupele de muschi. Zic de picioare, pt ca am o viata destu lde sedentara si nu prea fac efort decat mers rapid si simt in special cand am de urcat scari.

Am incercat si sa fac sport constant timp de 3-4 luni bicileta eliptica dar tot asa era senzatia cand urcam scarile, aboslut nici o imbunatatire.
Eu nu pot face cardio de exemplu mi se parea prea alert pt cat duce organismul meu.
1
26-09-2022, ora 20:21
360
Nu este medic/terapeut
360
cum ti-e pulsul in stare de repaus ?
1
26-09-2022, ora 21:03
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Cred ca ok. Si tensiunea e ok de obicei.
2
26-09-2022, ora 22:11
360
Nu este medic/terapeut
360
cel mai bine e sa le masori. daca nu tensiunea, macar pulsul ca sa vezi daca ar putea fi legat. sau mai bine zis ca sa poti scoate din lista o boala care ar fi cea mai probabila problema.

daca pulsul si tensiunea e buna... incearca symptome checker de pe webmd. poate reusesti sa obtii ceva de acolo. e usor de folosit si are acuratete buna
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul