Dureri membru inferior - laba piciorului

28-02-2018
aurab0
Nu este medic/terapeut
aurab0
Buna ziua,

De aproximativ 1 an de zile am o durere pe piciorul stang. A debutat cu o usoara amorteala pe laba piciorului, in dreptul degetului mare. Am fost la ortopedie, am facut radiografii la laba piciorului, insa nu am avut nimic.
Am continuat cu investigatiile deoarece senzatia usoara de amorteala nu trecea, iar uneori simteam o durere surda.Am luat NEUROMULTIVIT si antiimflamator, insa la fel... Am facut apoi radiografii la coloana lombara, din care au reiesit scolioza si hiperlordoza. Am efectuat apoi in RMN la coloana lombara, insa nu existau modificari. Apoi am incetat sa mai investighez, resimtind usoare dureri insa cu care cred ca m-a obisnuit.
De ceva timp si mai ales in aceasta saptamana simt durere pe laba piciorului, si cumva pe os, pe tibie care nu trece, si care nu ma lasa sa dorm. Nu este o durere foarte puternica, insa ma afecteaza foarte mult.
de la inceputul anului fac si antrenamente de fitness si aerobic aproape zilnic, o perioada nu am resimtit durere/amorteala, insa acum ma doare mai tare decat inainte, simtind astazi si o durere in pulpa piciorului.
Nu stiu catre ce anume sa ma indrept, catre ce specialitate pentru a afla sursa durerilor.

Detalii despre mine: 27 ani, sex feminin, greutate 61 kg, inaltime 1.68
Va rog sa ma ajutati spunandu-mi cui sa ma adresez. Multumesc!
3 comentarii
0
01-03-2018, ora 10:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), agravat enorm de efortul fizic/sportiv practicat.
Trebuie sa consultati, evident, un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-03-2018, ora 11:02
aurab0
Nu este medic/terapeut
aurab0
Anul trecut am fost la ortopedie, neurochirurgie si neurologie..Insa la RMN nu a fost vorba de hernie de disc.
Mulțumesc!
0
01-03-2018, ora 12:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu RMN-ul stabileste diagnosticul de sindrom compresiv lombar, ci examinarea clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: