Dureri ale cefei

05-04-2013
alex.help
Nu este medic/terapeut
alex.help
Bunicul meu mi-a spus ca s-a trezit a doua zi cu dureri ale cefei. I-am administrat Ibalgin Rapid pastile si i-am facut frectie cu Ibalgin Ibuprofen Gel si Fenilbutazona.Ziua cand face miscare pe afara il mai lasa durerea si poate cat de cat sa indoaie gatul inspre partea stanga.Dar seara deoarece sta la televizor si in pat cand doarme se trezeste a doua zi cu dureri foarte mari. Prima data durerea a aparut in ceafa apoi a aparut durere spre clavicula. Eu banuiesc ca a dormit cumva cu gatul si poate ca l-a tras si curentul si a facut vreo intindere, rasucire sau inflamare la muschiul cefei..Acum as dori sa stiu ceva mai sigur despre asta de la cineva priceput in asa ceva. Va multumesc anticipat. Cu respect Alexandru
1 comentarii
0
25-12-2013, ora 17:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Celor care se confrunta sau se vor confrunta cu probleme ca cele descrise mai sus, vreau sa le transmit urmatoarele: simptomele vin cu mare probabilitate de la coloana cervicala. Poate fi o spondiloza cervicala care din anumite motive se declanseaza si devine manifesta dand o multime de simptome: pot sa para dureri in zona cervicala, pot sa apara dureri in ceafa, dureri care sa iradieze si spre umeri, poate aparea o contractura musculara paravertebrala si capul sa fie aplecat intr-o parte, pot aparea de asemenea dureri de cap, ameteli, sunete in urechi, vertij, scaderea vederii si a auzului, pot sa apara stari de oboseala, de moleseala, scaderea memoriei si a capacitatii de concentrare. Deci dupa cum se vede, afectarea coloanei cervicale poate sa dea foarte multe simptome.Si in plus reprezinta si un risc mare de accident vascular cerebral ischemic. In aceasta situatie va recomand sa apelati la un medic cu experienta in tratarea coloanei vertebrale. Acesta va va recomanda investigatiile imagistice care va sunt necesare si apoi cel mai bun tratament pentru dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.