Durere permanenta chist ovarian hemoragic

24-12-2022
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Bună ziua!
De 2 luni în urma unor dureri pelvine la o ecografie transvaginala am descoperit un chist pe ovarul drept, ecografia ar fi arătat ca are 3.30/3.70cm, am fost trimisa la rmn și în urma rmn-ului s-a constatat a fi chist ovarian hemoragic de 2.50/2.30 cm, am făcut și markerii tumorali, scor ROMA care sunt în parametri normali, am consultat 2 medici ginecologi și ambii mi-au prescris tratament cu duphaston timp de 3 luni, 10 zile pe luna, nu știu ce sa fac pentru ca durerile persista, sunt zilnice și aproape permanente.Mentionez ca am 42 de ani, menstruație regulata, simt ca o presiune în partea de jos a abdomenului mai mereu, înainte de menstruație durerile devin pur și simplu foarte foarte mari...s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Concluzia rmn-ul este:chist ovarian hemoragic cu elemente de hemoragie subacuta
3 comentarii
0
25-12-2022, ora 17:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Am avut multiple chisturi pe ambele ovare, de 30 mm. Le-am topit cu o cura de 6 luni cu ovule Propolicium. Cautati pe net.
0
25-12-2022, ora 23:40
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns!Pot sa le folosesc în combinație cu duphaston-ul?As fi interesata dacă îmi poate răspunde cineva dacă as putea lua și tratament homeopat...tinctura de zmeur, vitex atât timp cât iau duphaston.
Cat ați avut chisturile ați avut dureri?Pe mine pur și simplu durerile nu ma lasă deloc de 2 luni, nu știu ce sa mai fac am momente când ma gândesc la varianta chirurgicala.
0
26-12-2022, ora 01:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu nu am avut dureri. Nu am folosit niciun fel de pastile. Mi-au trecut doar cu ovulele. Vindecare blanda.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: