Durere pe sâni

12-07-2023
NNnHoney
Nu este medic/terapeut
NNnHoney
Bună dimineața!

Prietena mea, în vârstă de 29 de ani, în curând 30, are anumite simptome și probleme. De săptămâna trecut a spus că o dor sânii, dar că este o durere ușoară. Pe atunci i-am spus că s-ar putea să fie din cauza menstruației, fluctuației hormonale. Ea era de atunci îngrijorată, i-am spus că nu are motive de îngrijorare. Ieri a fost teribil. S-a simțit groaznic toată ziua. A spus că durerea, la un moment dat, se simțea ca o arsură pe sâni, mai mult pe cel drept și uneori simțea durere chiar și sub sân și chiar în piept. Nu mamelonul, ci în jurul acestuia și chiar mai sus de el. Mi-a povestit cum 4 rude din partea tatălui ei au pierdut lupta cu cancerul. Am încercat să fiu lângă ea. Astăzi a mers în sfârșit la doctor. Îmi este teamă și sunt la fel de îngrijorată ca și ea. Aseară s-a simțit foarte rău, toată ziua, dar seara a fost groaznică. Ea mai este și răcită, mai tot timpul, are imunitatea scăzută. A durut-o capul foarte rău, pe partea stângă, tâmpla, și fruntea (între sprâncene, scuzați, nu știu cum să explic aici). Nu s-a simțit bine deloc, apoi a vomitat. Aseară pe la 12 noaptea, a vomitat de trei ori, spunea că o ustură gâtul și capul o durea îngrozitor. Înainte să vomite a spus că simte de parcă are ceva în gât și în piept, ca și cum ceva ar fi blocat acolo. Putea să respire normal, dar simțea disconfort în zonele acestea. Din păcate, eu nu sunt fizic lângă ea, dar mama ei a avut grijă de ea și a fost lângă ea. Acum se simte mai bine, dar durerea sânilor încă persistă. Merge la doctor astăzi, dar mi-e teamă de ce ar putea să fie. Spunea că poate să fie și ceva gastrointestinal. De asemenea, ea fumează de mult timp. Ce se întâmplă cu ea?
1 comentarii
0
12-07-2023, ora 13:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Alle Gel de doua ori pe zi pentru dureri, cateva zile.
Eu am avut asa ceva dupa Covid de la ganglionii inflamati.
Ati spus ca ea raceste des.
Trebuie facute o ecografie si o mamografie daca nu ii trec durerile cu Alle gel in cateva zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: