durere de umar

18-10-2012
kytzu23
Nu este medic/terapeut
kytzu23
buna seara! am 20 ani si de ceva timp ma ingrijoreazao durere de umar care se lasa pe mana stanga in jos spre cot. mentionez ca acum aprox. un an am facut cam 5 luni din 7 cate un moldamin saptamanal la rezultatul analizei aslo, care era 400. mi s-a spus de catre medicul de familie ca s-ar putea sa fi facut un pui de reumatism(exprimarea medicului) si am pus aceasta durere pe seama acestui reumatism. dar, de o saptamana durerile sunt mai mari si mai ales la miscarea sau ridicarea mainii. ma poate ajuta cineva cu un sfat? stiu ca trebuie consult de specialitate, dar as fi vrut sa stiu, atat cat se poate, cate ceva despre aceasta durere. multumesc!
3 comentarii
0
21-10-2012, ora 12:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea aceasta durere este expresia cervico-brahialgiei (sindrom compresiv cervical).
Prin urmare, ar fi util un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-10-2012, ora 18:06
alexandrumo
Nu este medic/terapeut
alexandrumo
buna ziua.la data de 08.082012 am suferit fractura calcaneu fara deplasare la ambele picioare.la data de 03.10.2012 mi a fost scos ghipsul...mi s a zis ca totul e ok...doar ca sa mai astept inca 30 zile si abea apoi sa reiau mersul progresiv.credeti ca e strict necesara aceasta perioada de 30 zile atata timp cat dureri nu exista in momentul de fata...la aceasta data mai exista riscul unei recidive ? am 25 ani, 1.87 cm, 70 kg, fara antecedente...va multumesc
0
22-10-2012, ora 18:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Actualmente fractura de calcaneu, mai ales daca exista participare articulara subtaliana, fie se opereaza, fie se trateaza functional (compresie elastica), imobilizarea gipsata fiind inutila si chiar daunatoare (produce ankiloza, redoare).
Actualmente ar trebuie cuantificata situatia printr-un computer-tomograf, comparat cu cel initial (absolut obligatoriu in orice fractura calcaneeana).
Numai dupa analizarea consolidarii radiologice se poate decide reluarea sprijinului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •