Durere de colon situata in dreapta, in zona apendicelui

31-08-2022
AlexNec99
Nu este medic/terapeut
AlexNec99
Buna ziua,

Am aproape 22 de ani fara 2 luni, sunt barbat, si sa spun ca de cam 3-4 luni ma confrunt cu o durere in zona apendicelui, mai exact, durerea incepe de pe undeva din mijloc, de sub buric, si pana in apropiere de osul coxal, in partea dreapta. Aceste dureri apareau initial in timpul efortului usor ( mersul normal era suficient ), iar statul in fund sau in pat ameliorau considerabil durerea.

Mentionez ca am fost operat de apendicita in 2015.

Problema este ca in ultima perioada, durerile sunt mai intense, iar intensitatea cea mai mare este pana in defecatie. Dupa defecatie, durerea se calmeaza usor, dar tot persista. De asemenea, dimineata cand ma trezesc, nu simt nicio durere, insa efortul usor este suficient pentru a face ca durerea sa apara, chiar si la o intensitate mai scazuta.

Scaunul este de obicei tare, foarte foarte rar s-a intamplat sa fie mai moale, insa uneori poate fi o singura bucata mare, alteori mai multe bucatele mai micute. Nu prezint alternari intre constipatie si diaree sau crampe. Nu prezint nici sangerari inainte sau dupa defecatie.

Am incercat sa iau NO-SPA, paracetamol, insa acestea nu m-au ajutat in niciun fel, nici pentru ameliorarea durerii.

Credeti ca totusi este colon iritabil?

Va multumesc tuturor!
3 comentarii
0
31-08-2022, ora 09:11
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ar putea fi vorba de asa ceva. Ar fi bine sa faceti o ecografie abdominla.
0
31-08-2022, ora 09:35
AlexNec99
Nu este medic/terapeut
AlexNec99
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns!
Ma voi programa pentru o ecografie abdominala cat de curand posibil.

Credeti ca poate fi ceva mai grav dupa cele descrise mai sus?
0
31-08-2022, ora 10:21
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Nu cred sa fie vorba de ceva grav, dar trebuie facute investigatii, asa fel incat sa ajungem la diagnostic, din aproape in aproape.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: