Dificultatea de a respira | Forumul Medical ROmedic

Dificultatea de a respira

09-06-2016
BmX
Nu este medic/terapeut
BmX
Salut, sunt florin, am 17 ani si am deviatie de sept, polipi nazali si sinuzita cronica. Aceste 3 boli imi ingreuneaza respiratia si nu pot dormi bine la noapte, nu sunt odihnit suficient de bine si sunt intr-o permanenta oboseala si stare de concentrare scazuta sau medie.

Am consultat un doctor si mi-a spus la 18 ani o sa pot face operatie pentru toate 3.

Intrebarea e daca, dupa ce o sa fac operatia, daca nasul va creste in continuare in proportie cu corpul si fata ? Adica exista riscuri sa nu se intample asta ?

Si daca ma pot apuca de box (nu vreau sa fac de acum box pentru ca daca imi iau un pumn in nas fac mai rau) si sa continui cu sala fitness ?

Multumesc anticipat
1 comentarii
0
10-06-2016, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poti sa te apuci de box..si acum.. poate sa fie o lovitura in nas.. care sa indrepte nasul. logic NU?
2 se poate face operatie is la 17 ani..
mergi in clinica ORL..spital universitar.. si cu anestezie totala.. fara sa simti ceva rezolvi toate problemele.. nu are rost sa te chinui inca un an cu respiratie pe gura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept - cum o recunoÈ™ti È™i când trebuie tratată
  • Polipi nazali - cum recunoÈ™ti afecÈ›iunea È™i când e indicată operaÈ›ia
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice È™i virale, potrivit unui nou studiu
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •