copilul meu face des rosu in gat

11-10-2011
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Pt domnul dr. Flueraru Valer

Buna ziua,
Baietelui meu in varsta de 4 ani /18 kg face des rosu in gat. În luna august mi s-a recomandat sa-l operez de polipi, insa urma sa mergem la mare asa ca am amanat operatia.Am fost la mare si se parea ca si-a mai revenit (n-a mai dormit cu gura deschisa si n-a mai sforait) În septembrie l-am dus la gradinita si dupa doar o saptamana a avut din nou rosu in gat cu febra, tuse, nas infundat.Pediatra i-a scris augmentin-in urma caruia a facut diaree si urticarie. Nu l-am mai dus la gradinita fiindca am decis sa-l punem pe picioare urmand sa-i scoatem polipii.Azi l-am dus la medicul ORL-ist la un control urmand sa-l programeze la analize si operatie de polipi, dar surpriza. Medicul mi-a zis ca are rosu in gat, otita si ca ii curg polipii in gura-chiar asa mi-a spus. Nu stiu ce sa cred...copilul n-a dat nici un semn ca ar fi bolnav...febra, tuse, mucisori...nimic, doar ca vorbeste putin pe nas. I-a scris cefort injectabil cu xilina ( cica trebuie sa-i fac testul la antibiotic)si ceva vitamine. Nu stiu ce sa zic...mai mult sta acasa decat la gradinita plus ca luna de luna i se prescriu antibiotice.Sunt parinti care nu au cu cine sa-si lase copii acasa asa ca ii duc bolnavi la gradinita astfel ca asa se imbolnavesc si ceilalti copii. Va rog sa-mi spuneti daca ii scot polipii s-ar putea sa nu mai raceasca des sau racelile astea n-au nimic cu polipii. Pur si simplu imi este frica de operatie. Baietelul meu e tare fricos, abia sta la consultatie, daramite la operatie, mai ales daca il anesteziaza local.
VA MULTUMESC!
6 comentarii
0
11-10-2011, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca o sa fi ecazul de operatie.. o faceti in clinica unde se opereza cu anestezie totala
2 acum acele scurgeri spre posterior se numes Adenoidita.. si intradevar NU se poate opera inca 3 sapatamni
3 tre sa va cumparati un aparat de aerosoli si un aparat de salina
4 un aspirator nazal si sa faceti spalturi nazale cu ceai de musetel cald
0
07-06-2012, ora 08:54
iuliana123
Nu este medic/terapeut
iuliana123
Pt dl. doctor Flueraru Valeriu

Am o fetita de 3 ani si 9 luni care avea cam de 2 ani o respiratie foarte zgomotoasa, ca un sforait. Am mers la ORL si ni s-a spus ca are polipi ca sunt foarte mari si trebuie operata. Am tot sperat ca vom scapa fara operatie, pina cind a ajuns sa nu mai auda bine, facind otita seroasa. Am operat-o la Spitalul Budimex, la dr. Ursuleanu in data de 06.06.2012. Operatia a decurs bine, nu a vomat, a fost maraita si sacaita, dar...a doua zi dupa operatie a facut febra si vorbeste foarte pe nas, de parca ar tine-o cineva de nas. Aproape ca nu se intelege ce spune. E normal? Cit timp o sa mai vorbeasca asa? Isi revine? Dupa operatie cam la 7-8 ore i-am dat nurofen pt ca incepuse sa se vaite ca o doare in git.
Va multumesc si astept raspunsul dvs cit mai curind.
0
12-02-2013, ora 17:40
luki75
Nu este medic/terapeut
luki75
Buna ziua! Am si eu un baietel are 13 ani si la un control de rutina mi sa spus ca are polipi.As vrea sa stiu daca mai poate fi operat la aceasta varsta si daca nu e periculoasa operatia. Daca da, care sunt pasii pe care trebuie parcursi pentru a fi operat. Am inteles ca sunt anumite luni in care se face aceasta operatie, daca da care sunt acele luni ale anului.?
Multumesc!!!
0
12-02-2013, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ati inteles gresit... legat de lunile de operatiii
este vorba de ani... polipii sunt prezenti de la nastere pana la 5 ani dupa 5 pana la 7 ani polipii la un copil trata corect se micsoreaza si nu necesita operatie
2. acum vad 2 posibilitati
una ar fi ca diagnosticul este gresit...si trebuie sa mergeti la un cabinet orl...care poate sa faca o endoscopie nazala
sa ajunga in rinofaringe si acolo se vede sigur daca mai sunt polipi..
dar este si posibilitatea ca copilul a respirat mereu pe gura, pe Dvs..nu va deranjat si polipii nu au regresat cum era normal... si operatia estw obligatorie..
0
18-02-2014, ora 15:06
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Buna ziua, am revenit si eu la dvs cu baietelul meu (acum are 7 ani si 2 luni) care doarme cu gurita deschisa. frecvent ! Nu avem probleme deosebite de sanatate, din contra, este un copil destul de rezistent. Un medic orl ne-a spus ca nu sunt probleme cu polipii etc doar ca el isi foloseste gurita in loc de nas pt respiratie. Exista metode de a indrepta acest lucru ? Are legatura cu faptul ca suge degetul (inca) ?
Multumesc
0
18-02-2014, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca un medic ORL.. a vazut nasul si rnofaringele.. NU ma ce sa mai adaug
restul gasiti pe forum.. cum se fac inhalatii, aerosoli, aromoterapie si tratamentul cu colargol
cat priveste prioblema cu degetul.. cred ca e cazul de consult la un Psiholog specializat pe problemele copiilor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •