Colon iritabil - colonoscopie

02-02-2022
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
În urma durerilor poersistente de colon, m-am programat la gastroenterolog, în vederea efectuării colonoscopiei (a doua, după cea din martie 2017). Am făcut colonoscopie (și gastroscopie) în data de 31 ianuarie a.c. Rezultatele colonoscopiei sunt acestea: Hemoroizi interni gr. I. Rect cu mucoasă de aspect normal. Sigma fără modificări cu excepție de rare diverticuli. Colon descendent fără modificări. Colon transvers fără modificări. Colon ascendent fără modificări. Cec fără modificări, valva ileocecală de aspect normal. Diagnosticul pus de medicul gastroenterolog este: Boală hemoroidală. Boală diverticulară. Colon iritabil formă spastică. Recomandări: 1. Dietă bogată în fibre vegetale. Aport lichidian 2-3 litri/zi. 2. Tratament medicamentos: Normix 200 mg cp 2x2/zi (10 zile). Controloc 20 mg cp 1/zi (30 zile). Ibutin 300 mg cp 1/zi (30 zile).
Ceea ce a apărut în plus față de colonoscopia din 2017 este boala diverticulară. Medicul mi-a explicat că durerile de colon sunt frecvente în acest sindrom al colonului iritabil, iar diverticulii nu sunt un motiv de îngrijorare.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea cancerului colorectal: colonoscopia sau probele de fecale, care metodă este mai eficientă pentru prevenirea bolii?
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  • Sedarea mai profundă poate ajuta la detectarea polipilor în timpul colonoscopiei
  •