Ce regim îmi trebuie pentru a ameliora refluxul acid?

04-11-2021
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ce regim ameliorează refluxul acid și arsurile stomacale?Iau Dicarbocalm la greu că îmi place carnea prea mult și m-am învățat de mic cu ea dar o fac fara ulei la Air Fryer..
Au fost multe datu în care m-am trezit ca îmi vine mâncarea înapoi când dormeam
Ce sa fac?.
Mi-e frica de endoscopie și nu vreau sa fac procedura astea, mă îndop cu Dicarbocalm mai bine decât să îmi bage furtunul ăla pe gat...
Ce medicamente naturiste mai ajuta la reflux acid!
Bicarbonat de sodiu pot sa folosesc așa cum zic oamenii în popor?Jumate de linguriță
Ce mai pot face sa îmi vindec refluxul acid și arsurile la stomac?
Mulțumesc mult
1 comentarii
1
06-12-2021, ora 12:52
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua,

In primul rand trebuie determinata cauza refluxului gastroesofagian.

Desi obezitatea si anumite alimente (in functie de toleranta individuala) pot agrava refluxul si beneficiaza de tratament nutritional, trebuie excluse cauzele functionale ale afectiunii, cum este hernia hiatala de exemplu. In acest caz endoscopia va oferi mai multe raspunsuri si implicit, va va ghida catre un tratament eficient.

Evitati sa faceti abuz de medicatie antiacida, deoarece poate avea si efecte secundare. La fel si utilizarea bicarbonatului de sodiu.

Cititi mai multe aici:
https://www.romedic.ro/cum-actioneaza-bicarbonatul-de-sodiu-asupra-arsurilor-gastrice-0P35014

Boala de reflux gastoesofagian nu se poate vindeca, ea poate fi doar gestionata si astfel se poate obtine remisia (lipsa sau ameliorarea simptomelor) daca va adresati cauzei reale a refluxului.

Antiacidele se adreseaza doar simptomelor.

Administrati medicatia antiacida conform instructiunilor oferite de medicul ce va monitorizeaza; automedicatia, in lipsa adresarii cauzei bolii, poate favoriza instalarea complicatiilor (https://www.romedic.ro/refluxul-gastro-esofagian).

Naturist nu inseamna neaparat sanatos sau sigur pentru dvs.

Puteti consulta un dietetician clinician care sa va ajute sa luati cele mai bune decizii alimentare, care sa tina cont de preferintele dvs. alimentare, dar care sa va si ghideze astfel incat sa va ameliorati simptomele.

Va doresc multa sanatate si intelepciune sa luati cele mai bune decizii pentru sanatatea dvs.

Cu stima,
Mihaela Acasandrei
Nutritionist Dietetician
Educator in Diabet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: