Ce poate fi?

22-08-2017
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua..am 36 ani, 1.70, 60kg..acum 2 luni m am plimbat cu bicicleta si am fortat destul de mult..de atunci am o durere la ambii genunchi in special cand ma las pe ei, in flexie, deci in partea anteriora sub rotula...si am observat ca in anumite locuri se simte mai umflat..cateodata nu..nu am folosit niciun tratament.si nici repaus fizic..am fost la mare am inotat, am mers mult pe jos, am avut activiatate in tot acest timp, ce credeti ca poate fi..ma ingrijoreaza ca nu trece, si sunt 2 luni de atunci..multumesc
5 comentarii
0
22-08-2017, ora 21:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil va confruntati cu o tendinopatie rotuliana de supra-sarcina (supra-solicitare fizica).
Tratamentul este total opus celui aplicat de D-voastra si consta in repaus maximal, nu eforturi sustinute.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg atne-picior
0
22-08-2017, ora 22:19
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Multumesc mult..la asta ma gandeam si eu ca poate fi...si mai necesita sa consult un medic ortoped?am mai citit pe aici de condromalacie patelara si m am cam ingrijorat..sper sa fie cum ati spus dvs tendinita si nu altceva mai grav
0
22-08-2017, ora 23:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tendinita rotuliana este un diagnostic destul de serios.
Daca nu intelegeti necesitatea reducerii drastice a efortului fizic, va veti confrunta cu ruperea acestui tendon, o adevarata catastrofa chirurgicala.
Afectarea cartilajului nu poate fi excusa, dar se datoreaza tot mega-solicitarii fizice a genunchilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg atne-picior
0
22-08-2017, ora 23:50
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Multumesc..o sa reduc drastic activitatea
0
24-08-2017, ora 14:17
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua..inca ceva sunt un pic cam inversunata..nu suntem toti doctori sa stim consecintele surasolicitarii si amume boala atrozica, daca am stii dinainte toate bolile am stii sa ne ferim sau am actiona imediat..o plimbare banala cu bicicleta sa poste lasa urmari..cartilagiul sa se degenereze asa repede..piciorul drept il simt ameliorat..adica nu prea mai sunt probleme..insa stangul este mai problematic si are cracmente
.se poate in 2 luni de zile in care n am stiut ca trebuie repaus total sa mi se fi distrus cartiagiul?insa nu m am mai plimbay cu bicicleta doar am mers pe jos am innotat..pricum o sa consult si un ortoped..inainte n sm avut niciun fel de probleme, greutatea mereu in limite normale, chiar mai slaba de atat, fara sarcina, traumatisme, carat, sporturi grele, sau de performanta..multumesc
.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: