Ce inseamna hil marit?

01-11-2017
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Buna ziua,

In urma mai multor viroze recurente avute in ultimele 2 luni am facut o radiografie pulmonara.Rezultatul este hil pulmonar stang marit, desen vasculo-interstitial pulmonar accentuat intrahilar bilateral.Am fost vazut de un pneumolog dar m-a lasat putin in ceata ca nu stia ce sa zica de acel hil marit.Doctorul zicea ca lui nu i se pare asa de marit precum zic cei de la radiologie.Mi-a dat ca si tratament Erdomed si Eficef pentru 3 zile, eu luand deja de vreo 6 zile.Dupa 10 zile de la terminarea antibioticului sa fac un test de sputa si un CT.Nu prea inteleg ce inseamna acest diagnostic si cat de grav este.Doctorul nu mi-a prea explicat nimic.Singurele simptome ale mele sunt tusea mai ales dimineata, si seara cu expectoratie, doar ca nu prea pot sa elimin din sputa.Cateodata pare ca ar fi niste simptome de astm, ma chinui sa rup acea sputa din piept.Totul a inceput in urma unei raceli zic eu, cu nas infundat, durere in gat, tuse seaca.Poate cineva sa imi explice diagnosticul asta?

Multumesc.
2 comentarii
0
02-11-2017, ora 12:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
CT-ul va clarifica daca este ceva important sau nu.
0
05-11-2017, ora 17:26
Cosmyn87
Nu este medic/terapeut
Cosmyn87
Eu stiu dar Ct-ul il am in 21.As vrea o parere sau ce ar putea sa simbolizeze acel hil marit.Care ar putea fi cauzele hilului marit?Pneumoloaga a zis sa nu ma speri, doctorita de familie la fel insa nimrni nu ma lamureste de cauze ce ar putea fi.Sunt intro continua panica si nu stiu ce sa inteleg pana la acel CT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •