Pleurezie TBC

01-07-2023
Foxymo
Nu este medic/terapeut
Foxymo
Bună ziua! Am 25 de ani si acum trei luni am fost diagnosticata cu pleurezie tbc. Am luat 2 luni tratament cu 4 pastile ( rifampicina, hidrazida, pirazinamida, etanbutolul), iar de 1 luna iau doar rifampicina și hidrazida. Pastilele le iau la o ora după ce am mâncat, dar nu le-am luat la ora fixa în fiecare zi..o zi le iau la ora 10, a doua zi poate le iau la 11..de obicei le iau pe toate odată pana în ora 12. Întrebarea mea este dacă le iau corect sau trebuie luate în fiecare zi la aceeași ora?
Și încă ceva, la prima radiografie mi s-a spus ca am câteva opacitati nodulare de intensitate medie adunate in plamanul stang superior. Dupa 2 luni de tratament, am făcut radiografie si mi s-a spus ca acesta opacitati s-au mai dus, dar vor ramane cicatrici si pleurezia aprope a disparut de tot, mai este doar foarte putin, jos. Ce înseamnă asta? Cât de grav e? Exista sansa sa se fi format vreo caverna? Poate recidiva boala din cauza acelor opacitati?
Vreu un răspuns sincer, nu vrea ca toată lumea sa îmi spună ca sunt ok și de fapt sa fie ceva mai rău.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.