Cauza Hepatomegaliei? Rog Interpretare rezultate

11-02-2019
Corina Nenisca
Nu este medic/terapeut
Corina Nenisca
Buna ziua,

Ma confrunt de aproximativ 2 ani de zile cu o durere in partea stanga a abdomenului localizata sub sanul stang, cu dureri resimtite si in piept, balonare permanenta si luare in greutate indiferent de dieta si alimentatie si sport. Mentionez ca am 29 ani 1.75 si 74 kg.

Am facut o serie de analize dintre care la ultimele mi-a iesit la un CT abdominal " Hepatomegalie omogena 18, 8 cm cu lobul stang de atinge canalul splenic. Am fost cu rezultatele la gastrointerolog care mi-a recomandat sa mai fac o serie de analize la sange + analiza calciului in urina (24h), mi-a mentionat de asemenea ca ar trebui sa fac o biopsie la ficat.

Rezultatele la calciul urinar se incadreaza in parametrii si voi mentiona doar cele in afara intervalului de referinta si anume cele de sange.

Sideremie - 47.8 ( Interval 50-170 unitati /dl)

Coeficient de saturare a transferinei 11.3 ( 15%-45% interval de referinta)

Ac Anti-Epstein Barr VCA IgG - 180 ( negativ <20, pozitiv > 20.0 UmL)

Ceruloplasmina - 195, 4 mg/L ( 200-600 mg/L)

Va rog sa ma ajutati cu o interpretare si o posibila cauza a maririi ficatului / se trateaza?.

Din pacate locuiesc in strainatate si medicii de aici imi tot spun ca nu am motive sa ma ingrijorez ca nu este nimic grav, dar starea mea se agraveaza permanent si am o stare generala proasta.

Apreciez in avans orice ajutor / raspuns primit.

Multumesc

Cu stima.

Corina
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificările genetice ar putea reprezenta cauza bolii ficatului gras la persoanele cu o greutate și dietă optime
  • Noi descoperiri în domeniul patogenezei și terapiei bolilor hepatice cronice
  •