Candidoza Dureri in timpul si dupa actul sexual

13-03-2016
Alexutzza90
Nu este medic/terapeut
Alexutzza90
Buna seara! As avea si eu nevoie de cateva lamuriri sau indicatii pentru o problema cu care ma confrunt. In urma cu trei luni, la o zi dupa un contact sexual protejat, mi-a aparut senzatia arsura la urinare si nu numai, insotita de urinari dese. Crezand ca e vorba despre o infectie urinara, am luat Ciprinol, simptomele au disparut pentru moment, dar dupa 3 zile au reaparut, iar in urma unul consult ginecologic, mi s-a spus ca am o ciuperca. Mi s-a dat tratament corespunzator (3 ovule lomexin, luate unul la interval de 3 zile si 10 tablete de Orungal) si mi s-a spus sa reiau acelasi tratament, daca simptomele imi reapar dupa 28 de zile. Tin sa mentionez ca am luat tratamentul asa cum mi s-a prescris, insa mi-a ramas senzatia de arsusa si de disconfort la urinare, dar nu atat de accentuat. Am repetat examenul de secretie vaginala la un alt medic si mi s-a spus ca nu am nimic si nu necesit tratament. Am repetat si tratamentul prescris de primul medic insa nu dupa 28 de zile, ci dupa 2 luni, pot sa zic ca de aceasta data am simtit o ameliorare. Problema este ca simt dureri in timpul si dupa contactul sexual, ( care de fiecare data e protejat), senzatie de arsura, insotita de urinari dese, uscaciune vaginala si o oarecare inflamare a vulvei. Ce ar trebui sa fac sau cum sa procedez, ca toate acestea sa dispara, pentru ca e destul de incomod atat fizic, cat si psihic?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urinarea nocturnă, redusă prin limitarea aportului de sare
  • Majoritatea produselor pentru uscăciunea vaginală cauzată de menopauză sunt la fel de eficiente (Studiu)
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  • Dureri după contactul sexual
  • Lubrifierea insuficientă a vaginului - cauze și tratament
  • Uscăciunea vaginală - remedii, tratament, sfaturi utile
  •