Cam de o luna mi sa cimentat definitiv lucrarea

31-08-2012
iuliu, emanuel
Nu este medic/terapeut
iuliu, emanuel
Buna am si eu o rugaminte Ce e de facut?Sau care e solutia.Cam de o luna mi sa cimentat definitiv lucrarea (lucrarea consta in 14 dinti )coroana inainte a avut si 4 extracti.nu mia fost vindecata bine gingia si mi la cimentat asa acuma mia aparut un gol mare intre gingie si coroana:un gol de vreo 3, 4 mm.Am vb azi la telefon cu medicul a zis ca o rezolva cand ma duc in tara.Nu mia explicat ce tre sa faca cum il face dar a zis ca nu da jos lucrarea:Imi puteti spune va rog cum se pote solutiona cum se poate umple acest gol?Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
31-08-2012, ora 09:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
DE CE? ati acceptat sa va puna lucrarea DACA,
Nu s-a vindecat gingia..???
veti zice ca va grabeati..
uite.
ca uneori si graba strica treaba...
se poate rezolva.dar,
stie cineva ce-i SUB lucrare?
in ani.Doamne fereste poate, sa apara si-o infectie.
Va doresc SA VA FIE BINE!
0
01-09-2012, ora 01:19
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
intrebarea este nu " de ce ati acceptat" ci de ce medicul care va trateaza a ales sa cimenteze lucrarea in graba, stiind (sper...) ca in urma extractiilor dentare osul si gingia se reduc semnificativ ca volum in prima faza a vindecarii.
un medic care a facut asemenea compromisuri probabil va rezolva problema cu care va intoarceti acum in tara tot printr-un compromis...
corect ar fi sa fie refacuta lucrarea.
si atentie! orice lucrare protetica trebuie realizata numai in conditiile in care exista o baza solida sub ea, adica: dinti stalpi rezistent (se extrage deci orice dinte care ar putea compromite intreaga lucrare) vindecare postextractionala, tratamente de canal perfecte, refacerea dintilor cu pivoti corect realizati. toate acestea necesita timp.
0
02-09-2012, ora 11:31
iuliu, emanuel
Nu este medic/terapeut
iuliu, emanuel
Va multumesc frumos pentru raspunsuri, sper sa iasa bine pana la urma.NU STIU exact cand ma pot duce in tara sa rezolve medicul ce are de rezolvat, sper cat de repede, ma deranjeaza foarte mult golul ce a ramas intre gingie si lucrare..se vede si si cand vb iasa aerul prin golul acela.EU AM INTREBAT MEDICUL, MA POATE REZOVA IN 3 SAPTAMANI A ZIS CA DA. Daca stia ca nu iasa lucrarea bine nu trebuia sa se apuce, Trebuia sa zica ca nu are timp suficient.EU nu sunt stomatolog si nu stiu in cat timp se vindeca o extractie Sau 4 extracti care mi lea facut int-o zi2pe o parte si 2 pe cealalta parte.Patrea stanga sa vindecat bine si nu am probleme dar pe partea dreapta mi-a ramas probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: