Asociere doua antidepresive considerati normal?

08-11-2018
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Aveam de cateva saptamani o tristete cumplita, de mancat mancam, nu plangeam, am fost si la serviciu...apoi au inceput dureri mari de coloana, diagnostice aiurea si am clacat psihic.Medicul psihiatru mi-a pus diagnosticul de depresie.Intai imi prescrie Cipralex, la care am avut reactii adverse extreme, l-a schimbat acum nu cu unul ci cu DOUA!Mirzaten si Sertralina.Din cate am mai citit pe forumuri antidepresivele nu se dau doua, unul e suficient!Nu am mai luat niciodata antidepresive, si mi-e foarte frica sa la iau pe amandoua.Voi ati mai luat doua odata?Multumesc.
21 comentarii
0
08-11-2018, ora 16:08
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Tratamentul îl stabilește psihiatrul în funcție de tulburare, de subiect și de reacțiile subiectului la tratament. Nu te poți lua după ce iau alții, pentru că fiecare subiect poate reacționa diferit la un tratament, ce poate face bine unuia, celuilalt poate să-i facă rău.
0
08-11-2018, ora 20:01
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Incepe cu jumatate sau chiar un sfert din primul apoi si din celalalt ! Impreuna efectul poate fi diferit ( in bine) decat luate separat, probabil pe asta a mizat medicul !
0
09-11-2018, ora 11:52
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Dar eu nu am prea văzut pe forumuri să primească cineva două antidepresive, ci doar unul si un anxiolitic.Probabil crede că, cazul meu este unul foarte grav, eu așa îmi închipui.Dar nu stiu daca este chiar atât de grav, avand în vedere că totuși puteam merge la servici, unul servici foarte complicat care necesită atenție deosebită, si făceam față.
0
09-11-2018, ora 20:47
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mirzaten in doză de 15 mg are efect hipnoinductor nu antideprediv. Sertralina este antidepresiv și anxiitic in doză de minim 50 mg.Nu va speriați se întâmplă că unii oameni să nu tolereze anumite medicamente pt că suntem.unici diferiți și metabolizam diferit
Medicamentele la mine cel hepatic cu ajutorul citocromului P450. Fiecare caz e diferit și au schema de tratament personalizata!
0
10-11-2018, ora 10:23
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Mie mi-a dat prima data Cipralex 10 mg, l-am luat o singura zi si am crezut ca mor de durere de stomac, de greata si rau generalizat, a doua zi m-am intors si -am spus cat imi este de rau de la el, nu i-a venit sa creada, nu este un medic psihiartu tanar deloc, deci banuiesc ca are experienta destula, ssi mi l-a schimbat cu doua sertralina si mirzaten, sertralina dimineata si mirzatenul seara, cate o jumatate de tableta.Am luat o singura zi, si de la astea doare rau stomacul, dar iti dau niste senzatii de neinchiput, nu mai vad bine, tremur toata, nu ma pot tine pe picioare.Pai eu in urma cu o zi eram un om normal, umblam imi faceam treburile, am fost la munca.Acum tin cu dificultate o lingura in mana, nu mi se pare normal asa ceva, pai prefer sa nu dorm calumea noaptea decat asemena nebunii.Ce sa pot umbla pe afara ca m-a proptit in pat, mi-e frica sa nu cad, abia merg la baie.Eu nu cred ca antidepresivele pot da asemenea stari in mod normal, cunosc multe persoane care iau asa ceva si comportamentul lor este perfect normal.Am decis sa nu le mai iau si vedem cum sunt, mai bine durerea de coloana de la care a inceput totul decat leguma la propriu.
1
10-11-2018, ora 12:07
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ok va cred mergeți și vorbiți cu medicul dv e clar că nu tolerați tratamentul.ati scos sertralina și ați rămas cu jumătate tableta mirzaten ?
0
10-11-2018, ora 15:43
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Nu, nu am mai luat nimic, pentru ca a început și o migrenă infernală, mi s-a umflat o venă la frunte care si acum e tot așa evidentă.Nu am mai avut aaa ceva.Poate a fost prea puternică doza, si s-a creat prea multă serotonină, cand mă durea capul se mai evidenția acea venă pe frunte dar nicidecum atât de tare, dupa ce migrenă trecea venă își revenea, acum e tot acolo.
0
10-11-2018, ora 17:11
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu are legătură cu tratamentul semnalata de dv.Sunteti o fire anxioasa deobicei?Incercati să luați mirzaten 15 mg in seara asta și scrieți mi Maine un.mesaj daca doriți
0
10-11-2018, ora 17:22
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Mulțumesc pentru răspunsuri.De migrene sufăr din tinerețe, am 47 de ani.Cred ca starea de legumă, cu grețuri si dureri de stomac, gura foarte uscata m-a speriat, plus durerea de cap foarte mare.Fac cum spuneți și mâine scriu.Da, poate ca sunt o fire anxioasa...
0
10-11-2018, ora 18:07
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Luați doua medicamente care va dau reacții adverse și vreau să știu de la care vă simțiți așa repet ar fi bine să vorbiți cu medicul dv curant.Dar haideți să găsim.o soluție până atunci
0
10-11-2018, ora 23:53
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Eu de la Cipralex n-am avut niciodata nici un efect advers. Si acum iau si ma simt excelent.
0
11-11-2018, ora 09:32
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Eu nu am mai luat niciodata antidepresive, am cateva cunostinte care iau dar doar unul singur nu doua.Nu stiu de ce mi s-au prescris direct doua, cu siguranta asa a considerat medicul.Dar pana sa le iau am avut energie sa exist sa merg la serviciu, unul foarte solicitant si am facut fata ok.Acum nu ma pot cincentra deloc la nimic, am srnzatia ca nu mai stiu ce trebuie sa fac nicaieri, nici la banalele treburi casnice.Acum patru ani am avut o durere puternica de coloana, am fost trimisa la rmn unde nu s-au descoperit modificari majore dar s-a descoperit un hemangiom in vertebra t8.Intre timp durerile au cedat atunci si nu au mai reaparut decat usoare normale pt.reumatism.Acum au reaparut din nou puternice, in urma cu trei saptamani.Am fost la medic mi-a prescris tratament antiinflamator -arcoxia, nu a cedat, apoi ketonal injectabil...durerile s-au mai ameliorat un pic.Iar medicul a spus ca probabil pe fond de osteoporoza s-a tasat acea vertebra cu hemangiomul.Stiind ce consecinte decurg din asa ceva, am crezut ca pica xerul.Am repetat rmn, vertebra respectiva nu se tasase, deci nu era problema aceea.Probabil caderea psihica de acolo a venit, dar s-a manifestat ca o suparare, nu ticuri sau atacuri de panica sa imi fie frica sa ies din casa, sa vad oameni, etc.Am zis sa merg la psihiatru ca poate exista tratamente care te scot din starea asta, dar mi-au luat si ultima bruma de energie.Am luat jumatate, adica 15 mg mirzaten, am avut un somn ciudat, acum ebrgie 0 durere de cap, de stomac, greata, si srnzatia ca duc pe cap o mare greutate
0
12-11-2018, ora 11:23
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu mai luați nimic nu tolerați nici mietazapina
0
12-11-2018, ora 11:36
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Am fost astăzi din nou la medic si mi-a prescris 50 mg sertlaina, 0, 25 xanax dimineața și la prânz, 0, 5 xanax seara, un stilnox si un nitrazepam de 10 mg.A spus că acele reacții nu pot exista decât în mintea mea de frica si reticenta la medicamente, si ca după o săptămână va creste doza la 100 mg sertralina.Si ca trebuie sa iau medicamentele, ca altfel nu voi putea ieși din starea asta nicicum După mintea mea am început cu jumătate sertlalina, si după câteva zile-cinci să cred doza la 50 mg.Va rog spuneți-mi si părerea dumneavoastră.Multumesc din suflet.
0
12-11-2018, ora 12:05
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mi am.pus și eu întrebarea de ce nu a pus Xanax sau Anxiar colegul.meu dar gândim diferit ar trebui luat jumătate de seetralina 7 zile că sa nu apară reacții adverse
0
12-11-2018, ora 14:11
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Multumesc asa voi face, voi lua o saptamana 0, 25 mg sertralina asociata cu xanax, dupa care voi creste doza la 50 mg, este posibil sa ajunga 50 mg, nu inteleg de ce trebuie doze atat de mari de antidepresive, cand un om merge pe picioare, mananca, nu am atacuri de panica deloc, nu am avut niciodata asa ceva, sau cum am mai auzit irascibilitate sau nervozitate de vreun fel, ci doar faptul ca nu aveam chef de nimic, nu mai aveam energie de mare lucru, si sincer nu ma mai bucura nimic.La inceput am crezut ca lipsa de energie este din cauza dozelor destul de mari de antiinflamatoare, si desigur durerea de coloana, care nu este totusi o durere inchipuita, si la rmn s-au vazut modificari dar nu semnificative(gen hernie de disc).Si asa 50 mg sertralina/zi si dozele de xanax a spus ca sunt apa de ploaie, ca de fapt tratamentul este unul foarte slab.Pana si in prospect scrie ca doza initiala este de 0, 25 mg, care se creste treptat dupa o saptamana la 0, 50 si apoi la mai mult in cazul in care tratamentul nu da rezultatul asteptat.
0
12-11-2018, ora 18:19
Hans Castorp
Nu este medic/terapeut
Hans Castorp
Se pare ca ati avea ceva depresie.Un antidepresiv mediu plus un anxiolitic si un hipnotic ar rezolva tot in 6 luni.Dar de ce v-a prescris doua hipnotice, stilnox si nitrazepam ?
0
12-11-2018, ora 19:22
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Nu stiu, si referitor la doza de serlift am intrebat de ce sarim direct la 50 mg si nu 25 si dupa o saptamana 50, a spus nu, acum 50 mg si dupa o saptamana 100 mg de serlift, desi cine stie poate ajubge 50 mg.daca nu am luat niciodata nu am de unde sa stiu ca nu ajunge.
0
12-11-2018, ora 19:45
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Serliftul il considerati mediu ?
0
15-11-2018, ora 10:21
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Sunt la patra zi de 25 mg sertralina, mai mult deocamdata nu pot lua din cauza reatiilor gastrice, si asa sunt destul de greu de dus, cu 0, 25 xanax dimineata si amiaza seara 0, 50 xanax, un zolpidem si un nirazepam 10 mg.E normal sa ma simt tot mai slabita de putere, lipsa interesului pentru orice e tot acolo, parca mai din plin, simt nesiguranta in maini, si tot ce fac mi se pare foarte greu de indeplinit-de fapt nu fac mai nimic.Primordial ma ingrijoreaza faptul ca sunt tot mai slabita, ca mintea mea de tulbure, uit foarte usor, daca fac ceva la aragaz ma duc sa verific daca l-am inchis.Eu am impresia ca, dupa cum trec zilele eu sunt tot mai cu mintea in blanc, si iau 25 mg sertralina, care este o doza extrem de mica.Cu medicul nu am cum sa comunic, nici macar nu mi-a spus cand sa merg la evaluare-control sau ce o fi.Eu nu stiu dar dupa cum am mai citit pe forumuri de la sertralina(o iau dimineata), nu ar trebui sa existe aceasta strare de neputinta de a face nimic.
0
16-11-2018, ora 16:20
Hans Castorp
Nu este medic/terapeut
Hans Castorp
Serliftul ar fi un antidepresiv mediu.Numai ca nu va asteptati la minuni dupa patru zile de tratament, sa se obisnuiasca organismul cu el.Daca in doua saptamani sau trei simtiti aceleasi stari, atunci duceti-va la medic sa vi-l schimbe.Eu v-as sugera, desi nu sunt medic, sa renuntati la unul dintre cele doua hipnotice, mai degraba la nitrazepam.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul