Alunita cu cos

23-12-2018
Florentina10
Nu este medic/terapeut
Florentina10
Buna ziua! In urma cu aproximativ 3 săptămâni mi-a apărut un Cos fix sub o alunița pe care o am de mina. Neștiind gravitatea situației am umblat la acel Cos încercând sa-l storc și chiar sa intep alunița. Bineînțeles ca nu am reușit nimic Inafara de a înrăutăți situația. La doua zile mi s-a făcut o cojita subțire pe ea dar a căzut singura. Durerea a trecut dar sub alunița a rămas ca o galma foarte tare și ma mănâncă uneori. Am dat fuga la dermatolog pt a examina alunița. Doctorul s-a uitat la ea cu un aparat cu lumina și mi-a zis ca alunita este foarte bine, ca s-a vindecat bine și nu prezintă pericol. Mi-a zis ca acel “nodul” tare va trece puțin mai greu, dar ca totul este inregula. Problema este ca acum, după o saptamana de când am fost la doctor, mâncărimea nu a trecut și mie tot mi se pare ca forma s-a schimbat, culoarea la fel.oare e pe psihic, sau ar trebui sa mai fac alta consultație. Se poate ca medicul sa se fi înșelat? Sau m-am dus la doctor prea devreme? Eu am fost după o saptamana jumătate, nu aveam rana, era doar ceva tare sun alunita.iar doctorul m-a asigurat ca nu e nimic grav. Va rog sa-mi dați un sfat.se poate ca alunuta sa evolueze altfel de acum înainte, la 3 săptămâni după ce am umblat la ea di după ce doctorul a spus ca este Ok?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de alunițe și cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naștere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • Alunițe cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •