Ajutati-ma! Pilozitate excesiva!

02-12-2019
Alin12091991
Nu este medic/terapeut
Alin12091991
Buna ziua, am 28 de ani si am o problema cu pilozitatea, eu cred ca este vorba despre o pilozitate excesiva deoarece aceasta este prezenta si pe abdomen dar si in zona umerilor si a spatelui. Sunt interesat de un tratament medical pentru a incerca sa stopez acest lucru deoarece pentru mine e un disconfort datorita faptului ca in sezonul estival trebuie tot timpul sa ma epilez pentru a scapa de aceasta problema. Cum ar trebui sa procedez? Ce trebuie sa fac pentru a incerca sa scap de aceasta problema?
5 comentarii
1
03-12-2019, ora 17:03
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Mergeti la endocrinolog ptr analize si la dermatolog ptr epilare laser.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
03-12-2019, ora 20:32
Alin12091991
Nu este medic/terapeut
Alin12091991
Multumesc mult de tot pentru raspuns!
0
03-12-2019, ora 20:40
Alin12091991
Nu este medic/terapeut
Alin12091991
Doamna dr. Claudia Artenie, prin procesul de epilare cu laser se reduce pilozitatea definitiv sau exiata sansa sa apara iar, sau in acelasi timp exista si un tratament medical pentru pilozitate?
0
05-12-2019, ora 15:15
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Depinde de zona tratata, daca aveti analize hormonale modificate etc
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
1
11-01-2020, ora 16:41
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Alin, epilarea cu laser nu e definitivă, se repeta după luni sau ani...iar ca sa dureze epilarea se repetată sedintele la un interval mai scurt, de o luna, în care se fac mai multe sedinte, deci mai multe luni pr a scapa de par pentru o perioadă mai mare de timp.
Ce ai tu se numeste HIRSUTISM adică pilozitate in exces si se face de la TESTOSTERON SAU DIHIDROTESTOSTERON in EXCES.
Se iau medicamente ca Propecia/proscar(finasterida) sau anti-androgeni ca Androcur sau Spironolactona
Astea pot scadea din masa musculara in timp, dau disfunctia erectila si apetit sexual scăzut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: