ghioraitul matelor imediat dupa ce mananca

27-04-2009
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
buna ziua.prietenului meu ii "ghioraie" "matele", stomacul... dar asta se intampla dupa ce mananca.daca ii este foame nu se intampla nimic, dar dupa ce manaca ii ghoraie... de la ce poate fi? exista tratament? va rog, dati-mi un raspuns.
4 comentarii
0
03-05-2009, ora 23:26
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Borborismele, ca despre asta este vorba sunt pana la un punct- fiziologice(normale), iar daca ar fi sa investigati ceva- ar fi vorba de colon...insa cel mai probabil nu se va gasi nici o cauza organica a acestor zgomote.
0
03-05-2009, ora 23:27
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Aveti insa dreptate, poate fi vorba si de stomac.
Daca doriti sa fiti sigura ca totul e in regula, faceti-i o irigografie si o radioscopie gastrica, iar daca acestea sunt normale, ignorati problema...
0
03-05-2009, ora 23:29
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
borborism=zgomot produs de catre alimentele lichide si de catre gazele pe care le degaja acestea in stomac sau in intestin in cursul digestiei. Borborismele fac parte din procesul normal de digestie si constituie un fenomen pe deplin benign; nu necesita nici investigatii, nici tratamente deosebite.
0
12-02-2016, ora 06:09
nelu1955
Nu este medic/terapeut
nelu1955
Domnule doctor Dr. Markus Sorin cu tot respectul va citesc respunsurile date la cititori cu suferinta. desi ma confrunt si eu cu o hiper aciditate gastrica esita din comun. de la varsta de 17 ani acuma am 61 de ani. daca meati recomanda un tratament natrist pe baza de plante la care sami pot ameriora aciditatea asta din stomac nemaiputand suporta. insa nu inteleg ce se intmpla in stomacul meu de eu am aceasta aciditate. de 26 de ani nu bei alcol de loc. nu beai cafea, nu fumez. si totusi nu pot scapa de ninorocita asta de iperaciditate. am luar dicarbocal si cate altele degeaba. cel mai des o ameliorez numai cu mere. manc cate 3 sau 5 mere pe zi. si cate odata mai dau si cu bicarbonat odata sau de 2 ori pe an. si pe deasupra am si bolboroseala de mate de cateva luni de zile. daca meati da o indrumare omenesca vasi fi reconoscator vin personal si aduc rasplata. va doresc multa putere de munca cu intelepciune lucida spre a rezolva cate mai multe cazuri de suferinta. Cu deosebita stima si respect astept raspun prin email -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.