ureche infundata si vertij | Forumul Medical ROmedic

ureche infundata si vertij

22-02-2011
GT
Nu este medic/terapeut
GT
De cateva zile ma supara o tuse puternica +dureri mari in zona laringelui.Mi s-a prescris klacid (1 la 12 ore).Iau deja de 5 zile, tusea si durerea au cedat insa mi s-au infundat urechile. Astazi in timp ce imi suflam nasul, am simtit o presiune in urechea stanga si in acelasi timp mi-am pierdut instantaneu echilibrul.M-a speriat mai mult durata -aprox 1 minut si intensitatea vertijului. Nu stiu daca sa asociez acest incident cu vreo reactie adversa la antibiotic sau ar putea fi o probleama ce necesita un control ORL. Mentionez ca deobicei am tensiune mica, insa in ultima perioada am mai avut senzatia de presiune la nivelul capului, mai ales pe partea stanga, dar nu mi s-a mai intamplat sa imi pierd echilibrul.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
multumesc,
4 comentarii
0
22-02-2011, ora 07:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
chear si problema cu dureri in zona laringelui necesita consult si tratament de la ORL..
posibil vi se explica cum si ce trebuie sa faceti si nu ajungeati si la problemele cu vertijul.
Orice problema nas, gat, urechi trebuie tratata la ORL.
UN sfat util ar fi.. sa nu mai fortati nasul la suflat, initial trebuie administrate picaturile pentru nas.. dupa care nasul se sufla fiecare parte separat, una cate una, pentru a evita producerea unei presiuni marite in spatele timpanului.
Pentru a vedea de ce sau infundaturechile trebuie sa mergeti la oRL
poate fi un simplu dop de ceara, o otita seroasa sau chear afectat nervul auditiv.
0
22-02-2011, ora 08:15
bogdanbest10
Nu este medic/terapeut
bogdanbest10
buna ziua !
ma numesc Bogdan, am 29 de ani si am nevoie de sfatul dumneavoastra !De aproximativ un an si jumaqtate sufar de vertij, pierderea echilibrului, ameteli, care se termina prin atacuri de panica destul de dese.Am o artrita cervicala la C3 si c4 (conform radiografiei) si spondiloza cervicala.Am facut un RMN si nimik deosebit, consult la ORL si nimik, control la neuro si mi-a recomandat "betaserc ".am si o hepatita cronica B cu o viremie mica (sub 10 mii de copii si TGP de 2 ori mai mare decat normal.
ce ma sfatuiti sa fac sau unde sa merg sa scap de nebunia asta ! ma oboseste groaznic de rau !
va multumesc !
0
22-02-2011, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul de baza trebuie sa fie fizio_ khinetoterapeutic.. pentru coloana cervicala
sa vaeti grija de tensiunea arteriala si de aportul de vitamine si minerale consumat.
ca is tratament betaserc 24 mg 2 pe zi , sermion 30 mg 2 pe zi. cerebrolizin injectabil cate 10 zile la 3 luni
tinct de valeriana cate 30 pic la 8 ore
totul pe pe termen lung
0
22-02-2011, ora 16:02
GT
Nu este medic/terapeut
GT
Multumesc pentru raspuns, o sa merg la un consult ORL.
numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi ameÈ›eala (vertijul, ameÈ›elile frecvente)
  •