un caz 'ciudat' de blefarita

11-02-2015
emm92
Nu este medic/terapeut
emm92
Buna ziua, in urma cu aproximativ o luna m-am trezit intr-o dimineata cu caruncula ochiului drept rosie si putin inflamata, prezentand si ceva mancarime si uneori discomfort la clipire. Avand un istoric de alergii la nivelul occhilor am dat vina pe asta (cu o seara in urma, la dus imi intrase apa in ochi si mi s-a mai intamplat ca, probabil din cauza clorului sau a altor subsatnte din apa sa ma usture si sa-mi lacrimeze ochii in contact cu apa de la robinet). Dupa 2 zile ochiul arata normal, apoi dupa alte doua zile a reaparut aceeasi simptomatologie, de data aceasta trenzindu-ma peste noapte cu ochiul drept curs (practic obrazul drept era ud si nu am putut deschide ochiul pana nu l-am sters cu o compresa). Dimineata deja pleoapele erau lipite si incarcate de scuame. Am inceput in cursul zilei tratament cu Netildex monodoze (fiind alergica la benzoati si alte tipuri de conservati, nu pot folosi decat solutii oftalmice fara clorura de benzalconiu sau alti derivati ai benzenului) si l-am urmat timp de 5 zile, cate 1 picatura de 3 ori pe zi. Orice semn de afectiune a disparut, ramanand doar cateva scuame vizibile la baza genelor, pentru care folosesc constant Blephagel sau Blepharoshampoo. Dupa alte 2 zile am observant din nou o tendinta de inrosire la nivelul carunculei, asa ca am mers la oftalmolog crezand ca este vorba despre o inflamatie pe care dexametazona o mascase si care revenea. Medicul mi-a spus ca este o conjunctivita alergica aproape vindecata si ca ar trebui sa mai pun doar in ochiul drept Naabak pentru aproximativ o saptamana. Am incercat, insa nu s-a vazut nicio ameliorare. Totodata, blefarita (despre care medical nu a pomenit nimic) a devenit mai suparatoare, iar pe marginea posterioara a pleoapei de jos a aparut o mica inflamatie, asemanatoare cu un cos. Am incercat comprese si calde si reci, insa nu se observa decat o ameliorare de moment. Am fost si la un al 2-lea oftalmolog, care mi-a spus ca ar fi vorba de o blefaro-conjunctivita cauzata probabil de o conjunctivita bacteriana si mi-a recomandat Ciprofloxacin si Flumetol. Ambele contin benzoati, asa ca nu am putut urma tratamentul. Discutand cu farmacista, mi-a recomandat Tobradex unguent. L-am incercat, insa reactiile adverse sunt destul de neplacute si am renuntat dupa a 2-a sau a 3-a aplicare. Am asteptat peste 48 de ore de la intreruperea unguentului si astazi am pus din nou Netildex. Stiu ca nu ar trebui sa pun picaturi in ochi fara a consulta un medic, insa sincer nu am mare incredere in ceea ce mi-au spus cei doi oftalmologi (pe langa diagnosticele diferite mi-au dat si prescriptii diferite pentru ochelari si cu niciuna dintre perechi nu vad ok). Deja a trecut 1 luna de cand ochiul drept este inflamat, deci vreau sa evit orice posibila complicatie. Este ok sa continui tratamentul cu Netildex. Mentionez ca acum 2 saptamani aveam tensiunea oculara 18. De asemenea, in urma cu 9 ani am fost operata de salazion la ambii ochi si fac periodic conjunctivite alergice, iar blefarita apare cu precadere tot in sezonul alergiilor.
2 comentarii
0
27-12-2018, ora 03:07
Ciprian2018
Nu este medic/terapeut
Ciprian2018
Buna ziua. Ce s a intamplat cu ochiul? Cum v ati tratat ?
0
02-02-2019, ora 07:46
Ioanasuteu
Nu este medic/terapeut
Ioanasuteu
Buna, cum ati vindecat ochiul? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •