Tiuit in urechea stanga

29-10-2017
vfm
Nu este medic/terapeut
vfm
Buna ziua,

Sunt confruntata de aproximatif 3 saptamani cu un vâjâit ( tiuit) in urechea stanga care este jenant. Acest zgomot este de o anumite intensitate pentru ca atunci cand sunt acasa si este linsite in jurul meu sau noaptea devine foarte jenant.

Am observat de asemenea ca m- a intepat urechea stanga si drepata. Urechea stanga se infunda din timp in timp. Am si mici vertije. Am mai obsevat ca si urcechea dreapta a inceput sa aibe mici zgomote intermitente a -s zice.

Acum aproximatif 30 de ani am avut o otita pe urecheta stanga tratata cu antibiotic. Anul acesta am consultat un medic ORL pt vertije. Mi s- a spus ca a r fi vorba de un virus.

A - s dori sa imi spune- ti ce trebuie sa fac pentru ca sunt ingrijorata sa imi pierd auzul.

Va multumesc!
Mihaela Vaillant
2 comentarii
0
29-10-2017, ora 16:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se merge la un medic ORL [entr a vedea dac acum nu este un dop de cerumen in ureche
sa faca o timpanograma si o audiograma
dupa asta o sa stiti daca Acufenele sunt de la probleme ORL
2 acufene pot fi de la probleme neurologice si se fac investiagtiila neurologie
3 acufene pot fi de la un sange gros, vascos care nu circula corect si aici conteaza
Varsta, KG, tensiunea arteriala, starea ficatului, starea intestinelor si regimul alimentar
0
29-10-2017, ora 18:39
vfm
Nu este medic/terapeut
vfm
Multumesc penture raspunsul dumndeavoastra!

Pe 1 noiembrie am rendez -vous la un medic ORL. In ceea ce priveste vârsta am 58 de ani si o greutate de aprox. 58 kg, tensiunea arteriala mai degraba joasa. In utimul an nu mi am masurat tensiunea arteriala. In general ea se situa la vaolarea de 12/ 8. Starea ficatului este buna. In trecut am suferit de o heaptita A si B care acum sunt vindecate. Colonscopie am facut acum 5 ani in urma, totul a fost in ordine. Regim alimentar, moderat in ceea ce priveste carnea, in schimb manânc cam multa brânzâ. Am probleme cu cervicala. Fac multa miscare merg pe jos si alerg.

Cu aceste noi rânduri imi permite sa astept noi sfaturi din partea dumneavostra.

Va multumesc pentru timpul pe care il investiti pentru a imi raspunde!

Mihaela Vaillant
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •