Ce sa fac ?! sunt la prima sarcina

09-07-2018
alexandramadalina
Nu este medic/terapeut
alexandramadalina
Buna tuturor mamicilor!Sunt din Timisoara si sunt la prima sarcina ceea ce ma face extraordinar de fericita dar si foarte tematoare si cu multe nelamuriri si intrebari.Treaba sta in urmatorul fel.Numai ce am aflat ca sunt(prin 3 teste ca sa fiu sigura)si acum caut un ginecolog care sa imi confirme si care sa ma ia in evidenta.Din cauza ca nu sunt informata urmeaza intrebarile.Trebuie mai intai sa merg la medicul de famile ca sa imi dea trimitere catre ginecolog sau catre unul anume?Mentionez ca as vrea sa nasc la stat de preferinta Odobescu.Acum, dat fiind faptul ca de acum incepe show-ul pt mine ma gandesc la binele nostru in primul rand dar si la faptul ca sunt asigurata si as cam vrea sa beneficiez de chestii gratuite cum ar fi analizele alea multe ce se fac prima data dupa confirmare.Stiti vreun medic care e la odobescu?Si daca analizele ce mi le va da le pot face gratis sau o parte din ele si unde anume?Sunt atata de confuza si fericita ca nu stiu cum si cu ce sa incep.Ce doctori stiti?Cat de spagari sunt?Care este rabdator si pregatit sa raspunda la toate fricile mele?Da!Sunt cam dificila nu stiu daca e normal dar e first time...O zi minunata !!!
4 comentarii
0
31-07-2018, ora 23:03
ionelaC
Nu este medic/terapeut
ionelaC
Buna Alexandra!spune-mi te rog care a fost primul simptom tine?Si noi "lucram"la conceperea unui bebe de mult timp iar luna asta simt ceva diferit cu mine...eu am sanii foarte sensibili si mai umflați.crezi ca am motive sa ma bucur?testul a iesit negativ dar ma gandesc ca este cam devreme pentru el...Sarcina usoara si un bebe sănătos iti doresc!
0
05-08-2018, ora 11:00
alexandramadalina
Nu este medic/terapeut
alexandramadalina
Buna Ionela, in primul rand eu am reusit sa raman datorita unor pastile care mi-au reglat ciclul.(era mereu neregulat).Am luat 3 luni Duphaston iar in urmatoarea luna surprize!Chiar a fost o surpriza ca nu ma asteptam.Aveam simtome grave de venirea ciclului, ceea ce era mai diferit ca sanii ma dureau atat de tare cum cred ca nu m-au durut de mult.O durere asemanatoare ca atunci cand am fost mica si imi incepeau sa creasca..Dupa 3 zile de intarziere am zis ca hai sa facem un test dar sigur nu e...am facut 3 !!! Toate pozitive!Ca sa fiu sigura ca nu imi venea sa cred am fost la medic si da!Felicitari, exista o sarcina perfect normala, aveti 5 sapt jumate!Ca sa fiu sincera am incercat sa fac dragoste in zilele fertile in special in ziua ovulatiei si nu numai.Asa ca parerea mea nu faceti sex doar ca sa ramai insarcinata...bucura-te de placere in primul rand dar tine cont si de zilele fertile.Aaaa si inca ceva clar ca eu cand am vazut ca nu raman m-am dus de mi-am facut analize(care au iesit bine), si apoi a facut si sotul o spermograma(la fel a iesit bine).Asa am vazut ca nu sunt probleme si a venit de la sine...multa rabdare, si sex din placere, nu doar cu un scop.Te pup si spor la treaba.Cum a zis doctorita mea JOACA LA LOTO :))) pentru alte nelamuriri lasa-mi o adressa de mail sau facebook ceva si mai vb.E super cand avem cu cine discuta
0
06-08-2018, ora 14:44
ionelaC
Nu este medic/terapeut
ionelaC
Bună Alexandra!mi-ar face mare plăcere să vorbim mai multe:)Candet Ionela ma găsesti pe facebook.Te pup si sarcina usoara!
0
11-08-2018, ora 11:14
alexandramadalina
Nu este medic/terapeut
alexandramadalina
Bună Ionela, găsesc mai multe cu numele acesta... Și nustiu care ești
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •