Senzatie de fir de par la baza limbii spre gat pe partea dreapta

22-02-2021
ramonik1906
Nu este medic/terapeut
ramonik1906
Buna ziua!
De aproximativ doua saptamani simt in gura, la baza limbii spre gat, pe partea dreapta, o senzatie de fir de par de pisica. La inceput nu o simteam constant, doar din cand in cand. Saptamana trecuta m-a durut ganglionul submandibular drept, dar durerea a trecut dupa doua zile, fara tratament. Nu am avut alte dureri, doar disconfortul dat de ceea ce simt in gura spre gat. In ultimele doua zile am simtit foarte tare senzatia asta de fir de par, iar astazi am avut uneori impresia ca incepe sa mi se extinda inspre gat. Aveti idee de la ce ar putea fi? Am facut o programare la ORL, dar sunt foarte ingrijorata.
Va multumesc!
2 comentarii
0
22-02-2021, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este vorba de un reflux gastro esofagian de la anumite alimente.
Foarte frecvent se produce refluxul în somn de la greșelile alimentare la cina și după cina
Uneori e suficient doar regim și un antiacid la cukcare
Dacă sunt
Și simptome abdominale mai bine un consult la gastroligie
0
22-02-2021, ora 19:34
ramonik1906
Nu este medic/terapeut
ramonik1906
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt! Am uneori senzatia de reflux, ca si cum imi vine mancarea inapoi, si dureri de colon in partea stanga sub coaste (pentru dureri am mai luat tratament cu controloc acum cativa ani, dar durerea revine periodic). Voi face o programare si la gastrologie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •