Senzatie de amorteala gat si limba

16-03-2010
roxana88
Nu este medic/terapeut
roxana88
Buna ziua,

Apelez la dumneavoastra in speranta ca ma puteti indruma referitor la problema mea. Totul a inceput acum 4 luni cand in ziua respectiva am baut aproximativ 700ml cafea, iar seara am simtit limba amortita, o senzatie de umflare a gatului din interior si de nod in gat. Inima imi batea puternic si aveam senzatia ca ma sufoc. Episodul a durat cca 30-45 min. Nu am acordat prea multa atentie, crezand ca totul a fost cauzat de consumul excesiv de cafea.
La 2 saptamani s-a intamplat din nou, aceleasi simptome, doar ca nu mi-a mai amortit limba. Totusi senzatia de gat umflat a persistat 2 zile. In prezent aceste episoade apar saptamanal. Cafea beau 100-150ml dimineata, adesea decofeinizata. Nu consum bauturi acidulate indulcite, doar apa plata si uneori apa minerala.
Am fost la medicul de familie si diagnosticul sau anticipat a fost spasmofilie si hipertiroidie. Analizele au iesit normale, inclusiv tsh, t3, t4, atpo, deci pb cu tiroida nu sunt si nici spasmofilie. Mi s-a spus ca problemele sunt de natura neurovegetativa si tb sa ma linistesc, doar ca sunt speriata intrucat mi s-a intamplat recent si la facultate, de aceasta data senzatia de gat umflat fiind combinata de o usoara ameteala si durerede cap.
Mentionez ca inainte de aparitia acestor simptome am consumat ceaiul de slabit Zein in noiembrie si decembrie. Din ianuarie nu l-am mai consumat. Am 22 de ani, 1, 65m inaltime si 76kg in prezent (81kg aveam in decembrie, dar scaderea in greutate s-a produs ca urmare a schimbarii alimentatiei si practicarii regulate a sportului). De asemenea din copilarie sufar de hiperhidroza si momentan cosum 1-1, 5l apa zilnic.
De asemenea precizez faptul ca de aproximativ 10 luni, ca urmare a unor schimbari importante in viata mea, sunt excesiv de emotiva, plang din orice, sunt foarte nervoasa.
Am precizat toate aceste lucruri pentru ca dumneavoastra sa va formati o imagine cat mai clara asupra situatiei mele. Va rog sa ma indrumati spre rezolvarea acestei situatii pentru ca sunt foarte speriata sa nu fie ceva mai grav decat o simpla tulburare emotionala, tinand cont de faptul ca bunica mea a ramas cu o semipareza dupa ce a suferit un avc, mama mea a fost diagnosticata cu hipertiroidie in urma cu 12 ani care s-a declansat dupa socul emotional suferit ca urmare a avc-lui bunicai.

Multumesc pentru timpul acordat!
6 comentarii
0
16-03-2010, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai scris bine si explicit.
sunt de acord cu parerea ca totul este legat de sistemul neuro-vegetativ.
asa gen de patologi e raspunde bine la Acupunctura sau Homeopatie !
dasemenea se poate face un tratament de durata cu gemoderivate sau tincturi din plante si aromoterapie !
scrie.mi pe mail ama nuntit despre tractul digestiv, uro-genital Tensiunea arteriala, transpiartii si locul transpiratiilor excesive.s.a Regimul alimentar adoptat.
0
23-03-2010, ora 19:03
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
buna ziua...aceleasi probleme le am si eu de vreo 3 ani aceste dureri in gat usturime si senzatia de amorteala, probleme cu respiratia raguseala si dificultate la inghitit uneori.peste 3 saptamani sunt programata sa fac gastroscopia, analizele imi sunt perfecte inclusiv cele pt glanda toroida, am facut si exudat faringian care a iesit negativ.am luat strepsils 5 zile cate 4 pe zi dar nu ma ajuta, am luat si 10 zile pt stomac si nimik...ce ma sfatuiti sa fac...multumesc din suflet
0
24-03-2010, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regim alimentar strict.. fara acidulate, acru si condimentat, fara fructe citrice..
Redigest 3 pe zi
inhalatii si gargara cu ceai de musetel + inhalant 4-5 pic
Bioparox sprei 2 puf la 4 ore.
0
24-03-2010, ora 18:00
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
am uitat sa precizez ca eu nu sunt in tara.am sa incerc sa fac rost de aceste medicamente.intre timp o sa fac aceste inhalatii si gargara cu musetel si regimul.multumesc din suflet.
0
21-01-2013, ora 12:31
Laurentiu29
Nu este medic/terapeut
Laurentiu29
Buna ziua,
Am o problema asemanatoare numai ca gatul nu este umflat. Am buzele amortite, varful limbi, nu mai am gust asa cum trebuie, am senzatia ca uneori mi se lipesc buzele si obrajii de dinti de parca as avea in gura ventuze. Nu stiu ce se intampla si as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un raspuns! Multumesc.

Numai bine!
0
21-01-2013, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi 3 probleme separat sau cumulate
probleme dentare
probleme neurologice
probleme gastrice care afecteaza si limba si mucoasa cavitatii bucale
faci consult la toti 3 in ordinea.. stomato, gastro si la urma neurologia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.