Reflexe membre inferioare abolite

11-09-2018
liv63
Nu este medic/terapeut
liv63
Buna ziua! Sunt femeie, am varsta de 55 de ani, inaltime 1.60m si greutate 68 de kg.
De aproximativ 6 luni simt o durere, profund in fesa dreapta, durere care este resimtita si pe pulpa piciorului, pe o portiune de aproximativ o palma sub fesa dreapta si usor spre inghinal. Precizez ca aceasta durere este deranjanta atunci cand stau pe scaun(lucrez 8 ore pe zi la birou), si nu ma deranjeaza cand merg sau cand fac anumite miscari. Noaptea in pat in pozitia culcat durerea nu deranjeaza. M-am adresat unui medic ortoped care mi-a recomandat radiografii pentru sold drept si pt coloana lombara. Dupa vizionarea radiografiilor mi-a recomandat un RMN de coloana lombara. REzultatele acestui RMN sunt-Examinarea IRM a coloanei lombare evidentiaza: rectitudinea coloanei lombare pe achizitiile in plan sagital;
-discurile intervertebrale cu semnal si inaltime normale;
-protruzie discala mediana T10-T11 care comprima sacul dural, fara conflicte radiculare decelabile pe secventa ponderata T2 in plan sagital;
-hernii intraspongioase pe platourile vertebrale superioare L2 si L3;
-deborduri discale L3-L4 si L4-L5 care ingusteaza canalul medular si gaurile de conjugare, amprentand radacinile nervoase L5 bilateral intradural;
-protuzie discala discala mediana L5-S1 care comprima sacul dural, fara conflicte radiculare decelabile;
-hernii discale anterioare lombare;
-chisturi periradiculare Tarlov la nivel sacrat de 10 mm diametrul;
-cordon medular cu aspect IRM normal in regiunea explorata.
Am mers la un medic neurolog cu acest rezultat, i-am vorbit si despre durerile expuse mai sus, si in urma consultului neurologic mi-a spus ca am reflexele membrelor inferiore abolite. MI-a spus ca reflexeme MI abolite nu au legatura cu rezultatul RMN.
Acest lucru ma sperie foarte mult.
Mi-a prescris recomandare pentru investigatie electroneurofiziologica, pe care urmeaza sa o fac.
As dori si de la dv sfaturi si recomandari in legatura cu problemele mele.
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.