rana pe col, sangerare dupa electrocauterizare

03-04-2008
eni
Nu este medic/terapeut
eni
am fost diagnosticata cu exocervicita mi s-a facut electrocauterizare, dupa 5 zile de tratament am inceput sa sangerez si am si ceva dureri este ceva normal? va rog sa imi raspunda cineva care a trecut prin asa ceva. multumesc
7 comentarii
0
06-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cel mai bine ar fi sa te vada ginecologul tau sau un ginecolog de la Urgente, pentru un tratament corespunzator! Numai bine
0
16-04-2008, ora 00:00
afrim camelia
Nu este medic/terapeut
afrim camelia
buna eni. ma numesc Camelia si vreau sa-ti povestesc ceea ce vam patit eu cu o rana pe col acum aproape 4 ani. cand eram insarcinata in 2 luni mi s-a descoperit aceasta rana care nu se stia de unde provenea, avand in vedere ca nu-mi incepusem viata sexuala de prea mult timp. am facut tratament pe care l-am intrerupt de teama afectarii sarcinii. dupa nastere am mers la Timisoara la o clinica particulara unde am fost cauterizata si mi s-a spus sa revin peste 2 luni. nu am asteptat 2 luni si dupa o luna m-am dus din nou si am fost cauterizata a 2 a oara. dupa cauterizare am urmat tratamentul prescris de medic. pe langa tratamentul prescris am urmat un tratament naturist pe baza de ceai de galbenele cu care am facut irigatii vaginale seara de seara timp de o luna. am mers din nou la control si in urma colposcopieie s-a constatat ca rana s-a vindecat complet.
ceea ce te-as sfatui este sa ergi la un ginecolog care sa-ti faca aceasta colposcopie pentru a putea determina ce este de facut. sunt rani care pot fi vindecate si printr-un simplu tratament. tot ceea ce-ti trebuie este sa ai f.f.f.f.f mare incredere in doctorul pe care il consulti. BAFTA!!!!!!!
0
17-04-2008, ora 00:00
eni
Nu este medic/terapeut
eni
buna camelia.mersi pt sfaturi.deci sa incep cu inceputul mi s-a facut si testul papanicolau care a iesit bine respectivele sangerari mi-a spus medicul ca e normal sa fie cateva zile acum dupa 3 zile s-au oprit am facut tratament medicamentos plus ovule si spalaturi, acum trebuie sa merg inapoi dupa 6 saptamani la control (mai am trei sapt).sper sa se rezolve incat medicul mi-a zis ca rana a fost f mica am o prietena care avea aceeasi problema si a fost ieri la control si medicul a zis ca e ok s-a vindecat complet deci eu am sperante sa fie ok si pt mine. multa sanatate
0
16-01-2009, ora 12:27
stefaniaraluca
Nu este medic/terapeut
stefaniaraluca
Va rog din suflet ajutati-ma si pe mine.astazi mamei mele i sa spus ca este necesar sa faca o operatie... ea are rana pe col..avand o rana ce a trata-o cu ovule, o are cam de un an si de atunci a tot tratat-o iar testul papanicolau si la facut de 3 ori... prima oara iesit prost iar ultima data dupa tratament a iesit mai bine decat prima data... i sa spus ca nu este grav sa nu se gandeasca la cancer ca daca ar fi avut asa ceva ar fi aparut la testul papanicolau...urmeaza sa-i faca cauterizare si o biopsie...atat mie cat si ei ne este foarte frica. nu stim ce sa mai facem...as vrea sa stiu cum vor decurge lucrurile dupa operatie... imi este foarte frica avand in vedere cancerul de col.incerc din tot sufletul meu sa fiu langa ea acum sa o ajut cumva... dar nu stiu nici eu cum... helppp!!
0
23-03-2009, ora 15:19
alochka
Nu este medic/terapeut
alochka
Buna ziua!
In Ianuarie 2009 am fost diagnosticata cu Displazie. Am facut colposcopie, determinare de hpv si rezultatul a iesit NEGATIV. Urmatorul pas a fost Electrorezectia, in Februarie. Totul a decurs normal.Am primit rezultatul biopsiei dar avand in vedere ca urmatoarea programare la doctorul care m-a operat, este de abia in Aprilie, poate reuseste cineva sa ma ajute in interpretarea rezultatului:

Fragment de col buza anterioara si posterioara:
Marcat si intins proces inflamator cronic granulamatos ulcerativ.
Hiperplazie glandulara cu dilatatii chistice.
Resturi mici de epiteliu pavimentos detasat de stroma, hiperkeratozic usor displazic.

Mentionez faptul ca doresc sa raman cat mai curand insarcinata.Credeti ca este ok?

Va multumesc anticipat!
0
27-03-2009, ora 22:44
MARICHUI
Nu este medic/terapeut
MARICHUI
BUNA, MA NUMESC COSMINA SI AM FOST SI EU DIAGNOSTICATA CU RANA PE COL, PE 24.03.2009 AM FACUT TESTUL HPV SI ACUM ASTEPT REZULTATUL, DAR DC.ANCAR BENEDICT DE LA MEDSANA MI-A ZIS CA INDIFERENT DE REZULTAT TB FACUTA OPERATIA SI VREAU SA STIU CUM DECURGE SI CUM TE SIMTI TU DUPA CE AI FACUT ELECTROREZECTIA. MULTUMESC SI MULTA SANATATE. PS:ASTEPT RASPUNS!
0
16-03-2019, ora 03:25
Iasmina97
Nu este medic/terapeut
Iasmina97
Bună am o problema pe data de 15 februarie anul curent am făcut o cauterizare a decurs totul bine. Problema este că mia întârziat menstruatia ultima menstruație a fost pe data de 12 februarie oare este totul în ordine este normal
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •