Platfus sau nu? la un baietel de aproape 1 an si jumatate

03-04-2013
Lilinuca
Nu este medic/terapeut
Lilinuca
Buna ziua si mii de multumiri pt ajutor.
Problema mea este urmatoarea: baietelul meu de 1 an si jumatate (si care merge singur de 4 luni), calca stramb si anume: doar piciorul drept il duce mult de tot, atunci cand calca, cu varful degetelor spre exterior iar interiorul talpii parca ar fi aplecat la randul lui spre interior.
Nu stiu daca m-am facut bine inteleasa insa... in urma controlului la dna dr. Dan Daniela ar fi rezultat ca are un inceput de platfus insa la controlul dnului dr Jianu Mihai. a rezultat ca nu are nimic si ca va merge asa o perioada pana isi va indrepta singurel mersul.
Noi acum suntem in pozitia in care nu mai stim ce sa credem :))). Un medic ne zice sa-i cumparam incaltaminte cu talonete si ortopedice iar alt medic ne spune sa lasam copilul in pace pana la varsta de 4 ani deoarece platfusul nici nu exista pana atunci la copii asa de mici ci este doar grasimea din talpi.
D-voastra dle doctor, ce ma sfatuti sa fac ? Nici nu stiu daca cer prea mult... sunt doar ingrijorata putin.
Cu stima.
3 comentarii
0
03-04-2013, ora 15:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu sunt perfect de acord cu D-nul Prof Jianu chiar daca, prin aceasta, ne situam amandoi total impotriva conceptiilor ortopediei romane actuale (asta arata, insa, numai diferenta de nivel fata de colegii occidentali, care nu mai trateaza piciorul plat de vreo 40 de ani...).
Piciorul plat este frecvent la aceasta varsta (peste 90% din copii), este oricum o entitate benigna ce nu necesita absolut nici un tratament (nici talonete si in nici un caz ghete ortopedice, care mai mult agraveaza situatia). Piciorul se normalizeaza spontan pana la 9-10 ani si, chiar daca ramane un procent de 1% de picioare plate in randul copiilor, problema este una exclusiv estetica si nu are implicatii functionale (dureri la mers sau la efort).
Mersul este o activitate extrem de complexa, care se definitiveaza pana la 4-5 ani (se invata), iar in aceasta perioada pot exista anumite discontinuitati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
03-04-2013, ora 15:46
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
domnule doctor dvs spuneti ca piciorul plat nu are nici o implicatie functionala, dar mie doctorii la care am fost acum vreo 3 ani (cand aveam 19 ani) mi-au spus ca din cauza faptului ca am platfus si pentru ca nu s-a incercat corectia lui, am picioarele deformate la nivelul genunchilor in 0 (cred ca se numeste genu varum dar nu mai tin minte exact). mi s-a spus ca mersul necorespunzator a impins oasele astfel incat au ajuns atat de strambe si bineinteles au inceput si durerile. si sincera sa fiu ii cred pt ca oasele mele nu erau asa de cand eram mica. s-au strambat din ce in ce mai rau odata cu trecerea timpului si am ajuns la operatie. eu ce sa mai inteleg atunci?
0
03-04-2013, ora 16:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De fapt situatia sta exact invers: exista o deformatie la nivelul genunchiului/gambei, fie angulara (valgum, varum), fie rotationala, care obliga piciorul sa se adapteze compensator, luind forma asa-zisului 'picior plat'. Doar rarissim (de un milion de ori mai rar) o deformatie a piciorului poate produce tulburari la nivelul genunchiului.
Ceea ce va expun eu face parte din conceptiile ultra-moderne, bazate pe lunga experienta a chirurgilor ortopezi francezi, acceptate actualmente (timid, dar sigur) si in lumea anglo-saxona (din care face parte si Romania, deoarece toti colegii medici citesc literatura medicala anglo-saxona).
Nu am inteles, la ce operatie ati ajuns??
Ce greutate/inaltime aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: