Pete rotunde pe piele care mananca foarte tare.

13-01-2019
khrystyan
Nu este medic/terapeut
khrystyan
Va salut!

Va scriu in legatura cu o problema care nu imi da pace de vreo 8-9 zile. Totul a inceput intr-o seara cand am ajuns acasa din oras. Am facut un dus si m-am pus in pat. Dupa asta, au aparut la nici 20 minute niste mancarimi ciudate. Am adormit... Ziua urmatoare mancarimi generalizate. Fiecare zi a fost cam la fel, pana la vreo 3 zile dupa primul incident cand am remarcat ca am tot corpul cu cercuri rosii (da, cercuri).

Eram plecat din localitate, asa ca m-am intors, iar acasa am sunat la 112. A venit o echipa si m-a consultat, iar in urma examenului clinic, mi-a prescris Claritine, Calciu Lactic si Fenistil gel pentru dat pe piele si mi-au recomandat analize de sange.

Sambata am facut analizele (maine urmeaza sa le primesc), dar deja sunt la a-3-a zi de tratament si nu vad nici cea mai mica imbunatatire. Petele sunt la fel de rosii si sunt pe spate, zona coastelor, burta, brate, umeri si picioare.

Ceea ce m-a ingrijoreaza e discutia cu doctorita de la recoltarea analizelor.

- "Pentru ce faci totusi analizele, daca nu te superi?"
- (ridic bluza si ii arat)
- Alergia aia? Stai linistit si eu am asta si inca 75% din Aradeni.
- (am ramas mut vreo 5 secunde) "Pai si ce ma fac?"
- "Nimic, eu trag de vreo 2 luni, analizele sunt perfecte, iau Claritine, Aerious si Xyzal si nimic nu are efect, va trece candva de la sine..."

Va intreb acum, ce ati face in locul meu? Sunt rupt de obosit, seara dorm vreo 3-4 ore si ziua cand pot adorm tot cate 2-3 ore. Sunt terminat psihic, ma omoara mancarimea si nu ma pot odihni si concentra deloc. Nu pot astepta 2 luni, eu intru in pamant cu psihicul in ritmul asta.
De la ce poate fi?

Va multumesc anticipat!
7 comentarii
0
13-01-2019, ora 23:04
khrystyan
Nu este medic/terapeut
khrystyan
M-am tot uitat pe net... este posibil sa fie Pitiriazis Rozat Gilbert?
0
14-01-2019, ora 10:27
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Cel mai bine este sa mergeti la un medic dermatolog ptr stabilirea unui diagnostic. Da, poate fi pitirirazis rozat.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
14-01-2019, ora 11:32
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Este perioada cu incidenta mare de "pitiriazis rozat Gibert".
Trimiteti poze clare pe E-mail.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
0
14-01-2019, ora 18:07
khrystyan
Nu este medic/terapeut
khrystyan
Asa arata rezultatul analizelor... poze cand voi ajunge acasa abia.

https://ibb.co/GQsFXdY
0
15-01-2019, ora 08:40
khrystyan
Nu este medic/terapeut
khrystyan
Cum vi se par analizele?
0
16-01-2019, ora 13:47
khrystyan
Nu este medic/terapeut
khrystyan
Asa arata pielea:

Spate si umeri: https://ibb.co/Lkfky52
Zona coastelor: https://ibb.co/1ZM0kZw
0
19-01-2019, ora 18:07
khrystyan
Nu este medic/terapeut
khrystyan
Va salut!

Cred ca problema a trecut... s-a constatat ca totul e o alergie alimentara. Am luat 2 injectii de Dexametazona intramuscular si tin regim, iar de 2 zile nu mai am absolut nimic pe piele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  • Cercetătorii identifică mecanismul care stă la baza mâncărimii alergice și cum poate fi blocat
  •