operatie Feocromocitom

28-01-2011
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
ma poate sfatui cineva unde se poate face o operatie sigura de feocromocitom?
asta e singura solutie? nu pot sa scap de hipertensiune cu nici un medicament prescris de dr.
am inteles ca inainte de operatie se face un tratament. multumesc!
22 comentarii
0
29-01-2011, ora 11:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca hipertensiunea este secundara acestei boli, nu vei scapa de ea decat prin operatie.orice medicamente antihipertensive nu vor reusi sa controleze TA. La o clinica de urologie trebuie sa mergi, dar endocrinologul te va indruma la chirurgul potrivit. Asa este, inainte de operatie vei primi un tratament, care are rolul de a preveni oscilatiile mari de tensiune din timpul anesteziei si interventiei chirurgicale...dupa indepartarea tumorii suprarenale este risc de scadere brusca a TA.medicii te vor pregati pentru a evita aceste reactii ale presiunii sanguine.Va fi bine, nu fi speriat.Numai bine!
0
29-01-2011, ora 12:33
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
Multumesc ptr.incurajare!
Citisem tot aici un comentariu despre aceasta operatie, care m-a ingrijorat putin.
Persoana respectiva spunea ca operatia este destul de riscanta.
0
29-01-2011, ora 13:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Riscuri sunt la orice interventie chirurgicala...dar trebuie sa ai motive sa consideri ca riscul tau este la fel de mare ca al altuia sau chiar mai mare..Cauta, impreuna cu endocrinologul, un chirurg bun si mergi cu incredere si totul va decurge normal...
0
01-02-2011, ora 01:14
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
. Si eu ma confrunt cu o suspiciune, dar sincer trebuie sa ai grija pe mana vui te dai. La Parhon sunt chirurgi specializati pe teme endocrine.Cei de la Parhon sunt cei mai buni ptr ce ai tu, nu te duce la un chirurg generalist, un chirurg specializat pe endocrinologie e mai bine.
0
01-02-2011, ora 07:04
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
As incerca la Parhon, dar eu sunt din Transilvania.La Cluj sau la Tg.Mures nu sunt sanse sa gasesc un
chirurg bun ?
0
02-02-2011, ora 16:38
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Am inteles ca prof. dr. Ghemigean este f. bun, incercati sa dati de el, opereaza feocromacitoame. Se face laparoscopic.
Daca sunteti din Cluj, ma gandesc ca e si pe acolo un profesor, aveti grija unde faceti operatia, cand se descarca catecolaminele este periculos, discutati in amanunt toate riscurile.
Si nu va operati clasic, peste tot operatia se face laporoscopic, si recuprerarea este rapida.
Cum vi s-a confirmat diagnosticul de feocromacitom??
Eu o sa merg in curand in strainatate sa fac scintigrafia MIBG sa vad daca am sau nu feocromacitom.
0
02-02-2011, ora 16:40
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
dr. Ghemigean de la Parhon am auzit ca opereaza feocromacitoame. Incercati si la Cluj, cautati un profesor ceva, specializat pe tumori neuroendocrine.
Feocromacitomul nu este o apendicita sau calcul renal, si operati-va laparoscopic, nu clasic. Peste tot in lume s eface laparoscopic.
0
02-02-2011, ora 20:44
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
Unde in strainatate si ce inseamna scintigrafia asta? Pe mine m-a sfatuit medicul endocrinolog sa
mai fac un RMN la suprarenale inainte de operatie.C simptome aveti dvs.?
Pe site-urile medicale se spune ca nu este o operatie foarte complicata.
0
03-02-2011, ora 21:11
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
La Debrecen sau Viena. Contactati spitalele universitare din Debrecen sau Viena.
Eu asa am facut.
Scintigrafia arata clar daca aveti feocromacitom sau nu.
Eu merg acolo ca sa stiu sigur.
Nu am incredere in analizelel facute aici.
Feocromacitomul se vede si la RMN dar nu intotdeuana.
Cereti medicului din Cluj s afaceti RMN abdominal, cu substanta contrast, s poate compensa partial, inainte de a face operatie.
Daca este situat pe glanda suprerenala se vede.
La mine nu am nimic pe glanda suprarenala ci ectopic, adica in alta parte.De asta eu nu am incredere in analizele de aici, in tomografii. Ectopia la feocromocitom este rara, oricum, feocromocitomul este rar in general.
0
03-02-2011, ora 21:14
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Simptome: hipertensiune arteriala 22/13, ameteli, tiuit puternic in urechi, dureri de cap de multe ori puternice, astenie.
Ameteli si dureri de cap de de abia mergeam pe strada.
0
03-02-2011, ora 21:20
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Senzatie de moarte iminenta. -un alt simptom, dureri mari de cap, am avut momente cand de abia mai vorbeam, vorbeam cu greutate si de abia mai mergeam, ca si cum cineva mi-ar fi pus frana inimii-astea sunt simptomele de feocromocitom, eu le am.
Cine va opereaza??Ati gasit medic chirurrg bun?
Nu va operati inainte de a va face RMN abdominal cu substanta de contrast, ma mir ca cineva v-a zis de feocromocitom fara a avea aceasta analiza.
Daca RMN sau CT abdominal sunt irelevante faceti Scintigrafie MIBG.
Eu am facut 5 tomografii si 4 RMN ca sa vad ce este.Si asta intr-un intreval de 3 luni, am facut RMN la toate partile corpului, cap, coloana, gat, torace, abdomen etc.
Feocromacitomul poate avea "pui" care se pot situa inclusiv de-a lungul maduvei spinarii, aortei, plamanilor, etc.
Deci nu este de glumit.
0
04-02-2011, ora 19:56
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
Si la mine sunt exact aceleasi simptome, doar ca la mine tensiunea nu prea urca mai mult de 16 cu 11 si pulsul
peste 100.Eu am problemele astea de vreo 5 ani, dar toata lumea zicea ca e stresul de vina.Pentru mine este
un chin sa rezist 9 ore pe zi la servici.Cind ajung acasa nu mai sunt bun de nimic.Mincam vitamine cu pumnul
fara nici un rezultat.Ati intrebat cum de mi-au pus diagnosticul.Am facut un CT ptr.plamani si acolo s-a vazut.Pe
urma am facut niste analize (metanefrine si normetanefrine)care au iesit dezastruos si mi-au recomandat sa
fac si RMN-ul.In privinta operatiei, am trimis un mail d-nului Profesor Ghemigian si sper ca o sa-mi raspunda.
Daca mai aveti ceva noutati va rog sa-mi spuneti si mie.Va doresc sanatate.
0
04-02-2011, ora 23:11
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Wow, feocromocitom la plamani??? este o situatie cam delicata, ati facut CT cu substanta de contrast??
Daca este pe plaman este o situatie neplacuta, stiu ca mai era o doamna cu aceasi problema -se vorbea la spital-si a fost refuzata.
Eu zic sa va faceti scintigrafia MIBG, daca stati langa Cluj, ajungeti repede in Ungaria.
Sa speram ca va raspunde profesorul.
Daca doriti mai multe detalii despre scintigrafie, lasati-va un email si va trimit datele.
Eu am ales sa fac scintigrafia, ptr un rezultat sigur.
Va recomand sa va internati intr-un spital de endocrinologie.
Veniti la Bucuresti.
Puteti si suna la Parhon ca sa va programati.Emailurile nu stiu cat sunt de verificate.

Deci, si dvs aveti un feocromocitom ectopic ca si mine. La mine parea localizat in abdomen asa cum se vede in CT si RMN, dar nu pe suprarenala, ci undeva paracaval.
Nu stiu cum se face un abord in plaman ptr scoaterea unui feocromocitom, dar cred ca este dificil
Aveti grija de sanatate.
Sincer eu sper ca nici eu si nici dvs si nimeni sa nu aibe aceasta boala-feocromocitom ca este groaznic, mai ales ectopia este foarte delicata. La operatie nu prea se baga nimeni-riscul introperator si postoperator este foarte mare.
Trebuie facuta o pregatire minutioasa inainte, se prescrie un anaumit tip de medicatie.
Cat priveste tensiunea, dvs ati fost noroc, eu am ajuns cu hipertensiunea la 22/13-si s-a stabilizat la aceasta valoare ca am ajuns la spital-probabil ar mai fi crescut.
Ce medicamente de tensiune luati?
Am inteles ca ptr feocromocitom sunt interzise betablocantele, sunt admise alfablocantele si alte medicamente gen Enap, Tertensif, Captopril, Atacand etc.
0
05-02-2011, ora 08:31
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
Nu este la plamani, este pe glanda suprarenala stg.CT il facusem ptr.ca am un fel de cicatrice pe plaman ca urmare
a unei pneumonii, si asa a fost descoperita cealalta problema la suprarenala.Acum din pct.de vedere pulmonar sunt
o.k.Daca as reusi sa las si tigarile, ar fi si mai bine.
0
05-02-2011, ora 08:36
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
eu iau o combinatie de alfa cu beta blocante, dar nu-si prea fac efectul.Cand ma enervez, tensiunea o ia razna chiar
si cu medicamente.Dar cum am spus, cu tensiunea m-am obisnuit deja de 5 ani si daca scade citeodata la valori
normale, nu ma simt bine.Probabil s-a obisnuit organismul cu ea ceva mai ridicata.
0
06-02-2011, ora 01:12
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Ok, atuni este altceva. Pe suprarenala operatia este mai acceptabila, desi cu aceleasi riscuri, dar pe plaman ar fi fost dezastru.
Stiti ca 10 % din fercomocitomae sunt localizate ectopic:plaman, aorta, vena cava, maduva spinarii, rinichi, ovar, vezica etc.
La mine formatiunea apare ca fiind ectopica. Va operati pana la urma?
0
06-02-2011, ora 11:38
nicu67
Nu este medic/terapeut
nicu67
Pai n-am de ales.Trebuie sa merg la operatie.Ramane de vazut cand si unde.Medicul care a interpretat CT-ul;
care, apropos, e un profesionist excelent, a recomandat sa mai astept inca vreo doua luni pana sa repet tomografia
sau RMN-ul.Zicea ca atunci se poate vedea daca a evoluat in dimensiune sau nu.Pana atunci sper sa pot lua legatura si cu un medic chirurg.Asta e.Va doresc numai bine.
0
07-05-2012, ora 20:39
guduno
Nu este medic/terapeut
guduno
Buna ziua!

Sunt si eu banuit de feocromocitom si prezint cam aceleasi simptome ca ale persoanelor de mai sus... Am efectuat un set de analize care nu au iesit prea bine (metanefrine, normatenafrine, acid vanilmandelic, CRP cantitativ). Urmeaza sa efectuez si un RMN sa vedem daca este depistat si unde este localizat.

Intre timp, a reusit cineva sa se opereze de acest feocromocitom? Unde? Cum va simtiti acum? Cat a durat recuperarea si in ce consta (regim, tratament, etc)?

Multumesc si multa sanatate tuturor!
0
04-04-2013, ora 09:59
daniela33
Nu este medic/terapeut
daniela33
Buna ziua,
Am 33 de ani am fost internata cu HTA secundara;Obs. Feocromocitom
Am rugamintea poate ma puteti lamuri dupa rezultatul de la tomograf.Si eu am fost suspecta de feocromocitom dar am ramas cu nelamuriri.

REZULTAT:
Ficat cu dimensiuni in limite normale, structura omogena, fara leziuni focale.
Colecist cu continut lichidian, fara calculi radioopaci.Cai biliare intra si extrahepatice nedilatate.Vena porta nedilatata, premeabila.
Pancreas cu aspect CT in limite normale.
Splina contine o calcificare grosiera de aprox. 4 mm.
Rinichi cu dimensiuni si morfologie normale, secretie si excretie simetrice bilateral, in limite normale de timp; fara distensie pielo-caliceala.
Glande suprarenale cu dimensiuni normale, fara formatiuni expansive.
Aorta abdominala, artere iliace comune, interne si externe permeabile, fara stenoze, fara calcificari.
Trunchi celiac, artera mezenterica superioara, artere renale si mezenterica inferioara permeabile, fara stenoze, fara calcificari.
Absenta adenopatiilor abdominale.
Absenta lichidului liber peritoneal.

Posibil sa se vada tumoarea la ecograf si la tomograf sa nu se vada.Pe biletul de externare imi scrie Insuficienta cardiaca cronica clasa II NYHA ; GUSA POLINODULARA(STATUS EUTIROIDIAN); ATACURI DE PANICA.
Va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti sa imi dati un raspuns ca nu pot dormi noaptea.Ar mai trebui sa mai consult alt doctor sa fac alte investigatii?
Presupusa tumoare mi-a vazut-o la ecograf la duplo pe rinichiul drept un cardiolog.La spital tot la ecograf o vazuse, m-a pus sa fac si o raza la rinichi si mi sa spus ca sunt niste calcificari acolo deci am ramas nelamurita.
Va multumesc,
0
28-11-2013, ora 12:25
daniela33
Nu este medic/terapeut
daniela33
Buna ziua,
Am fost sub observatie pentru FEOCROMOCITOM.
Am facut rmn abdomen si pelvis si au iesit ok.
Am facut rmn cap si tiroida si rezultatele sunt urmatoarele:
- Sinuzita fronto- maxilara cronica; hipertrofia cornetelor nazale inferioare,
- Micronodul lob stang tiroidian ( L.D= 14, 6/13, 8/37, 5mm si L.S= 22, 4/13/36, 4mm)
- Hiperlordoza cervicala.
Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti ce trebuie sa fac pe mai departe astept un raspuns va multumesc.
0
21-05-2014, ora 16:17
davidigna
Nu este medic/terapeut
davidigna
buna ziua.
pana pe data de 15.05.2014 am avut si eu o tumora la supra-renala dreapta 4, 53, 6 cm (Feocromocitom). Operatia am facuto in Germania la ² HELIOS Klinikum Bad Saarow² op- laparoscopic sectia de Urologie. Inainte de operatie am fost internat in aceiasi clinica pe sectia Gastroenterologie si Diabetologie unde am facut un tratament preoperator de 7 zile (7-10 zile). durata operatiei a fost de 3 ore si 15 min, dupa care o zi am fost tinut pe sectia de terapie intensiva si monitorizat permanent, mai apoi am fost dus pe sectia de urologie unde din nou am fost monitorizat inca o zi acolo ( din ora in ora imi era verificata tensiunea, pulsul si respiratia)..a treia zi au venit si fizio-terapeutele si asa ca dupa 6 zile va scriu...sunt acasa :)
nu prea stiu ce as putea sa va mai scriu.?
Sper ca informatiile va sunt de ajutor!
Multa sanatate sa va dea Domnul !
0
09-09-2015, ora 01:11
angadali1
Nu este medic/terapeut
angadali1
In situatia dvs. este si cumnata mea: s-a operat clasic de feocromocitom in 2005, iar acum are o recidiva care necesita operatie.De acesta data ar fi de dorit operatia laparoscopica.Puteti sa-mi spuneti cum ati ajuns la cliniva din Germania si care au fost costurile ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  •