O pastila yasmine din saptamana 3 uitata

29-12-2010
buburuzuca
Nu este medic/terapeut
buburuzuca
Buna ziua tuturor sunt noua pe aici, si incerc sa aflu un raspuns pentru situatia mea. Am uitat sa iau pastila 3 din saptamana 3 si mi-am amintit abia dupa exact 24 de ore cand trebuia luata pastila 4, Le-am luat pe amandoua si am continuat blisterul. Pana la pauza mai aveam doar 4 pastile, nu 7 cat era normal pentru a se reinstalal protectia. Corpul s-a comportat perfect normal, menstruatia a venit exact in aceeasi zi ca si de obicei, la 4 zile dupa terminarea pastilelor. Nu am ingrijorez pentru o posibila sarcina pentru ca am folosit protectie suplimentara, insa nu stiu daca am procedat corect, cum sa reicep administrarea lor, si mai ales de cand sunt protejata din nou daca nu am avut 7 pastile consecutive pana la pauza? Sper ca macar aici imi da cineva o idee si ma scapa de confuzia asta. In 2 zile ar trebui sa reincep noul blister si nu stiu cum sa o fac
3 comentarii
0
30-12-2010, ora 20:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai procedat corect si protectie exista, nu e nevoie de alta suplimentara.Faptul ca ai luat in ziua urmatoare doua pilule a fost o decizie corecta si nu a scazut cu nimic efectul contraceptiv. In doua zile poti reincepe noul blister...
0
01-01-2011, ora 23:02
buburuzuca
Nu este medic/terapeut
buburuzuca
Multumesc mult pentru lamuriri!
0
03-02-2013, ora 22:34
andreea230
Nu este medic/terapeut
andreea230
aceasi problema am si eu doar ca am uitat-o in prima zi a spt a 3...am luat 2 a doua zi cand trebuiea sa o iau pe urmatoarea..si nus cum sa procedez.pot ramane insarcinata daca am contact in urmatoarele 5 zile...va rog sa ma ajutati.. mentionez k iau yasmine de 1 an
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •