O mica problema dentara!Va rog.

05-11-2018
masinarosie
Nu este medic/terapeut
masinarosie
Buna ziua, voi incepe in felul urmator : asta iarna intr-o seara (linistita) am mancat piept de pui (tin minte) iar a 2-a zi trebuia sa merg la scoala, dimineata m-am dus la baie si m-am uitat in oglinda, dintii mei inainte de acest lucru erau foarte drepti, adica nu era nicio despartire intre ei, si am vazut atunci o mica despartire intre ei dar ff mica, nu se poate numi strungareata, cu timpul si acum in prezent s-a mai marit putin dar nu mult, specific ca ma spal dimineata pe dinti si sunt atenta, dar nu stiu de ce in fata dintilor (incisivii) maxilarul superior sus adica.. s-a format sus acum cateva saptamani la dinti nu pe dinti, sus, nu atinge dintii un fel de "umflatura"ca si cum ar fi abces, dar nu ma doare, nu are puroi si are o textura moale asa fina (nu exagerat), este mititca dar cred ca din cauza asta dintii mei s-au despartit mai mult si daca ating zona respectiva adica daca fortez putina cu periuta de dinti curge sange putin.NU ma doare, va rog..sa ma sperii???!
7 comentarii
1
05-11-2018, ora 16:03
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua
Ar trebui sa consultati un medic stomatolog pentru a vedea despre ce este vorba.
0
05-11-2018, ora 16:07
masinarosie
Nu este medic/terapeut
masinarosie
Da dar sa ma sperii..este ceva grav..?
1
05-11-2018, ora 17:58
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Nu e nimic grav.
0
05-11-2018, ora 19:05
masinarosie
Nu este medic/terapeut
masinarosie
Va multumesc extrem de mult...o ultima intrebare va trebui oare sa imi puna aparat dentar sau sa ma anestieze, am 13 ani si sunt un copil fricos!
0
05-11-2018, ora 20:20
masinarosie
Nu este medic/terapeut
masinarosie
Poate va stresez dar pana voi ajunge la stomatolog..s-ar putea trata acest lucru, de care v-am spus cu niste pastile, tratament sau este nevoie de interventie chirugicala..sau dumneavoastra stiti ce ar putea fi/diagnostic..avand in vedere ca nu ma doare, nu e rosie, nu are puroi, este putin asa umflata si o textura fina intre cei 2 dinti din fata adica sus.
1
06-11-2018, ora 08:33
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Nu trebuie sa va speriati, poate este tartru care s-a depus sub gingie si din aceasta cauza s-a inflamat.
Mergeti la medic si el va va spune ce este acolo.
Nu este nimic grav.
0
16-02-2019, ora 05:48
Mihaela ianis
Nu este medic/terapeut
Mihaela ianis
Buna ziua. Aseara am facut un drenaj si o incizie dentara. Ma umflasem foarte rau. As dori sa stiu daca ma pot spala pe dinti in zona respectiva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul