Nu pot sa respir bine pe nas dupa septoplastie

06-03-2019
WhiteRaven
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven
Buna ziua, acum 2 ani mi sa practicat o reductie a cornetelor nazale cu radiofrecventa, cateva luni am putut sa respir relativ bine dar incet incet am inceput sa resipr din ce in ce mai prost, in special noaptea, anul trecut mi sa practicat din nou reductia cornetelor si septoplastie, de data asta fara nici un rezultat, am respirat la fel de prost ca si inainte de dupa operatie, problema grava o am pe timp de noapte cand mi se infunda nasul sub orice critica si trebuie sa respir pe gura, nu pot sa ma odihnesc bine pentru ca ma trezesc destul de des cu gura uscata si cu senzatia ca nu am aer suficient. V-as ruga daca se poate sa imi recomandati o solutie la situatia mea, pentru ca sunt disperat si nu mai stiu ce sa fac. Va multumesc anticipat din tot sufletul pentru raspuns.
6 comentarii
0
06-03-2019, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie
un refulx gastro eosfagian in somn.. duce la inflamatie in rinofaringe si mareste cozile de cornet
0
06-03-2019, ora 14:49
WhiteRaven
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven
Am facut consult la gastrologie acum o luna, gastroscopie si biopsie, totul este normal, nici urma de reflux, biopsia a iesit normal. Deci din cauza refluxului sigur nu este.
0
06-03-2019, ora 15:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alta cauza.. care poate intretine inflamatia in zona nasului..sunt infectiile dentare.
poate e cazul de o radiogarfie la radacina dintilor de sus de sub sinus
radiogarfie SAF la sinusuri sau un CT sa stii ce este in sinus
0
06-03-2019, ora 15:22
WhiteRaven
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven
O sa fac o radiografie dentala sa vad daca e ceva acolo, desi am 40 de ani si nici o carie pana acum, nici odata nu am avut probleme dintii. Vad ca imi sugerati un CT la sinusuri, posibil sa fie o sinuzita care provoaca inflamatia cornetelor?
0
06-03-2019, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
06-03-2019, ora 21:23
WhiteRaven
Nu este medic/terapeut
WhiteRaven
Ok, multumesc mult pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.