nas infundat

03-03-2013
Mioara G
Nu este medic/terapeut
Mioara G
Buna ziua, am un copil de 5 ani si face un tratament acum pt. 'puroi la amigdale' cu Klabax, a facut febra 3 zile pana la 39, acum e mai bine, nu mai face febra, dar avem nasul infundat, cu mucucozitati de culoare galbena, pe care de abia le aspiram.Nu stiu ce solutii as putea folosi pt. a-i face aerosoli, sau ce picaturi as putea sa-i pun in nas pt. a fluidiza mucozitatile pt. a putea respira din nou pe nas.
3 comentarii
0
03-03-2013, ora 16:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt sute de sfaturi cum se fac inhalatiile, aromoterapue, aerosoli...
pentru fluidificare sa foloseste fluimucil
de baut prospan
0
18-04-2013, ora 10:02
gipsy097
Nu este medic/terapeut
gipsy097
Buna ziua!
Am un baietel de 5 ani care de cam 2-3 saptamani are nasul infundat si am costatat ca nici nu mai aude bine.
Trebuie sa mentionez ca in dec 2011 i-am facut operatie de polipi si in aug 2012 i-au fost extirpate amigdalele.

De o sapt am inceput sa-i dau 3ml Aerius seara inainte de culcare si sa ii mai fac si spalaturi cu apa si sare, insa nu se vede nici un re mediu.

Totodata respira si greu si din 15 in 15 sec inghite in sec ca si cum nu poate respira.

Va rog dati-mi un sfat, ce pot face mai departe?
Multumesc.
0
18-04-2013, ora 14:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum o sa gasiti multe postari unde expkic cum regimul alimentar, problemele intestinale a copilului duc la probleme orl si de imunitate...
local...trebuievsa avetinbacasa aparat aerosoli, salin, sa facetibaromoterapie
tratament periodic cu colargol
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: